İDDİA: Anadolu Efes, Egehan Transferini Bitirdi (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘de üst üste 2 kere şampiyon olan ama ING Basketbol Süper Ligi şampiyonluğunu Fenerbahçe’ye kaptıran Anadolu Efes, yerli rotasyonunu güçlendirmek için önemli bir hamlen yaptı.

Sports TV’de yer alan habere göre sezonu Beşiktaş Icrypex‘de tamamlayan Egehan Arna ile 2 yıllık kontrat imzaladılar. Anadolu Efes‘in yakında zamanda resmi açıklaması bekleniyor.

25 yaşında olan 2.02 metre boyundaki Egehan, bu sezon BSL’de 30 maçta ortalama 27.5 dakika süre alırken 13.2 sayı, %39.5 3sayı, 4.4 ribaund, 3.3 asist, 1.0 t.çalma, 13.3 verimlilik puanu ve BCL’de ise 6 maçta ortalama 26.5 dakika sahada kalırken 10.3 sayı, %42.9 3sayı, 2.7 ribaund, 1.8 asist istatistikleriyle katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Koç Ataman yerli rotasyonunda her pozisyon için bir alternatif bulundurmak istiyor takımda. Kaptan Doğuş, Buğrahan ve Erten ile 1-2 numarayı, Yiğitcan ile 4 numarayı ve Egemen ile 5 numarayı en azından BSL sahnesinde yedeklemiş durumda. Ama Tolga’nın ayrılmasının ardından 3 numara yerli bir isim yoktu kadroda. Yeni sezonda burayı da Egehan ile doldurmak istiyorlar.

Fenerbahçe alt yapısından yetişen Egehan, Obradovic döneminde A takıma yükselmiş ama istediği süreleri bulamadığı için 2020 yazında takımdan ayrılarak Beşiktaş ile anlaştı. Burada koç Kandemir yönetiminde kurulan yeni gençlik projesine liderlik etmesi bekleniyordu ve bunu özellikle bu sezon, yani 2. sezonunda gayet verimli bir şekilde başardı. Kenan ile beraber takımın hücumlarına yön veren, tecrübesi ile genç oyunculara değer katan bir lider görevindeydi. Ayrıca geliştirdiği dış şutları, henüz yolun başında da olsa sırtı dönük skor üretebilme potansiyeline sahip olduğunu göstermesi, ribaundlara katkısı, saha görüşü artı pas becerileri özetle çok yönlü oyunuyla BSL seviyesinde önemli bir oyuncu olduğunu gösterdi.

Elbette Bryant ve Clyburn’ün yanında, ki Simon’un da takımda kalacağı söyleniyor, Euroleague maçlarında fazla şans bulamayacağını düşünebiliriz ama BSL sahnesi için koç Ataman’ın rahatlıkla güvenerek süre verip, sahaya attığında yüksek verim alacağı, önemli bir parça olacağını düşünüyorum. Fenerbahçe’deki hayal kırıklığının ardından bir kez daha büyük takıma gelip, bu kez daha olgun, daha ne yaptığını bilen bir halde ikinci sınavını başarıyla tamamlayabileceğini öngörüyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.