BOMBA: Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko, Papapetrou İçin Karşı Karşıya Geldi! (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘deki iki temsilcimiz Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko, tecrübeli Yunan forvetin transferinde karşı karşıya geldiler.

Gazzetta.gr’de yer alan habere göre iki temsilcimiz de Panathinaikos‘un kaptanı Ioannis Papapetrou‘ya tekliflerini ilettiler. Tecrübeli forvetin kontratında yarın (15 Temmuz) akşam saatlerinde sona erecek olan bir bonservis maddesi var.

2.03 metre boyunda olan 28 yaşındaki Yunan forvet, geçtiğimiz sezon Euroleague’de 23 maçta ortalama 29.5 dakika süre alırken 12.0 sayı, %25.2 3sayı, 3.2 ribaund, 2.5 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Bir önceki sezon ile beraber kaptanlık görevi verilen ve artık Panathinaikos’un sembol oyuncularından biri haline gelen Yunan forvet artık iyice olgunlaştı. Zaman zaman liderlik özellikleri sorgunlansa da soğukkanlılığı ve her zaman takımı düşünen oyun tarzıyla alkışları topladı, takım olarak istediklerini alamamış olsalar da bireysel anlamda kesinlikle iyi bir sınav verdi. Onu Euroleague’in en iyi forvetlerden biri yapan temel özellikleri çok yönlülüğü, savaşçı kimliği ve ribaundlara verdiği katkı. Hem 3 numarada hem de kısa beşlerde 4 numara görev alabilen Papapetrou dış şutunu da geliştirmesiyle beraber hücumda her silaha sahip bir oyuncu oldu ki artık dribbling üstünden bile önemli bir 3 sayı tehditine sahip. Zaten güçlü fiziği artı patlayıcılığı sayesinde potaya iyi giden ve dengeli bitiren bir isimdi ama artık toplu üretimi daha fazla, orta mesafeden de iyi bir yüzdeye sahip olduğu gibi alçak postta pozisyonuna göre yakaladığı ters eşleşmeleri geriye çekilerek bulduğu yüksek yüzdeli şutlarla bitirebiliyor. Yarı saha hücumlarında topsuz dip katlarında da ustalaşmış durumda, savunmayı iyi okuyup dip çizgiye yaptığı paralel katlarla aldığı pasları sayıya çeviren bir isim. Evet belki hiç bir silahı onu yıldız yapacak seviyede değil ama bu kadar çok şeyi ortalamanın üstünde yapması da onu özel bir yere getirmiş durumda açıkçası. Savaşçı kimliği, fiziksel temastan kaçınmaması, atletizmi ve pozisyon bilgisi sayesinde tartışmasız çok iyi bir ribaundçu aynı zamanda. Savunmada ise güçlü fiziği ve atletizmi yine onun en büyük silahları, 2, 3, 4 numaraları pozisyonların hepsini savunabiliyor, bu da adam değişme savunmalarında ters eşlemeye izin vermemesini sağlıyor takımının.

Onun hakkında aslında eksi diyebileceğimiz çok fazla konu yok aslında. Ama hücumda toplu oyunlarda biraz daha pasör özelliklerini geliştirmesi gerektiğini belirtmek lazım. Diğer taraftan hücumda liderlik etmesi gereken pozisyonlarda zaman zaman geri planda kalabiliyor, sorumluluk almaktan kaçtığı anlar, oyundan düştüğü anlar azalsa da halen var. Özellikle üretim konusunda taşın altına daha fazla elini sokması onu daha farklı noktalara getirecektir. Ve tabi 3 sayı yüzdesi halen beklentilerin altında, maç ve maç olduğu gibi aynı maçın içinde de istikrar sorunu yaşayabiliyor.

Transfere Efes cephesinden bakarsak… Simon ve Anderson ile yollarını ayıran Efes 3 numaraya Clyburn eklemesini yapmıştı ki burada hali hazırda Bryant da var ellerinde. Ama Bryant’ın iki numaraya kayma ihtimali yüksek, guard rotasyonuna destek oluyor genelde ki Clyburn’ün de kısa beşlerde 4 numaraya kayabildiğini kariyeri boyunca görmüştük. Dolayısıyla 3 numaraya bir alternatif daha eklemeleri gerekiyor. Papapetrou da mücadeleci kimliği ve çok yönlü oyunu ile koç Ataman’ın sisteminde çok verimli olacak bir isim.

Fenerbahçe cephesinden bakarsak… Koç Itoudis ile beraber milli takımda da çalışacak olan Papapetrou, sarı lacivertlilerin Pierre dışında eksik olduğu 3 numara pozisyonu için çok önemli bir ekleme olacaktır. Burada iç-dış tehditi olan bir isme daha ihtiyaçları olacak ki Pierre ve olası transfer Hayes-Davis atletik özellikleri ile öne çıkıyor olsalar da Papapetrou’nun oyun bilgisi ve liderlik özelliklerine sahip değiller. Dolayısıyla tıpkı Efes gibi Fenerbahçe adına da çok değerli bir takviye olacaktır.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.