Saric, EuroBasket Hakkında Açıklamalar Yaptı

Yıldız takım seviyesinden bu yana Hırvatistan Milli Takımı‘nın formasını giyen eski Efesli Dario Saric, 1 Eylül’de başlayacak 2022 FIBA EuroBasket‘de ara verdiği milli serüvene yeniden başlamaya hazırlanıyor.

28 yaşındaki tecrübeli forvet hatırlayacağınız üzere 2021 NBA Final serisi ilk maçında sağ dizinden sakatlanmış ve 2021-22 sezonunun tamamını kaçırmıştı.

İyileşme ve rehabilitasyon sürecini tamamlayan Saric, parkelerden uzak kaldığı bu uzun aranın ardından milli takımla tekrar ritmini bulmaya çalışacak. EuroBasket ve Hırvatistan’ın hedefleri hakkında şu ifadeleri kullandı:

Milli takımı özledim. Hırvatistan için oynamak her zaman gurur verici. Geri dönmek mükemmel bir his. NBA sezonu bittikten sonra temmuzun ortasına kadar orada antrenman yaptım. Fiziksel olarak olabildiğince iyi olmaya çalıştım. İyi hissediyorum. Bu oyuncularla beraber olmak güzel.

Koç ekibiyle konuşmalar yaptık ve çalışma yükümüzü durmadan arttıracağız.” diyor Saric. “Fakat her şey sahada neler yaptığıma, kimin hak ettiğine bağlı. Kim daha fazla çalışıyorsa o oynamalı. Ben de elimden gelenin en iyisini yapacağım.”

Saric turnuvadan sonra ise 2022-23 sezonu için Suns‘a dönmeyi hedefliyor. “Şimdilik plan Phoenix’e dönme yönünde.” dedi Saric, gelecek sezona kadar olan kontratına dair. “Koçla konuştum fakat NBA’de ne olacağını asla bilemezsiniz. Endişelenmiyorum. Sakatlığımdan dönmeye çalışıyorum ve önceliğim milli takım.”

Hırvatistan, Jaleen Smith’i devşirdi ve EuroBasket’te forma giydirebilecek. “Federasyon Amerikan bir oyuncu eklemeye karar verdiği için çok mutluyum. Sadece birkaç gündür beraberiz ve şu an çok fazla şey beklemek imkansız ancak birbirimize alışacağız ve maçlarda her şey daha iyi olacak.”

Son yıllarda yaşadığımız sorunları ve son alınan sonuçları düşününce yüksek beklentilerde bulunmak zor. Her şeyini feda etmeye ve savaşmaya hazır olan 12 oyuncumuz olacak. Maç maç baktık ve EuroBasket’e katılmaya hak kazandık, orada da elimizden gelenin en iyisini olmaya çalışacağız. Beklentiler hakkında konuşmak şu an zor.

Sakatlığını atlatan Saric, EuroBasket’te herhangi bir sınırlama olmadan oynayacak. Hırvatistan son olarak 2023 Dünya Kupası Elemeleri’ne veda etse de EuroBasket’te C Grubu’nda İtalya, Yunanistan, Büyük Britanya, Estonya ve Ukrayna ile kozlarını paylaşacak.

Kaynak: Eurohoops

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.