İDDİA: Kızıl Yıldız, Monroe ile İlgileniyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘de yer alan Adriyatik Ligi şampiyonu Kızıl Yıldız kadrosunu tecrübeli bir uzun ile güçlendirmek istiyor.

Sportal’a açıklamalarda bulunan Sırp kulübünün başkanı Jovic, uzun rotasyonuna son olarak NBA ekiplerinden Minnesota Timberwolves‘da forma giyen Greg Monroe‘yu katmak istediklerini açıkladı.

2.11 metre boyunda olan 32 yaşındaki solak uzun, sezonun büyük bir bölümünü G-League’de geçirmiş ve çıktığı 30 maçta ortalama 23.2 dakika sahada kalırken 12.7 sayı, 9.0 ribaund, 3.5 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Solak uzun, Avrupa’daki ilk sezonunda koç Radonjic yönetimindeki Bayern’de gayet iyi bir performans sergilemiş sonra da yıldızlar topluluğu Khimki’ye transfer olmuş burada da finansal kriz patlak verene kadar bireysel anlamda iyi istatistiklere imza atmıştı. Geride bıraktığımız sezon ise Avrupa’dan ayrılarak NBA şansını denemiş ama daha çok G-League’de forma giymişti.

Monroe’nun artılarından bahsederken ilk olarak alçak post etkinliğine deyinmek lazım elbette. Yüksek basketbol IQ’su bir uzuna göre kaliteli top tekniği ve pasör özellikleri ile alçak postta sadece etkili ve verimli bir bitirici değil, ayrıca önemli bir yaratıcı. Bunun yanında Avrupa’da geçirdiği 1.5 sezonda ikili oyunlardaki etkinliğini de geliştirdi, iyi perdeler yapan ve doğru koridora keskin devrilmeler yapan, yumuşak bilekleri ile de pozisyonları pota altında yüksek yüzdeyle bitiren bir uzun. Her iki pota altında da efektif bir ribaundçu. Evet çok atlet ya da patlayıcı değil ama fiziğini pozisyon almak için çok iyi kullanması ve güçlü sezgileri sayesinde ribaundlar konusunda potansiyeli yüksek. İşin savunma tarafında da savaşmaktan ve fiziksel mücadeleden çekinmeyen, alçak postta tüm rakiplerini göğüsleyebildiği gibi çember korumada da zamanlaması sayesinde blok tehditi olan bir isim.

Gelelim eksilerine. Öncelikle yumuşak bileklerine sahip olmasına rağmen kariyerinin ilk günlerinden bu yana orta mesafe şut tehditini istikrarlı bir silah haline dönüştüremedi. Ayrıca hücumda zaman zaman pasif kalan, kendisini göstermeyen bir isim, bu da verimliliğini düşürüyor. İşin savunma tarafında ise bacakları özellikle tepe ikili oyunlarındaki adam değişmelerde ağır kalıyor, bu da kısaların onu hedef haline getirmesine neden oluyor. Onu korumak için belli dönemlerde çember altında tutmak daha mantıklı oluyor, bu da takımın kalan 4 oyuncusunun ekstra rotasyonlar yapmasına neden oluyor tepe ikili oyunlarında.

Kızıl Yıldız’ın mevcut uzun rotasyonunda öne çıkan isim yeni transfer Martin. Ama Monroe farklı bir uzun, daha fazla ayakları yere basarak oynayan, hücumda atletik özelliklerinden çok fiziksel artılarını ve alçak posttaki ayak hareketlerini kullanan, bu şekilde de hücumda takımına daha fazla katkı veren bir isim. Ribaundlarda önemli katkılar vereceğini düşünsem de işin savunma tarafında yine sorun yaşayabilir. Gerek sınırlı atletizmi gerekse ağır ayakları ile ne çember koruma ne de ikili oyunlarda onun gibi etkili bir uzun değil. Bu nedenle de onunla birlikte sahada olacak 4 numaraların savunmada çok daha fazla mesai harcaması anlamına gelecek. Ama herşeye rağmen tecrübesi ve hücumdaki potansiyeli ile marketteki oyuncu seçenekleri bu kadar daralmışken doğru hamlelerden biri olacağını düşünüyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.