İDDİA: Real Madrid, Hezonja Transferini Bitirmek Üzere (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘de final oynayan ama kupayı kapamayan İspanya Liga Endesa‘nın güçlü ekiplerinden Real Madrid, yeni sezon için transfer çalışmalarına başladı.

Eurohoops’un haberine göre bu sezon Unics Kazan ile iyi işlere imza atan Mario Hezonja ile 2 yıllık kontrat konusunda anlaşmaya vardılar. Bilindiği üzere Rus ekipleri Ukrayna işgali nedeniyle gelecek sezon da Euroelague sahnesinde boy gösteremeyecek. Hırvat yıldız Rus ekibi ile geçen yaz 1+1 yıllık kontrat imzalamıştı ve opsiyon kulübün Euroleague’de yer alması durumunda geçerli olacaktı.

Hezonja, Euroleague’de 25 maçta ortalama 30.2 dakika süre alırken 14.2 sayı, %34.9 3sayı, 6.1 ribaund, 1.8 asist, 1.2 top çalma ve VTB’de ise 22 maçta ortalama 32 dakika sahada kalırken 18.8 sayı, %27.4 3sayı, 7.4 ribaund, 3.0 asist, 1.8 top çalma istatistikleriyle katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Hezonja, NBA’e ilk gittiğinde büyük umutlarla potansiyeli çok yüksek bir isim olarak lanse edilmişti. Ancak orada beklentileri karşılayamadı, hatta bana kalırsa çok da fazla kaldı, ısrar etti. Deliciliği, fiziksel özellikleri, atletizmi ve şut tehditi Avrupa sahnesinde ona avantaj sağlarken, onu yıldız seviyesinde bir isim yaparken NBA’de sıradanlığın ötesine çıkamadı. Halihazırda bu özellikleri ile halen Euroleague sahnesinde özellikle hücumda fark yaratabileceğini de kısa süre içerisinde gösterdi zaten Pana forması ile. Sonrasında da geldiği Kazan’da adaptasyon ve form tutma konusunda hiç sorun yaşamadı, sezon boyunca fiziksel olarak da çok iyi bir görüntü verdi. J.Brown ile beraber forvetteki uyumu, Canaan ve L.Brown’un liderliğinde özellikle açık alanda çok etkili oldular. Onu yeniden Euroleague sahnesinde izlemek çok keyifliydi.

Real Madrid’in elinde 3 numarada görev alan ve alabilecek bir çok isim var. Abalde, Causeur, Rudy, Taylor ve Hanga’yı sayabiliriz ki hatta zaman zaman uzun beşlerde Yabusele ya da Deck’i de buraya kaydırabiliyor koç Laso. Ancak diğer taraftan Taylor’ın takımdan ayrılmasına kesin gözüyle bakılması ve Rudy’nin ilerleyen yaşıyla beraber sakatlık sorunlarının artması bu transferi mantıklı gösteriyor ki Hanga’dan da tam olarak verim alamadıkları bir gerçek. Abalde ile Causeur’ün de zaman zaman 2 numaraya kayabilecek olmaları 3 numarada Hezonja’ya yer açacaktır. Tempo odaklı bir basketbol oynayan Real’de Hezonja’nın verimli olacağını, skor üretimi konusunda önemli katkılar vereceğini düşünüyorum. Ayrıca fizikli ve güçlü bir kanat oyuncusu olması, savunmada da gelişime açık bir isim olması koç Laso’nun sisteminde onu önemli konuma getirecektir.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.