İDDİA: Calathes’i İkna Edemeyen Panathinaikos, Wolters ile Anlaştı (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Panathinaikos‘un yeni oyun kurucusu belli oldu.

Yoncalar, Barça ile yollarını ayıracak olan eski yıldızları Calathes için 2 kere teklif yükseltmişler ama olumsuz cevap alınca rotalarını koç Radonjic’in geçen sezon Kızıl Yıldız‘da birlikte çalıştığı Nate Wolters‘a yöneltmişlerdi. Geçen yaz da ilgilenmişler ama Sırp ekibine kaptırmışlardı.

SDNA ve Eurohoops’da yer alan habere göre Amerikalı oyun kurucu ile anlaştılar, yakın zamanda resmi açıklamanın gelmesi bekleniyor.

1.93 metre boyunda olan 31 yaşındaki Wolters, geçen sezon Euroleague sahnesinde 31 maçta ortalama 24.2 dakika süre alırken 10.9 sayı, %35.9 3sayı, 2.6 ribaund, 3.6 asist, 10.4 verimlilik puanı ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Gerek fiziksel özellikleri gerekse saha görüşü açısından Avrupa’ya çabuk uyum sağlamış ve daha önce kendisini Euroleague sahnesinde de kanıtlamış tecrübeli bir guard Wolters. Çabukluğu, üstün fudementalı, pas yeteneği ve yüksek basketbol IQ’su ile de bir oyun kurucunun sahip olması gereken tüm artılara sahip. Çabuk yön değiştirmeleri ve ivmelenmeleriyle rakip savunmaları ekarte ederek potaya gitmesini, adam eksiltmesini iyi biliyor. Rakip savunmaları iyi okuyan ve topla bütünleşerek, yüksek özgüvenle oynayan bir guard. Hücumda yapacağı hamlelere yanlızca kendi adamının değil yardım savunmasının da nasıl reaksiyon vereceğini sezip ona göre bir kaç hamle sonrasını düşünebiliyor. Tepe ikili oyunlarında da üçlük, pas, orta mesafe ve direkt potaya gitmek üzere komple bir hücum yelpazesine sahip, bu da savunmaların ona önlem almasını çok zorlaştırıyor. Potaya hangi açıdan ne şekilde atak edeceğini yine savunmayı okuyarak doğru seçimler yapabilen Wolters, her iki yöne de kuvvetli gidebiliyor, vücut kontrolü ve dengesi de iyi seviyede. Dribbling üstünden skor üretmeyi seviyor, hareketli pozisyonlarda bulduğu orta mesafeli atışlarda yüksek yüzde yakaladığı gibi yay gerisinden de tehlikeli.

Gelelim eksilerine. Evet atletik ya da patlayıcı bir oyuncu değil belki ama oyun bilgisi, sezgileri ve fiziksel özellikleri ile bu dezavantajlarını kapatmasını da biliyor. Ancak karşısındaki savunmacının atlet ve çabuk bir guard olması durumunda topla üretimde zorlanabiliyor, fiziksel temasın fazla olması verimliliğini düşürebiliyor. Ayrıca topla oynamayı sevmesi zaman zaman takımın hücum ritmini aşağı çekebiliyor. İşin savunma tarafında da yanal hareketliliği, çabukluğu yeterli seviyede değil ve oyunun bu alanında da fiziksel teması, mücadeleyi fazla sevmediği için rakip guardlar karşısında kalmakta zorlanıyor. Fiziği sayesinde perdelere pek takılmasa da buradaki çabası da iyi seviyede değil, savunmada takımını eksik bırakma potansiyeline sahip.

Koç Radonjic’in yakından tanıdığı bir isim ve onun liderliğinde yeniden yapılanacak Panathinaikos’un sistemine adapte olmakta zorlanmayacaktır. Liderlik özellikleri ve organizasyon becerisi ile Euroleague’de kendisini kanıtlamış bir oyun kurucu. Yanında Lee gibi skor yönü ön planda bir guard var ve büyük olasılıkla şutör Grigonis de eklenecek. Dolayısıyla doğru bir kimya oluşturduklarını söyleyebiliriz ve Wolters da bu kimyada koç Radonjic’in önemli parçalarından biri olacak.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.