Güncel Haberler

Analiz: Baskonia’dan Yeni Zelandalı Uzun Takviyesi!

Euroleague’in kurucu takımlarından biri olan, A lisansı ile her sezon ligde yer alan ama bu sezon play-off’lara kalamayan Bitci Baskonia, play-off mücadelesinde devam ettiği İspanya Liga Endesa sahnesinde kullanmak üzere bir uzun takviyesi yaptı.

Sezona ülkesi ekiplerinden NZ Breakers‘da başlayan milli uzun Yannick Wetzell ile sezon sonuna kadar anlaşmaya vardılar. Kontratta gelecek sezon için de bir uzatma opsiyonu bulunuyor.

2.08 metre boyunda olan 25 yaşındaki Yeni Zelandalı uzun şuana kadar Avustralya NBL liginde 20 maçta ortalama 32.9 dakika süre aldı ve 17.3 sayı, 8.0 ribaund, 1.3 asist, 1.1 blok, 1.6 asist istatistikleriyle çok yönlü bir katkı verdi. Wetzell, kolej kariyerini Amerika’da geçirmiş ve NCAA’de 3 farklı takımda St. Mary’s, Vanderbilt ve San Diego State takımlarından forma giymişti.

EDİTÖR YORUMU:

17 yaşında ciddi anlamda basketbolla ilgilenmeye başlayan bir oyuncu olarak Wetzell son yıllarda müthiş bir gelişim göstermişti ki bu sezon NBL’nin en dominant skorerlerinden biriydi kuşkusuz. Küçük yaşlarda spora tenis ile başlamasının da etkisiyle bir uzuna göre el-göz koordinasyonunun çok iyi olması, top hakimiyetinin ve bitiriciliğinin yüksek seviyede olması onu boyalı alanda durdurulması zor bir silah yapıyor. Özellikle tepe ikili oyunları sonrası potaya zamanında ve gereken atiklikle devrilmesi, pozisyonları da yumuşak bilekleri ile net bitirmesi en önemli artılarından biri. Diğer taraftan topsuz oyunlarda penetrecileri çok iyi şekilde takip edip kendisine çember altında fakeler ile birlikte doğru pozisyonlar yaratması ve pivot adımını esnek şekilde kullanarak kendisine alan açabilmesi çok değerli. İyi bir bitirici olmasının yanında özellikle diplerdeki şutörleri besleyebilen bir uzun aynı zamanda.

Wetzell yüksek basketbol IQ’su olan ve basketbola geçm başlamış olmasına rağmen temel fundemental özellikleri iyi konumda olan bir uzun. Çalışkanlığı ve pozisyon bilgisi ile atletizm ve güç alanındaki eksilerini kapatmaya çalışıyor. Her ne kadar NBL’de iyi bir ribaundçu olsa da pozisyonuna göre daha fazla katkı vermesi beklenen bir isim. Tabi orta mesafe ve dış şut tehditinin bulunmaması da hanesine yazacağımız bir diğer eksi olacak.

Elbette NCAA tecrübesinin olması daha önce hiç sahne almadığı Avrupa basketboluna adaptasyonu açısından işini nispeten de olsa kolaylaştıracaktır ama NBL’de çok daha yumuşak bir basketbol oynanıyor. Bu nedenle Endesa’da yani yerel liglerin zirvesinde olan bir ligde üstelik sezonun böyle kritik bir döneminde ona güvenmek biraz riskli olacak. Çalışkanlığı, yüzdeli bitirciliği ve ikili oyunlardaki etkinliği ile hücumda faydalı olacaktır ama işin savunma tarafında atletizm ve çabukluk anlamında sorunlar yaşayacağını düşünüyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yaparak yola devam ettim ve çeşitli yerli artı ulusal tv/radyo kanallarında yorumculuk yapmaya devam ediyorum.

Mutlaka bakın

RESMİ: Daçka’nın Rakiplerinden Bilbao’ya Yunan Uzun

FIBA Şampiyonlar Ligi Top 16 grubunda temsilcimiz Darüşşafaka Lassa ile birlikte yer alan Bilbao, kadrosunu Yunan bir uzun ile güçlendirdi. Son olarak Real Betis forması ile izlediğimiz Georgios Tsalmpouris ile sezon sonuna kadar geçerli bir kontrat imzaladıklarını duyurdular. 2.16 metre boyunda olan 26 yaşındaki solak pivot, Betis forması ile İspanya Liga Endesa sahnesinde çıktığı 16 maçta ortalama 19.1 dakika süre bulurken 8.8 sayı, yüzde 40.4 3sayı, 2.9 ribaund ile katkı vermişti. NCAA’de Iowa State ile boy gösterdikten sonra profesyonel kontratını AEK ile imzalayan Tsalmpouris, sonrasında Kolossos ve AEK arasında mekik dokumuş, ardından sırasıyla PAOK ve Apollon formalarını da terletmişti. Yakında …