İDDİA: Kızıl Yıldız, Eski Fenerbahçeli Shayok ile İlgileniyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Kızıl Yıldız, kadrosunu tanıdık bir forvetle güçlendirmeye hazırlanıyor.

Telesport’da yer alan habere göre Adriyatik Ligi şampiyonu, geçen sezon temsilcimiz Fenerbahçe Beko‘da izlediğimiz NBA patentli forvet Marial Shayok ile ilgileniyor.

1.96 metre boyunda olan 27 yaşındaki Kanadalı forvet, geçtiğimiz sezon BSL’de 9 maçta ortalama 22.7 dakika süre alırken 7.3 sayı, 3.7 ribaund, 2.3 asist ve Euroleague’de ise 15 maçta ortalama 15.0 dakika sahada kalırken 4.6 sayı, 1.3 ribaund, 1.3 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Shayok enerjisi, atletizmi ve skorer oyunuyla Bursaspor’a sezon ortasında gelmiş olmasına rağmen çok faydalı olmuştu. Elbette 2019’da mezun olmuş bir oyuncu için Avrupa’daki çaylak sezonu ve adaptasyon süreci de olacaktı ama Kanadalı forvet bunu en hızlı ven iyi şekilde tamamlamış sınavı geçmişti ama sonrasında erken bir şekilde Euroleague sahnesine zıplaması ve geçirdiği sakatlıklar verimliliğini bir hayli düşürdü Fenerbahçe forması altında. Şimdi Euroleague’de bir şans daha kazanmak üzere, gelin onu artılarına ve eksilerine bir kez daha göz atalım.

3 numara için güçlü bir fiziğe ve atletik özelliklere sahip. Dribbling becerisini de eklediğimzi de onun Avrupa seviyesinde 2 ya da 3 numarada savunulması zor bir skorer olacağının sinyallerini net olarak verdi açıkçası. En önemli silahı ise hem dribbling üstü hem de ceza atışlarında önemli bir 3 sayı tehditine sahip olması. Kanadalı skorer maçın kırılma anlarını, sıcak topları da soğuk kanlılıkla kullanabilen bir oyuncu aynı zamanda. Atletizm demişken buna patlayıcılığı da ekleyebiliriz, potaya gidebilen, pozisyonları da smaçla bitirebilen bir isim ki Avrupa’da da bu konuda zorlanmayacağını gösterdi zaten. Potaya gittiği pozisyonlarda güçlü fiziği ile teması sıkça alıp gittiği faul çizgisinde de yüksek yüzdeyle oynuyor. Diğer taraftan topsuz oyunlarda da takımına katkı verebilen, hem dip çizgi katlarında hem de perdelerden çıkarak bulduğu pozisyonlarda takımına artılar sağlayabilen bir forvet. Her ne kadar önceliği kendi şutu olsa da bencil bir oyuncu değil, tepeden ya da forvetten uzunları ikili oyunlar sonrası ya da penetreler sonrası besleyebiliyor. Ayrıca ribaundlar konusunda da pozisyonuna göre gayet iyi katkı veriyor, güçlü fiziği ve atletizminin avantajlarını kullanıyor. Savunma ribaundlarını alarak direkt dribbling ile takımını hücuma çıkarabilmesi sayesinde açık alanda koşmayı seven bir oyuncu.

Hanesine eksi olarak yazabileceğimiz bir kaç konu var. Çabuk bir ilk adımı yok, bu nedenle potaya gittiği pozisyonlarda teması almadan direkt bitirmesi kolay olmuyor, rakibini rahat ekarte edemiyor. Tecrübe eksikliğinin de etkisiyle şut tercihlerinde sorun yaşayabiliyor, şutuna çok güvendiği için zor atışlara fazlaca yönelip savunmayı okumadığı anlar olabiliyor. İşin savunma tarafında da geliştirmesi gereken çok şey var. Öncelikle çabuk guardlara ya da 3 numaralara karşı sorun yaşıyor genelde, yanal hareketleri yeteri kadar çabuk değil. Bursaspor’da da bu eksilerini görmüştük.

Shayok her ne kadar Bursaspor’da geçirdiği kısa BSL macerasında başarılı olmuş ve hücum performansı ile göz doldurmuş olsa da savunma anlamında bir çok handikapı bulunan, tecrübe anlamında da Euroleague seviyesi için özellikle play-off hatta Final Four hedefleyen bir takım için henüz hazır olmadığını düşündüğüm bir isimdi. Fenerbahçe’ye gelmeden önce Zalgiris, Alba, Asvel, Monaco, Unics, Kızıl Yıldız gibi orta altı takımlarda kendisini kanıtlaması gerektiğini, hatta belki de EuroCup ve Şampiyonlar Ligi sahnesinde kendisini test etmesi gerektiğini düşünüyordum ve bunlardan da Fenerbahçe transferinde yaptığım analizde bahsetmiştim. Şimdi Kızıl Yıldız hamlesi olursa bu noktaya bir sene gecikmeli olarak gelmiş olacak. Sakatlıkların ve adaptasyon sorunlarının üstünde olduğu kötü Fenerbahçe sezonunun ardından kendisini bir kez Euroleague’de kanıtlama şansı geliyor. Bakalım bu sefer daha fazla sorumluluk alacağı takımda hücumdaki çok yönlü oyununu ortaya koyup savunmadaki defolarını kapatabilecek mi.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.