RESMİ: Partizan’ın 2. Transferi Exum Oldu (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘in yeni takımlarından biri olan Adriyatik Ligi finalisti Partizan, kadrosunu Avustralyalı bir guard ile güçlendirdi.

Sırp ekibi yaptığı açıklamayla FC Barcelona ile kontratı biten Dante Exum ile yeni sezon için anlaşıldığını duyurdu.

1.98 metre boyunda olan 27 yaşındaki Avustralyalı guard geçen sezon Endesa’da 21 maçta ortalama 20.7 dakika süre alırken 9.0 sayı, 3.6 ribaund, 1.4 asist ve Euroleague’de ise 25 maçta ortalama 17.5 dakika sahada kalırken 6.3 sayı, 2.5 ribaund, 1.6 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

NBA’de istediğini bulamamış olsa da Avrupa basketbolunda çok faydalı olabilecek özel bir oyuncu olduğunu gösterdi yarım sezonluk Barça macerasında. Öncelikle guard pozisyonu için 1.98 metre boyuyla ve güçlü fiziğiyle önemli artılara sahip. Uzun kolları sayesinde potaya gittiği pozisyonlarda rahatlıkla çembere uzanabilen, yine bu fiziksel artıları sayesinde alçak postta da ters eşleşmelere yaratabilen bir guard. Ayrıca bu artılarını da kullanarak bir guard için ortalama üstü bir ribaundçu konumunda her iki pota altında da. Sürati ve çabukluğu sayesinde deliciliği ön planda olan bir guard ve ikili oyunlarda üçlü tehdite sahip. Çünkü iyi bir bitirici olmasının yanında saha görüşü de iyi ve birebirlerde takım arkadaşlarına da pozisyon yaratabiliyor. Saha görüşü ve basketbol IQ!su yüksek, bencil bir oyuncu değil ve ekstra pasları verebilen bir isim. Ayrıca topsuz koşularla da savunmaları delebilen, bu şekilde de skor üretebilen bir isim. Yine sürati sayesinde açık alanda etkili bir guard, kendi çemberinin altında dribbling ile fişek gibi fırlayıp pozisyonu rakip pota altında sayıyla bitirebiliyor ya da kanatlardan koşan arkadaşlarını besleyebiliyor. Komple bir savunmacı olabilmek için her türlü silaha sahip. Yanal hareketliliği, çabukluğu çok iyi seviyede. Topa baskı konusunda agresfi ve uzun kolları ile beraber fiziksel artılarıyla rakip guardların saha görüşünü kısıtlıyor. Fiziksel artıları sayesinde 1, 2, 3 numaralı pozsiyonları savunabiliyor.

Gelelim eksilerine. NBA’e ilk geldiğinde en önemli eksilerinden biri dış şutlardı ve açıkçası geçirdiği yaklaşık 7 sezonun ardından bu alanda kendisini pek geliştiremedi. Halen zayıf ve istikrarsız olduğu alanlardan birisi. Ne yakala at pozisyonlarında ne de dribbling üstü pozisyonlarda beklentileri karşılayamıyor, evet yüzdesi yüksek ama bunun nedeni çok az top kullanması. Tabi bu da savunmacıların ona bir adım vererek deliciliğine önlem almalarını sağlıyor. Her ne kadar saha görüşü ve pas yetenekleri iyi seviyede olsa da henüz saf bir oyun kurucuya dönüşebilmiş değil.Top tekniği ve tercih hataları nedeniyle top kayıplarına meyilli bir guard. Özellikle penetre-şut seçimleri, trafiğin içine girdiğinde verdiği kararlar halen olgunluk seviyesinde değil. Diğer taraftan pozisyonuna göre fiziksel artıları boy ve kol uzunluğu anlamında olsa da kalınlık ve kuvvet alnamında halen iyi durumda değil.

Exum’un koç Obradovic’in sisteminde çok önemli olan iki silahı var; birisi iyi bir savunmacı olması ve fiziksel artıları sayesinde birden çok pozisyonda bu alanda sorumluluk alabilmesi, diğeri ise yüksek tempodaki etkinliği ve yarı sahadaki delici oyunu. Oyun kurucu özellikleri henüz çok ham, bu alanda gelişimini sürdürmesi gerekli. Özetle enerjisi, agresif oyunu, çabukluğu, patlayıcılığı ve savunmadaki artıları ile Partizan’ın sisteminde kendisine yer bulabilecek, sezon içerisinde hücumda da kendisini hızlıca geliştirebilecek potansiyele sahip önemli bir transfer.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.