ÖZEL: Anadolu Efes’in Hedefindeki Uzun Belli Oldu!

Turkish Airlines Euroleague‘in son şampiyonu Anadolu Efes‘in uzun rotasyonuna eklemek istediği isimlerden biri belli oldu.

Sertaç’ın Barcelona ile anlaşması sonrası yerini yerli bir uzun ile doldurması mümkün görünmüyor. Bu nedenle de 5 numaraya uzun takviyesi yapmaları gündemde.

Kaynaklara göre Anadolu Efes‘in gündeminde olan isimlerden biri de Valencia‘nın Birleşik Amerikalı uzunu Mike Tobey. Normal şartlarda gelecek sezon sonuna kadar geçerli bir kontratı var ama gelen bilgilere göre Euroleague çıkış hakkı var çünkü Valencia gelecek sezon Euroleague’de yer almayacak.

2.13 metre boyunda olan 26 yaşındaki Tobey, bu sezon Yarasalar ile 33 maçta görev alırken sadece 9 tanesinde ilk başladı. Ortalama 18:40 dakika sahada kalırken 9.6 sayı, %67.5 2sayı, %39.6 3sayı, %81.4 s.atış, 5.0 ribaund, 11.7 verimlilik puanı istatistikleri ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Amerikalı uzun, artık Avrupa basketbolunda tecrübeli bir isim ve pota altında önemli bir güç olduğunu Euroleague sahnesinde de kanıtladı bu sezon. Yüksek basketbol IQ’suna sahip olan ve yumuşak bilekleri ile şut tehditi de bulunan bir uzun. İkili oyunları hem doğru devrilmelerle içerden hem de dışarı açılmalar sonrası dışardan bitirebiliyor. Savunma tarafında pozisyon bilgisi yüksek, ayaklarının ağırlığını da bu şekilde kapatıyor. Her iki pota altında da iyi bir ribaundçu ama özellikle hücum ribaundlarında etkili ki skor gücünün önemli bir bölümü de buradan elde ettiği ikinci şans sayılarıyla geliyor. Ayrıca görüntüsüne nazaran daha atlet bir uzun ve blok tehditi de var. EuroCup seviyesinde ana uzun olarak, Euroleague seviyesinde de alternatif uzun olarak faydalı olabileceğini geçtiğimiz yıllarda kanıtladı.

Hanesine eksi olarak yazabileceğimi noktalar var elbette. Şut tehditi var ama mekaniği ağır, bu nedenle gerçekten boş olduğu anlarda, ceza atışlarında başarılı. Aynı durum orta mesafe için de geçerli. Sırtı dönük silahları sınırlı, hücumda ikili oyunlardaki bitirişler ve ikinci şans sayıları ana silahları. Oyunun diğer tarafında fiziğine bağlı olarak ikili oyun savunmasında ağır kalabiliyor, atletik ve çabuk kısalar onun bacaklarına hücum edip avantaj sağlayabiliyorlar adam değişmelerde.

Sertaç’ın son dönemde yakaladığı çıkışı düşündüğümüzde elbette onun yerini direkt olarak doldurabilecek bir isim değil. Ama yumuşak bilekleri ile hem ikili oyunları yüzdeli bitirmesi hem dış şut tehditi bulunması artı hücum ribaundlarındaki katkısı ile Sertaç’a benzer özellikleri olduğunu söyleyebiliriz. Euroleague tecrübesi olması, hücumdaki bu artılarının yanı sıra savunmada da zekası ile eksiklerini kapatabilmesi sayesinde bence Anadolu Efes’in uzun rotasyonu için faydalı ve doğru bir ekleme olur.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.