RESMİ: Unics Kazan, Spissu ile Anlaşmak Üzere (Analiz)

Önümüzdeki sezon 7DAYS EuroCup finalisti olarak Turkish Airlines Euroleague‘de mücadele edecek olan VTB Ligi ekiplerinden Unics Kazan, guard rotasyonuna takviye yapıyor.

Geçen sezon Sassari‘de forma giyen ve yaz başında Unicaja Malaga ile anlaşan ancak sağlık testlerinde problem yaşadığı için transferin gerçekleşmediği Marco Spissu ile 1+1 yıllık kontrat imzaladılar.

1.84 metre boyunda olan 26 yaşındaki İtalyan oyun kurucu, geçen sezon Serie A’da 32 maçta ortalama 30.3 dakika sahada kalırken 12.7 sayı, %42.1 3sayı, 3.7 ribaund, 5.4 asist, 1.6 top çalma, 15.9 verimlilik ve Şampiyonlar Ligi’nde ise 10 maçta ortalama 31.7 dakika sahada kalırken 11.6 sayı, %49.0 3sayı, 3.7 ribaund, 6.8 asist, 13.6 verimlilik istatistikleri ile mücadele etmişti.

EDİTÖR YORUMU:

Spissu’nun özel bir oyuncu olduğunu Sassari formasıyla BCL’de sergilediği perfromanslarla defalarca kez görmüştük. Tempolu bir oyuncu olmasının yanı sıra ikili oyuncular üçlü tehdite sahip olması da çok değerli. Solak guard, tepe ikili oyunlarında hem uzunu hem ceza şutörlerini çok iyi besleyen hem de dribbling üstü dış şutları sayesinde rakip savunmaları zorlayan bir isim. Hatta bu konuda yani dış şutlar konusunda Euroleague seviyesinde de önemli işlere imza atacağını söylemek yanlış olmaz. Ayrıca dribbling üstü orta mesafe atışları da gayet etkili, bu da savunmaların ona önlem almasını, mesafeyi yakın tutarak savunmalarını engelliyor. Açık alanda da takımını iyi yönlendiren Spissu, kısa sürede doğru kararları vermesi, gerektiğinde ekstra pası da vermesiyle bilinen bir guard. El yakan toplarda sahneye çıkması, soğuk kanlı olması da hücumdaki diğer artılarından. Fizik olarak yetersiz gibi görünse de havuza düşen topları iyi toplayan, ribaundlara katkı veren bir guard. Savunma tarafında da hem pas araları hem de baskı sonucu çaldığı toplarla takımını hızlı hücumlara çıkarabilen bir guard.

Gelelim eksilerine. Fiziksel olarak yetersiz kaldığını söylemiştik. Bu da tabiki savunmada zorlanmasına neden olabilyor. Evet savaşçı bir oyuncu ve topa baskı yapmayı iyi biliyor ama perdelemelere takılması ayrıca güçlü guardların onu alçak postta yenmesine engel olamıyor. Ayrıca hücumdaki dikey çabukluğunun aksine savunmada yatay çabukluk anlamında zorlanabiliyor, bu da atlet ve delici guardlara karşı perimetrede eksilmesine neden olabiliyor. Hücum tarafında ise dış şutlar artısı olduğu gibi eksisi de olabiliyor, fazla güveniyor kendine bu konuda tercih hataları yapmasına neden olabiliyor.

Kazan’ın elinde Brown ve Canaan dışında Euroleague seviyesinde bir guard daha yoktu. Dolayısıyla bu transfer onlar adına çok kritikti kuşkusuz. Hem dış şutları ile skor katkısı verebilecek hem de takımın organizasyonunu sağlayabilecek, asistleri ile Hezonja, Canaan, Thomas gibi bitiricileri daha verimli hale getirebilecek bir oyun kurucu kazanmış oldular.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.