İDDİA: Moneke ile Asvel de İlgileniyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden biri olan Fransa Betclic ELITE Pro A şampiyonu LDLC Asvel Villeurbanne kadrosunu bir MVP ile güçlendirmek istiyor.

Encestando’da yer alan habere göre sezonu Manresa‘da tamamlayan Chima Moneke ile ilgileniyorlar. Zalgiris de onunla ilgilenen takımlardan birisi.

1.98 metre boyunda olan 26 yaşındaki Nijeryalı 4 numara bu sezon Endesa’da 36 maçta ortalama 24.5 dakika süre alırken, 14.5 sayı, %29.0 3sayı, 8.2 ribaund, 1.5 asist, 1.6 top çalma, 20.3 verimlilik puanı ve BCL’de ise 15 maçta ortalama 22.8 dakika sahada kalırken 13.9 sayı, %35.0 3sayı, 6.3 ribaund, 1.1 asist, 1.2 top çalma, 14.3 verimlilik puanı istatistikleriyle katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Nijeryalı forvet 3 ve 4 numara arasına sıkışmış, yüzü dönük silahları ön olan, yüksek enerjili, atletik ve savunma performansı ön planda olan bir oyuncu. Bu sezon Manresa forması ile BCL’de MVP seçilmiş olan bu heyecan verici oyuncuyu gelin birlikte analiz edelim.

Öncelikle artılarıyla başlayalım… Moneke, topu yere vurabilen ve yüzü dönük skor üretebilen bir hücum silahı. Orta mesafe tehditi vardı, bu sezonla beraber dış şut tehditini de silahları arasına eklemeyi başardı. Pota altında ise atletizmi ve güçlü fiziği ile etkili bir isim. Teması alarak pozisyonları yüksek yüzdeli bitirebiliyor ki pota altında üretken olduğu için de verimliliği yüksek bir forvet. Topsuz katlarda ve ikili oyunlarda hareketli pozisyonlarda aldığı pasları da çok iyi kullanıyor. Dip çizgilerden yaptığı penetrelerle de savumaları gafil avlamayı biliyor. Bununla beraber açık alanda çok etkili bir silah, tam sahayı gerek dribblingle geçebiliyor gerekse bitirici olarak en önde koşarak savunmacısını geride bırakabiliyor. Atletik özellikleri ve agrefisliği sayesinde hücum ribaundlarında aktif, takımına ikinci şans sayıları getiriyor. Savunma tarafında da artıları yüksek, çok faydalı bir isim. Oyunun bu tarafında yüksek konsantrasyonla oynuyor. Her topa atlayan, agresif ve yüksek enerjili bir oyuncu ki toplu oyuncuya da çok iyi baskı yapabildiğinin altını çizelim. Günümüz basketbolunda en önemli konulardan biri de ikili oyun savunması, atletizmi ve çabuk ayakları ile bu alanda da kısaların karşısında dirençli kalabilen bir isim. Yardım savunmasında da özel bir isim, zayıf taraftan gelerek blok tehditi ile fark yaratabiliyor, takım savunmasına çok faydalı oluyor. Ayrıca rakip pota altında olduğu gibi kendi pota altında da çok iyi bir ribaundçu.

Gelelim geliştirmesi gereken noktalara… Her ne kadar dribbling becerisi olsa da top tekniği üst seviyede değil, bu da topla oynadığı anların artması durumunda hata yapma ihtmalini arttırıyor, top kaybına meyilli bir isim. Özellikle baskının üstünde olduğu ve trafik içinde olduğu anlarda bu hataları yapma ihtimali daha fazla artıyor. Her ne kadar dış şut tehditini geliştirmeye devam etse de halen yay gerisinden istikrarsız bir isim. Diğer taraftan alçak post etkinliği iyi seviyede değil, sırtı dönük silahlarını geliştirmesi gerekiyor, henüz bu alanda çok ham bir isim. Savunma tarafında söyleyebileceğimiz fazla eksiği yok. Ama tabiki bir 4 numara için boyunun kısa olduğu bir gerçek ve bu nedenle de zaman zaman alçak postta kalın ve uzun forvetlere karşı zorlanabiliyor. Bunun yanında topsuz adam savunmasındaki reaksiyonlarını da biraz daha geliştirmesi gerekiyor. Adam takibinde zaman zamana fokusunu kaybedip aksayabiliyor.

Modern basketbolda Moneke gibi enerjisi ve motoru yüksek, işin savunma tarafında çalışkan, agresif bir isme her takımın ihtiyacı var kuşkusuz. Hücumda da dış şutlarını geliştirmeye devam edip, sırtı dönük silahlarına da eklemeler yapabilirse Euroleague’de yıldız olma yolunda önü açık. Asvel de Euroleague macerasına başlamak adına onun için en doğru adres diyebiliriz. Manresa’da olduğu gibi Astroballe’da da yoğun taraftar desteği ile spektaküler oyununu sürdüreceğini düşünüyorum. Çaylak sezonu için doğru bir adres. İki taraf için de win-win transferi olur.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.