RESMİ: Fenerbahçe, Beklenen Calathes Transferini Açıkladı (Analiz)

Koç Itoudis yönetiminde yeniden yapılanma sürecine giren Turkish Airlines Euroleague temsilcilerimizden Fenerbahçe Beko, son transferini de yaptı.

ING Basketbol Süper Ligi şampiyonu Fenerbahçe Beko, geçtiğimiz sezon FC Barcelona’da izlediğimiz Nick Calathes ile 2 yıllık kontrat imzaladığını duyurdu.

1.96 metre boyunda olan 33 yaşındaki Yunan guard bu sezon Euroleague sahnesinde 29 maçta görev alırken 27 kez ilk beş başladı ve ortalama 24.5 dakika sahada kalırken 7.3 sayı, %31.7 3sayı, 4.0 ribaund, 6.4 asist, 11.8 verimlilik puanı istatistikleriyle katkı verebildi.

OYUNCU ANALİZİ:

Calathes, geçtiğimiz sezon yaptığı asistlerle beraber bir diğer efsane Yunan guard Spanoulis’i geride bırakarak tam 1711 asist ile Euroleague tarihinin en çok asist yapan oyuncusu olmayı başarmış bir isim. Yani onun için Avrupa basketbolunun efsane isimlerinden biri diyebiliriz rahatlıkla. Evet tabiki eski günlerinden uzak bir performans izledik ondan bu sezon. Sakatlıklar ve ilerleyen yaşıyla beraber hem süreleri dengelendi koç Saras tarafından hem de modern basketbolda artık iyice ağırlaşan bacakları ve hücumdaki sınırlı katkısıyla rolü değişmeye başladı.

Elbette işin savunma tarafında zekası, pozisyon bilgisi ve güçlü fiziği ile halen 1 numara pozisyonu için çok önemli bir isim. Sezgileri ve refleksleri halen iyi durumda, el çabukluğu ayakları kadar başını ağrıtmıyor ve iyi bir top hırsızı. Hücumda ise müthiş pas becerisi, üst düzey saha görüşü ile ikili oyunlarda ve penetre pas oyunlarında halen tam bir maestro Calathes. Ancak artık eskisi kadar delici bir oyuncu olmadığı gibi bir türlü istikrara kavuşturamadığı dış şutları yüzünden de çoğu zaman rakip savunmaların onun adamından diğer isimlere kolaylıkla yardım getirebildiğini, onu yay gerisinde riske ettiğini gördük.

Sarı lacivertliler De Colo ve Henry’yi kaybettiler, Wilbekin’i kadroya kattılar. Dolayısıyla aslında skorer guard kimliğindeki bir isim alarak zaten De Colo’nun yerini doldurdular bana göre. Sırada Henry’nin yerine organizasyon becerisi yüksek ve savunmada da takıma katkı sağlayabilecek bir isim almak vardı. Bu noktada da elbette Calathes tecrübesi ile beraber onlara bu beklentilerini verebilecek bir isim. Şimdi sosyal medya ahalisinin “şutu yok” diye haykırdığını duyabiliyorum 🙂 Arkadaşlar, Wilbekin, Melih, Guduric var takımda zaten ki guard rotasyonunu sadece bu isimler ile geçmeyerek Edwards takviyesini de yapmışlardı ve o da skorer özellikleri ile ön plana çıkan bir isim. Dolayısıyla Calathes’in takımı derleme toplama ve organize etme anlamında çok önemli bir görevi olacak. De Colo geçen sezon hem bunu yapmaya hem de skor üretmeye çalıştığı için başarısız olmuş, Henry ise savruk ve iki ucu keskin bıçak performansı ile istikrarı yakalayamamıştı. Koç Itoudis’in milli takımda da beraber çalışacağı Yunan oyun kurucusuyu en verimli şekilde kullanacağını düşünüyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.