İDDİA: Ponitka, Bayern’in Listesinde (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘de mücadele eden Almanya easyCredit BBL ekiplerinden FC Bayern Munich kanat rotasyonuna takviye yapmak istiyor.

BasketInside’da yer alan habere göre gündemlerindeki isim ise Zenit‘den ayrılan Mateusz Ponitka. Polonyalı milli oyuncu ile Monaco da ilgileniyor.

1.98 metre boyunda olan 28 yaşındaki Polonyalı kanat oyuncusu geçtiğimiz sezon Euroleague’de 20 maçta ortalama 26.3 dakika süre alırken 4.7 sayı, 5.2 ribaund, 2.7 asist ve VTB’de ise 12 maçta ortalama 22.0 dakika süre alırken 5.3 sayı, 3.4 ribaund, 4.5 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Ponitka hakkındaki detaylı analizimi sizlerle daha önce BURADA paylaşmıştım.

Gelin bir de bu transfere Bayern açısından bir göz atalım… Alman devi kanat rotasyonunda iki önemli kayıp yaşadı, Djedovic ve Hilliard artık kadroda yoklar. Dolayısıyla Ponitka gibi çok yönlü bir isme fazlasıyla ihtiyaçları var. Polonyalı yıldız hem koç Trinchieri’nin disiplinli savunma anlayışına uygun bir isim hem de takıma hücumda organizasyonda yardımcı olabilecek, pasör özellikleir kuvvetli bir kanat oyuncusu. Obst ve Jaramaz gibi şutörler varken Ponitka’nın dış şutlardaki zaafları da fazla ön planda olmayacaktır. Aksine bu isimlerin daha fazla pozisyon bulmalarına, ceza atışlarında daha net pozisyonlar bulmalarını sağlayacak bir transfer olacağını söyleyebiliriz.

Koç Trinchieri’nin pas trafiğine ve düzene dayalı sisteminde Ponitka fazla sorun yaşamadan uyum sağlayacaktır. Zenit’de olduğu gibi burada da oyun kuruculara organizasyonda yardım edeceği gibi ribaundlara sağlayacağı katkıyla da çok yönlü bir performans sergileyeceğini tahmin ediyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.