İDDİA: Bologna, Della Valle ile İlgileniyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘in yeni ekiplerinden Virtus Bologna, yerli rotasyonunu güçlendirmek için çalışmalara başladı.

SDNA’da yer alan habere göre İtalya Lega Basket Serie A‘nın finalisti, geçen sezon Brescia forması ile ligin MVP’si seçilen Amadeo Della Valle ile ilgileniyor. İtalyan skorer ile aynı zamanda Alba ve Bayern de ilgileniyorlar.

1.92 metre boyunda olan 29 yaşındaki İtalyan şutör, bu sezon Serie A’da 31 maçta ortalama 29.1 dakika süre alırken 18.0 sayı, %39.9 3sayı, 2.6 ribaund, 3.8 asist, 1.3 top çalma, 19.9 verimlilik puanı ile parlamıştı.

EDİTÖR YORUMU:

Della Valle daha önce büyük umutlarla Milano’ya transfer olmuş ve burada bir Euroleague macerası yaşamıştı ama koç Messina’nın rotasyonunda kendisine yer bulamamış, yanlış şut seçimleri ve savunmada yumuşak kalması nedeniyle başarısız olmuştu. Bu sezon Brescia’da ise tam anlamıyla en olgun, en verimli sezonunu geçirdiğini söyleyebiliriz.

Kazandığı tecrübeyle beraber artık bir ceza şutöründen çok daha fazlası. Dribbling üstünden kendi şutunu yaratabilmesi, hatta bulduğu koridorlara yaptığı doğru ataklarla potaya gidebilmesi ve geliştirdiği şut tercihleri ile şutörden skorer kimliğine geçiş yapmış durumda. Ayrıca dribbling üzerinden kendi pozisyonunu yaratabildiği gibi savunmanın ona odaklandığı anlarda takım arkadaşlarını da besleyebiliyor ve dış şut tehditi yüksek olduğu için de tepe ikili oyunlarında savunulması zor bir isim, artık üçlü tehdite sahip.

Elbette savunma anlamında halen zayıf bir isim ve fiziksel olarak da 1 ve 2 numara arasında kaldığını söylemek gerekli. Dolayısıyla Euroleague sertliği onun için yine önemli bir bariyer olabilir. Ama koç Scariolo özellikle onun hücumdaki etkinliğinden faydalanmak isteyecektir kuşkusuz. Savunmadaki zaafları ve fiziksel dezavantajları nedeniyle ilk beşte süre bulması mümkün değil ama rakip savunmaların yıpranıp yorulduğu anlarda kenardan gelerek hücumda getireceği çeşitlilik ve enerji Euroleague seviyesinde değerli olabilir.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.