RESMİ: Türk Telekom, Merkezefendi’nin Yetenekli Uzununu Kaptı (Analiz)

Koç Can yönetiminde transfer marketine hızlı bir giriş yapan, ülkemizi 7DAYS EuroCup‘da temsil edecek olan ING Basketbol Süper Ligi ekip Türk Telekom, kadrosunu tanıdık bir uzunla güçlendirdi.

Sezonu ligimizde Yukatel Merkezefendi Belediyesi‘nde geçiren genç ve yetenekli uzun Nate Sestina ile yeni sezon için anlaştıklarını duyurdular.

Geride bıraktığımız sezon BSL sahnesinde 30 maçta ortalama 26.0 dakika süre alırken 9.9 sayı, %45.5 3sayı, 4.4 ribaund, 1.3 asist istatistikleriyle katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Sestina, dış şut tehditi ve atletik özellikleri ile bilinen bir uzun, hem 4 hem de 5 numarada görev alabiliyor. 3 sayı silahı beraber topu da yere vurarak potaya gidebilmesi sayesinde yüzü dönük etkinliği daha fazla olan bir uzun. Alçak postta sırtı dönük aldığı pozisyonları bile yüzünü dönerek ya da geriye çekilerek attığı şutlarla bitirmeyi tercih ediyor. Bu nedenle de genelde perimetre dışında kalmayı tercih ediyor, oradan potaya doğru atak ediyor ikili oyunlarda ya da hücum ribaundlarında. Potaya topsuz hareketliği de iyi seviyede ve göründen çok daha atletik bir uzun, patlayıcılığı da iyi durumda ve çembere yakın pozisyonları çoğunlukla smaçla bitiriyor. Yüksek motorlu bir uzun, tam sahada koşmayı ve bitirici olmayı da geçiş hücumlarında trailer gelerek savunma yerleşmeden ortaya dalarak pozisyon almayı da seviyor. Güçlü bir oyuncu ve temas aldığı atışlarda da sonuca gidiyor.

Gelelim geliştirmesi gereken noktalara… Öncelikle alçak postta sırtı dönük silahlarının sınırlı olması önemli bir dezavantaj, en azından bir kaç ayak hareketi ve dönüş eklemeli portföyüne ki aslında atletizmi ve güçlü fiziği ile önemli artılara sahip pota altında da. Pozisyonuna göre vasat bir ribaundçu. Şutuna fazla güvenmesi ve potadan uzak kalmayı tercih etmesi, savunmada da ribaundu arkadaşlarına bırakıp hızlı hücumu bitirmeye, koşmaya odaklanmasıyla beklentilerin altında kalıyor oyunun bu alanında. Box etmeyi ve topu kovalamadan önce adamını etkisiz hale getirmeyi öğrenmeli. Avrupa basketbolunda henüz çok toy ve özellikle savunmada pozisyon bilgisi, rotasyon zamanlamaları gibi konularda daha katedecek yolu var. Ayrıca ikili oyun savunmasında da çabuk forvetlere karşı perimetrede ağır kalabiliyor, adam değişmelerde de guardlar, yanal hareketliliği iyi olmadığı için ona karşı atak edip avantaj sağlıyorlar.

Özetle Sestina, atletik özellikleri, dış şut tehditi ve yüksek motoruyla heyecan verici bir genç uzun. Kentucky gibi kaliteli bir okuldan geliyor olması, gerek basketbol bilgisi gerekse çalışma etiği anlamında kafalarda soru işareti bırakmayan bir durum ki zaten Denizli’de de beklentileri karşılamıştı geçen sezon. Ancak halen savunma ve ribaundlar konusunda geliştirmesi gereken bir çok konu var, bu nedenle Telekom’un onun yanına alacağı 5 numarayı dikkatli seçmesi, mümkünse bu eksikleri giderecek, kapatabilecek bir isme yönelmesi kadro kimyası anlamında kritik olacak.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.