İDDİA: Kızıl Yıldız, Monroe ile İlgileniyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘de mücadele edecek olan son Adriyatik Ligi şampiyonu Kızıl Yıldız kadrosunu tecrübeli bir uzun ile güçlendirmek istiyor.

Totalbasket’e göre gündemlerindeki isim ise daha önce koç Radonjic ile Bayern çatısı altında çalışmış, geçen sezon Khimki forması ile izlediğimiz ve şuanda serbest olan Greg Monroe.

2.11 metre boyunda olan 31 yaşındaki tecrübeli solak uzun geçen sezon Rus ekibinde finansal problemler boy gösterene kadar Euroleague sahnesinde 9 maçta ortalama 19.8 dakika süre almış, 10.3 sayı, 6.0 ribaund, 1.4 asist, 12.8 verimlilik puanı ve VTB’de ise 6 maçta ortalama 19 dakija sahada kalırken 16.0 sayı, 6.8 ribaund, 1.0 asist, 1.2 top çalma, 21.0 verimlilik puanı istatistikleri ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Solak uzun, Avrupa’daki ilk sezonunda koç Radonjic yönetimindeki Bayern’de gayet iyi bir performans sergilemiş sonra da yıldızlar topluluğu Khimki’ye transfer olmuş burada da finansal kriz patlak verene kadar bireysel anlamda iyi istatistiklere imza atmıştı. Monroe’nun artılarından bahsederken ilk olarak alçak post etkinliğine deyinmek lazım elbette. Yüksek basketbol IQ’su bir uzuna göre kaliteli top tekniği ve pasör özellikleri ile alçak postta sadece etkili ve verimli bir bitirici değil, ayrıca önemli bir yaratıcı. Bunun yanında Avrupa’da geçirdiği 1.5 sezonda ikili oyunlardaki etkinliğini de geliştirdi, iyi perdeler yapan ve doğru koridora keskin devrilmeler yapan, yumuşak bilekleri ile de pozisyonları pota altında yüksek yüzdeyle bitiren bir uzun. Her iki pota altında da efektif bir ribaundçu. Evet çok atlet ya da patlayıcı değil ama fiziğini pozisyon almak için çok iyi kullanması ve güçlü sezgileri sayesinde ribaundlar konusunda potansiyeli yüksek. İşin savunma tarafında da savaşmaktan ve fiziksel mücadeleden çekinmeyen, alçak postta tüm rakiplerini göğüsleyebildiği gibi çember korumada da zamanlaması sayesinde blok tehditi olan bir isim.

Gelelim eksilerine. Öncelikle yumuşak bileklerine sahip olmasına rağmen kariyerinin ilk günlerinden bu yana orta mesafe şut tehditini istikrarlı bir silah haline dönüştüremedi. Ayrıca hücumda zaman zaman pasif kalan, kendisini göstermeyen bir isim, bu da verimliliğini düşürüyor. İşin savunma tarafında ise bacakları özellikle tepe ikili oyunlarındaki adam değişmelerde ağır kalıyor, bu da kısaların onu hedef haline getirmesine neden oluyor. Onu korumak için belli dönemlerde çember altında tutmak daha mantıklı oluyor, bu da takımın kalan 4 oyuncusunun ekstra rotasyonlar yapmasına neden oluyor tepe ikili oyunlarında.

Kızıl Yıldız henüz karar aşamasında ve Monroe’ya resmi bir teklif göndermiş değiller. Nnoko ile devam edip etmeyecekleri kesin değil ki Kamerunlu oyuncunun masasında Bayern’in de teklifi var ama o kal sorunu yaşadığı dönemlerde Sırp ekibinin kendisine gösterdiği fedekarlığı unutmadığı için önceliğini onlara verdi, gelecek teklife ve pazarlıklara göre Bayern ile Kızıl Yıldız arasında kararını verecek. Açıkçası Monroe’yu tecrübesi ve alçak post etkinliği ile tekrar Euroleague sahnesinde görmemiz gerektiğini düşünüyorum ve koç Radonjic ile aralarında zaten Bayern’den gelen bir bağ olmasının burada da adaptasyon sorunu yaşamayacağı anlamına geleceğini söyleyebiliriz rahatlıkla. İki taraf adına da kazan-kazan hamlesi olur bana göre.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.