İDDİA: Panathinaikos, Bursaspor’un Skoreri Andrews ile Anlaştı (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Panathinaikos, kadrosunu tanıdık bir skorer guard ile güçlendiriyor.

Basketfaul’de yer alan habere göre sezonu temsilcimiz Frutti Extra Bursaspor‘da tamamlayn Andrew Andrews ile anlaştılar, yakın zamanda resmi açıklama gelebilir.

1.88 metre boyunda olan 29 yaşındaki tecrübeli skorer BSL’de 28 maçta ortalama 30.6 dakika süre alırken 14.4 sayı, %47.2 3sayı, 3.3 ribaund, 4.0 asist, 1.6 top çalma ve EuroCup’da ise 20 maçta ortalama 29.1 dakika süre alırken 14.1 sayı, %39.8 3sayı, 2.6 ribaund, 4.2 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Andrews saf bir skorer. Hücumda agresif ve sürekli skoru koklayan bir combo guard. Çabuk ve düzgün şut mekaniği sayesinde savunmaların saniyelik hatalarını bile cezalandırabilen, sezgileri iyi seviyede olan bir skorer. Hem geçiş oyunlarında hem de savunma yerleşmeden kullandığı erken şutlarla rakip savumaları baskı altına alabiliyor, sürekli tehdit ediyor. Çok çabuk ve öldürücü bir ilk adımı yok belki ama genel anlamda süratli bir oyuncu, savunmacısı ona mesafe verdiği zaman agresif şekilde potaya gidiyor ve bu nedenle de çok sayıda faule maruz kalarak çizgiye gidiyor. Buradan da yüksek yüzde ile takımına skor katkısı verebiliyor. Her iki yöne de penetre edebilen ve pozisyonları her iki eliyle de bitirebilme lüksüne sahip olmasının yanı sıra gerektiğinde orta mesafe şutlarla da kendisine skor yaratabiliyor, bu kararı aniden verebilmesi ve çabuk şuta kalkmasıyla savunmacılarını çaresiz bırakabiliyor. Aşağı yukarı sahanın her yerinden şut tehditi var zaten ve onun için karşısında bir ya da daha fazla savunmacı olması önemli olmuyor, karar verdiği zaman o şutu göndermenin bir yolunu buluyor genelde. Sadece dribbling üstü şutlarda değil, ceza şutlarında da önemli bir tehdite sahip.

Gelelim eksilerine. Evet savunma takımını tamamen yanlız bırakan bir isim değil ve istediğinde, daha doğrusu konsantre olduğunda oyunun bu alanında da iyi işlere imza atabileceğini, her iki guard pozisyonunu da savunabileceğini gördük. Tabi perdelerden çıkmada çok yavaş olduğunu, özellikle seri perdelemelerin olduğu hücumlarda savunmasının hemen düştüğünü de gördük. Genel olarak savunma alanda iyi durumda değil ve daha da önemlisi istikrarız. Toplu adam savunmasında belirttiğim gibi istikrarsız, topsuz savunmada oldukça kötü ve açık alanda rakiplerini takip etmede ise belki de daha kötü diyebiliriz. Geri koşma konusunda fazla efor sarfetmeyen bir isim. Eksileri sadece savunmada değil elbette. Hücumda da şut seçimleri konusunda sorunlar yaşayabiliyor. Genelde erken top kullanmayı seviyor ve karar verdiğinde yüzünde savunmacının eli de olsa o şutu kullanmayı tercih ediyor, bu da verimini düşürüyor elbette. Genelde süratli bir şekilde potaya kadar gitmeyi seviyor ama bunu kafası yerde yaptığı ve pas becerileri yetersiz olduğu için hücum faulle ya da zorlama atışlarla top kayıplarına dönüşebiliyor bu pozisyonlar. Evet hücumda agresif oynamak istiyor ama zaman zaman kendi şutunu yaratabilecek patlayıcılığa ve atletizme sahip olmadığını da kabullenmesi gerekiyor.

Özetle Andrews skorer özellikleri üst seviyede olan ama oyun kurma ve organizasyon becerleri sınırlı olan bir combo guard. Ama zaten Bursaspor’da Needham gibi değerli bir oyun kurucu ile birlikte süre aldığı için bu zaafları geri planda kalmıştı. Şimd Panathinaikos’da da Wolters’ın organizasyon becerisine güvenerek yanına Grigonis ve Nedovic’den sonra bir skoreri daha, Andrews’u da ekliyor koç Radonjic. Nedovic ile birlikte 2 numaradaki süreleri paylaşacaklarını, zaman zaman Lee ve Grigonis ile aynı anda sahada olacağını düşünüyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.