İDDİA: Gaziantep’in Yeni Uzunu Egbunu Oldu (Analiz)

Gelecek sezon ülkemizi FIBA Europe Cup‘da temsil etmesi beklenen ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Gaziantep, yeni uzununu buldu.

Basketfaul’de yer alan habere göre geçen sezona Varese’de başlayan ve Hapoel Jerusalem‘de tamamlayan John Egbunu ile anlaştılar. Kaba kendisine yapılan kontrat yenileme teklifini kabul etmedi, büyük olasılıkla kariyerine Brescia’da devam edecek.

2.11 metre boyunda olan 27 yaşındaki Nijeryalı uzun, İsrail Winner Ligi’nde 22 maçta ortalama 15.6 dakika süre alırken 7.5 sayı, %54.5 s.atış, 4.7 ribaund ve Şampiyonlar Ligi’nde ise 3 maçta ortalama 15.0 dakika süre alırken 5.0 sayı, %60.0 s.atış, 5.0 ribaund, 2.0 blok ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Florida çıkışlı olan bu güçlü ve atletik uzunu gelin biraz daha yakından tanıyalım. Önce artılarına bir göz atalım… Egbunu, Kaba ile benzer özelliklere sahip bir uzun. Geniş omuzları, güçlü fiziği, atletizmi ve patlayıcılığı ile boyalı alanda tam bir canavar. Hücumdaki en önemli silahı topsuz katlar ve ikili oyunlardaki devrilmeler sonucu yaptığı hava harekatları ki zaten sayılarının çoğu da smaçlarla gelen bir isim. Tepe perdelerini sert ve doğru zamanlama ile yapması, potaya çabuk devrilmesi ve smaçlar dışında da pota altında etkili bir bitirici olması önemli artıları arasında. Ayrıca yüksek motorlu bir uzun, takımla beraber koşabilen, hızlı hücumlara ve geçiş oyunlarına trailer olarak da son bitirici olarak da destek olabilen bir uzun. İşin savunma tarafında da değerli bir parça. Tıpkı hücumda olduğu gibi güçlü fiziği ve atletizmi artı zamanlaması sayesinde blok tehditi yüksek, gerek penetre eden oyuncuları direkt karşılayarak gerekse zayıf taraftan gelerek yaptığı bloklarla caydırıcı bir uzun. Söylemeye gerek bile yok ama mevcut özellikleri ile her iki pota altında da dominant bir ribaundçu, özellikle hücum ribaundları ile ikinci şans sayıları çıkarabiliyor kendisine ve takım arkadaşlarına.

Gelelim geliştirmesi gereken yönlerine… Hücumda halen ham bir oyuncu. Potadan uzaklaştıkça ve topla oynadıkça etkisi azalıyor, defoları ortaya çıkıyor. Sırtı dönük silahları olmadığı için birebirde zayıf bir isim, ona direkt pozisyonu bitireceği pozisyonlar hazırlamak gerekiyor. Orta mesafeden bile şut tehditinin olmaması takımın saha içi yerleşiminde ona göre hareket etmesini gerektiriyor, bu alanda esneklik getirmeyen bir uzun. Ayrıca teması çok fazla alan bir uzun ama serbest atış çizgisinde kötü bir yüzdesi var, bu alanda da Kaba’ya benziyor. Savunma tarafında ise boyalı alanda sabit kaldığı anlarda çember koruma görevini iyi yapıyor. Ama tıpkı hücumda olduğu çemberden uzaklaştıkça zayıflıyor, ayakları yeteri kadar çabuk değil ve ikili oyunlardaki adam değişmelerde kolay yenilebiliyor kısalara.

Egbunu, bir uzun için en önemli dönem olan 27-31 yaş aralığına girmiş durumda. Bu dönemi de Gaziantep gibi uzun oyuncuları parlatmayı çok iyi bilen bir takımda geçirecek olması onun için büyük avantaj. Jekiri, Jaiteh ve Kaba gibi onun da burada seviye atlayabileceğini düşünüyorum. Zaten bir çok özelliği ile Kaba’ya benziyor ve onun da ligimizde çok etkili olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca Europe Cup’da zirve hedeflediklerini düşünürsek Şampiyonlar Ligi’nde kendisini uluslararası arenada da test etmiş bir uzun olarak faydalı olacağını düşünmek yanlış olmayacaktır. Koç Açık ve ekibi adına kritik olan Luther-Kaba ikilisi gibi Egbunu’nun yanına da şutör bir 4 numara eklemek olacak.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.