Güncel Haberler

İDDİA: Olympiakos, Gelecek Sezon İçin Hall’u İstiyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘de uzun süredir özlemini duyduğu Final Four biletini kapan Olympiakos, gelecek sezonun transfer çalışmalarına da başlıyor.

Bu sezon sakatlıkların da etkisiyle verim alamadıkları Martin’in yerine pota altına takviye yapmak isteyen Yunan ekibinin gündemindeki isim OnSport’a göre AS Monaco‘da çok iyi bir sezon geçiren NBA patentli uzun Donta Hall. Fransız ekibi ile kontratı bir yıllıktı, bu yaz serbest kalıyor.

Euroleague’deki çaylak sezonunu geçiren 24 yaşında olan 2.08 metre boyundaki Amerikalı pivot, 35 maçta ortalama 18:30 dakika süre alırken 8.3 sayı, %77.5 2sayı, 5.1 ribaund, 1.1 blok, 12.1 verimlilik puanı istatistikleriyle katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Hall, atletik özelikleri ile öne çıkan, çok yönlü bir uzun. Öncelikle çember altında güçlü bir bitirici büyük elleri sayesinde. Ayrıca hareketli pozisyonlarda, ikili oyunlardaki devrilmelerde aldığı topları skora çevirmeyi biliyor ki bu sezon neredeyse her sayısını smaçla elde etti, bu da %77.5’lık 2 sayı yüzdesini açıklıyor. Diğer taraftan motoru yüksek bir uzun, tam saha basketbolunda kanatlardan bir forvet gibi koşarak hücuma katılabiliyor. Ribaundlar konusunda da her iki pota altında etkili bir isim, atletik özellikleriyle sezgilerini birleştiriyor. Savunma tarafında da blokları ile öne çıkıyor, uzun kolları ve atletizmi burada da onu bir adım öne çıkarıyor.

Gelelim geliştirmesi gereken yönlere. Fark yaratmak istiyorsa halihazırda ham olan yüzü dönük silahlarını geliştirmeli. Aynı şekilde 5 numara için alçak posttaki silahları da zayıf, üstüne çalışması gerekiyor. Hücumda pasif kalıyor, çembere bakmayı unutuyor. Savunma tarafında ise disiplinsiz davranışlar sergileyebiliyor, kolay çözülüyor ki erken faul problemine girmeye de meyilli. Oyunun bu tarafındaki konsatrasyonunu arttırması ve sürdürülebilir bir performans sergilemesi gerekiyor. Bloklar dışında yardım savunması ve ikili oyunlardaki alan paylaşımı konusunda Avrupa’da öğrenmesi gereken önemli konular var halen.

Olympiakos, Fall’u yedeklemek için bir uzun arıyor ve Hall bu anlamda tüm kriterlere uyuyor diyebiliriz. Euroleague’deki çaylak sezonunda oldukça iyi bir performans sergiledi. Genelde kenardan gelerek aldığı sınırlı süreleri verimli kullandı ve hem spektaküler smaçlar hem de bloklarla Avrupa basketboluna hızlıca uyum sağladı. Martin’den istediği verimi alamayan Olympiakos için Fall’u dinlendirmek için gereken 15-20 dakika bandındaki sürelerde atletizmi, enerjisi ve mobilitesi ile çok doğru bir transfer olacağını düşünüyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yaparak yola devam ettim ve çeşitli yerli artı ulusal tv/radyo kanallarında yorumculuk yapmaya devam ediyorum.

Mutlaka bakın

2023 Euroleague Final Four’daki Tek Temsilcimiz Hakemler Arasında Yer Alacak!

Kaunas’ın ev sahipliğinde 19-21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 2023 Turkish Airlines Euroleague organizasyonunda görev alacak …