Ömer Onan, Abdi İpekçi Projesinin Detaylarını Anlattı

Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan Hürriyet’e özel bir röportaj verdi ve gündem artı federasyon projelerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Abdi İpekçi’de yapılacak yeni tesisi Türk Basketbolunun en büyük projesi olarak tanımlayan Onan, TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, yöneticilik deneyimi, takımlarımızın dörtlü final şansı ve yeni projelere yönelik birçok noktada açıklamalarda bulundu.

Röportajdan öne çıkan satır başları şu şekilde:

Shane Larkin… FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde ilk kez milli formayı giydi. Çok yoğun bir takvimden gelip maçlara çıktı. Onun için neler dersiniz?

-Müthiş bir yetenek, çok hızlı ve tutulması zor bir oyuncu aynı zamanda bencil bir oyuncu da değil. İnşallah milli takımda uzun yıllar birlikte oluruz.

Fenerbahçe‘nin efsane oyuncularından birisiydiniz. Obradovic sonrası Kokoskov geldi takım belli oranda küçülmeye gitti ama son dönemde ivme kazanan bir Fenerbahçe var nasıl yorumlarsınız?

Obradovic gibi Avrupa’nın tartışmasız en kariyerli koçundan sonra tabii ki kolay değil, bütçeyi düşürürsünüz ve olursa dörtlü finali kovalarsınız bu karar Fenerbahçe yönetiminin. Pandemi senesini ben çok önemsemiyorum bundan sonraki yıl Fenerbahçe “Ben nerede olmak istiyorum” diye bir karar verecek.

–Anadolu Efes geçtiğimiz sezon belki de şampiyonluğun en büyük adayıyken pandemi nedeniyle ligin iptal olmasıyla yeniden başa döndü diyebiliriz. Bu sezon Final-Four ve şampiyonluk gelebilir mi?

Şampiyonluğun en büyük adayıydı ve onlar için büyük bir şanssızlık oldu ama kadrolarını korudular. Hem Fenerbahçe hem de Anadolu Efes’in play-off yapacağını düşünüyorum zaten Anadolu Efes zaten içinde olacaktır ilk dördü kovalar ve formunu devam ettirebilirse bir final olabilir.

Spor Federasyonlarında “yönetenler sporun içinden gelsin” şeklinde bir görüş var, Basketbol Federasyonunda Başta başkan Hidayet Türkoğlu ve CEO olarak siz oyunun içinden geliyorsunuz, bu durumun bana göre artıları çok fazla siz de böyle düşünüyor musunuz ?

Bunu herkes dile getiriyor basketbolda iyi durumdayız futbolda biraz yaygınlaşması lazım. Böyle olunca problemleri görerek geliyor ve çözüm daha kolay oluyor. Sporun içinden insanlar yönetici olduğunda inan negatif işler azalmaya başlayacak çünkü herkes birbirinin dilinden anlayacak biz basketbolda bunu yaşıyoruz, bir problem olduğu zaman işin sonunda ortak bir noktada buluşabiliyoruz.

-Başkan Hidayet Türkoğlu’nu hedef alan birtakım iddialar bir süre önce gündemde yer aldı. Kendisi onuyla ilgili bir açıklamada bulundu bu tip haberler neden gündeme getiriliyor?

Hidayet Türkoğlu bu ülkenin değeridir bana göre Türkiye’nin en kariyerli basketbolcusu Hidayet Türkoğlu’dur. Belirli branşta dünya şampiyonu olabiliyorsunuz ama reytingi bellidir ama NBA’de 16 sene oynayıp NBA finalinde top elinde 44 dakika ortalama ile oynamak sizi otomatikman en çok tanınan Türk sporcusu yapıyor. Bunları niye yapıyorlar derseniz yıpratabileceklerini düşünüyorlar sanırım veya bundan bir şey medet umuyorlar ama kurgusu bile çok boş insan biraz daha zekice yapar. Hidayet başkanın dediği gibi gelin aday olun biz hiçbir yere kazık çakmaya gelmedik işimizi yapmamızın gönül rahatlığı ve vicdanı bize yeter, bunlarla biz geri adım atmayız Hidayet başkan bu tarz şeylerle yıpranmaz.

Geriye dönüp baktığınızda şu ana kadar görev döneminizde sizi en çok mutlu eden çalışmalarınız hangi alanda?

Abdi İpekçi’deki yeni tesis projemiz var. Bize ne yaptılar diye sorduklarında işte bunu yaptık diye gösterebileceğimiz müthiş bir proje var. Tek salon olarak düşünmeyin 500’er ve 1000 kişilik tribünlü salonlar olacak bütün altyapı maçları orada oynanacak sadece İstanbul’da 12 bine kadar oynanan altyapı maçları var. Çok az kaldı temelini umarım Mayıs-Haziran gibi atmayı planlıyoruz Türk Basketbolunun en büyük projesi olacak. Diğer yandan deplasmanlı Gençler Ligi benim için çok önemliydi. Aynısını kızlarımız için de yapacağız onlarla 10-11 takımlı şekilde oynayacağız. Ardından yönetici eğitimini getirdik takımların sağlıklı devam edebilmesi için bu çok önemliydi Avrupa’da ve Türkiye’de hiçbir yede uygulanmıyorken biz bunu sertifika vererek yaptık yani bir başkanın veya yöneticinin arkadaşı gelerek takımın başına artık geçemeyecek. Üç kategoride bunu yaptık; idari menajer, takım menajeri ve genel menajer.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.