Güncel Haberler

RESMİ: Baskonia’nın İlk Transferi Hommes Oldu (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Cazoo Baskonia ilk transferini yaptı.

İspanya Liga Endesa ekibi yaptığı açıklamayla geçen sezonu G-League ekiplerinden Birmingham’da tamamlayan Daulton Hommes ile 2 yıllık kontrat imzalandığını duyurdu.

2.03 metre boyunda olan 26 yaşındaki forvet, G-League’de çıktığı 15 maçta ortalama 24.3 dakika süre alırken 12.8 sayı, %39.0 3sayı, 4.1 ribaund, 2.1 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Profesyonel kariyerine 2020-21 sezonunda İtalya’da Cremona’da başlayan Hommes, geçen yaz da Euroleague takımlarının dikkatini çekmiş ama o şansını NBA’de denemek istemişti. Pelicans ile anlaşmış olsa da süre bulamamış ve G-League’de oynamıştı. Şimdi Euroleague’de kendini gösterme fırsatı bulacak. Gelin bu yetenekli forveti biraz daha yakından tanıyalım.

Her iki forvet pozisyonunda da görev alabilen Hommes şutör özelliği ile ön plana çıkan bir oyuncu. Hem yay gerisinden hem de orta mesafeden yakal at pozisyonlarında etkili bir ceza şutörü. Ayrıca dribbling üzerinden de aynı şekilde iyi bir şutör, geri çekilerek ya da adamını geri çekerek kendisine alan açıp yüzdeli şutlar gönderebiliyor. Atletik özellikleri ortalamanın üstünde ve dribbling becerileri de hem 3 hem de 4 numara için gayet iyi seviyede, bu nedenle de iki pozisyonda birden verimli oynayabiliyor. Ayrıca çalışma etiği ve disiplini artı kaliteli karakteri ile her koçun takımında görmek isteyeceği oyunculardan biri. Her ne kadar skorer profilli bir oyuncu olsa da savunmada da çalışkan ve enerjik, tam bir işçi arı. Birebir savunmada da faydalı bir oyuncu, çabuk elleri ile rakibinin işini zorlaştırıyor. Savunma ribaundlarında da atletik özellikleriyle beraber faydalı bir isim, havuza düşen topları takip edip topluyor.

Gelelim geliştirmesi gereken noktalara. Alçak postta tehditi yok ki boyalı alanda kötü bir bitirici, sırtı dönük silahlarının olmamasıyla beraber 4 numarada oynasa bile saha yerleşiminde 4 dışarıda kalmaya sizi zorunda bırakan bir forvet. Pasör özellikleri bir forvete göre bile vasat seviyede, zaten önceliği skor üretmek olan bir oyuncu. Evet şutları etkili olan bir isim ama onun için momentum, ritm oyuncusu demek de gerekiyor. Savunmada geliştirmesi gereken temel nokta ayak çabukluğu, bu nedenle de perimetre savunmasında vasat kalıyor. Sezgileriyle oynadığı için yanılabiliyor, özellikle yanlış zamanlarda ikil oyunlara giderek takımının rotasyonunu karıştırabiliyor. Alçak postta da vasat bir isim, yeteri kadar kalın ve güçlü değil. Bir diğer riskli konu da yaşadığı sakatlıklar, bu da onu fiziksel anlamda güvenilmez yapıyor. Lisede tam 2 kere ACL sakatlığı geçirmişti.

Hommes hücumda çok şey vaadeden savunmada da enerjik, iyi niyetli bir forvet. Dolayısıyla işlenmeye hazır bir elmas desek yanlış olmaz. Euroleague sahnesine adım atmak adına Baskonia onun için en doğru adreslerden biri ki Peters ile yollarını ayıran ekip, forvet rotasyonunda önemli derecede takviyeye ihtiyaç duyuyordu. Euroleague sahnesinde yıldız potansiyeline sahip bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Açıkçası özellikle 4 numara eksikleri bulunan Efes adına KAÇAN BALIK olduğunu düşünüyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yaparak yola devam ettim ve çeşitli yerli artı ulusal tv/radyo kanallarında yorumculuk yapmaya devam ediyorum.

Mutlaka bakın

2023 Euroleague Final Four’daki Tek Temsilcimiz Hakemler Arasında Yer Alacak!

Kaunas’ın ev sahipliğinde 19-21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 2023 Turkish Airlines Euroleague organizasyonunda görev alacak …