İDDİA: Fenerbahçe, Şutör Pozisyonu İçin Thomas ile İlgileniyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague temsilcilerimizden Fenerbahçe Beko, şutör pozisyonunu NBA patentli bir isimle doldurmayı istiyor.

ING Basketbol Süper Ligi şampiyonu Fenerbahçe Beko, İtalyan basınında çeşitli kaynaklarda yer alan haberlere göre 2 numara pozisyonu için sezonu Chicago Bulls‘da tamamlayan Matt Thomas ile ilgileniyor.

27 yaşında olan 1.95 metre boyunda olan şutör guard, NBA sahnesinde 39 maçta ortalama 11.7 dakika süre alırken 4.1 sayı, %38.5 3sayı, 1.3 ribaund ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Thomas, Valencia formasıyla EuroCup sahnesinde takımıyla beraber zirveye çıkmış, şutör hatta skorer özelliklerini, özellikle istikrarlı peformansını net olarak Avrupa sahnesinde kanıtlamış bir isim. Sahanın her yerinden hem dribbling üstünden hem de ceza atışlarında yüksek yüzdeye sahip bir isim. Perdelerde çıkarak gelip bulduğu yakala-at pozisyonlarında da çok başarılı. Ayrıca NBA’de şutlarına önlem alınmasıyla beraber fake ve aldatmacalarını çok geliştirdi, üstüne çıkan savunmaları akıllıca ekarte edip penetre üstünden orta mesafeler bulabiliyor, hatta direkt potaya atak ederek koridorları da iyi değerlendiriyor. Çembere gitmeyi arttırdıkça artık çizgiye daha çok geliyor ki buradan da çok yüksek bir yüzdeye sahip zaten. Oyun zekası yüksek ve pasör özellikleri de var, bencil bir skorer değil.

Gelelim eksilerine. Her ne kadar penetre frekansını arttırsa da halen sadece şuta dayalı, tek yönlü bir hücum silahı demek yanlış olmaz. Penetre ve pas silahlarını daha tehditkar, daha istikrarlı bir hale getirmeli. Ribaundlara her zaman konsantre değil, fokusunu kaybettiği anlarda havuza düşen topları bile takip etmekte sorun yaşıyor. Diğer taraftan ortalama bir atlet ve pozisyonuna göre çabukluk konusunda sıkıntılar yaşayabiliyor. Bu da karşısındaki delici ve hareketli durdurmakta başarısız olmasına neden oluyor, zekası ve oyun bilgisi ile savunmdaki bu açıklarını kapatmaya çalışıyor.

Sarı lacivertliler son yıllarda hep saf bir şutörün eksikliğini hissetti takımda. Evet Guduric ve Melih zaman zaman bu anlamda etkili oldular ama istikrarlı değillerdi. Açıklanması beklenen Bjelica ve Calathes hamleleriyle beraber bir de şutör alıp transferi kapatacak sarı lacivertliler ve açıkçası şuanda piyasaya baktığımızda hem Avrupa tecrübesi bulunması hem de NBA sahnesinde bile dış şut katkısı konusunda kendisini kanıtlamış bir isim olan Thomas en doğru hamlelerden biri olarak görünüyor. Wilbekin ve Calathes gibi topla vakit geçirmeyi seven guardların yanında onun gibi topsuz etkinliği de yüksek olan bir şutörü kadroya katmak takım kimyası adına çok doğru bir hamle olacaktır.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.