The Athletic: Alperen 6. Sıradan Draft Edilebilir

ESPN’den sonra ABD’nin bir diğer önemli spor yayın kuruluşu The Athletic de genç yıldızmız Alperen Şengün hakkında özel bir makale hazırladı.

Verimlilik Puanı (PER) sisteminin yaratıcısı efsane yazar John Hollinger herkes tarafından ilk 5 sırada kesin olarak seçilmesi konusunda kabul edilen isimlerin ardından Alperen’in 6. sırada seçilebileceğini belirtti.

Hollinger’ın makalesinden öne çıkan noktalar şöyleydi:

  • Sezon başında kesinlikle kimsenin takip listesinde yer almayan, atletizmi zayıf ve adam değişmelerde kısaların karşısında sorun yaşayan bir uzundu. Ama Avrupa’nın en iyi ikinci ligi olan Türkiye Süper Ligi’nin tam anlamıyla domine etti şuana kadar.
  • Lig tarihinde son 10 yılda 30 ver üstü verimlilik puanı ile oynamış başka bir oyuncu yoktu ki Alperen’in 18 yaşında olduğunu tekrar hatırlamakta fayda var. Bu istatistiklerle NBA sahnesinde başarılı olamazsa büyük sürpriz olur diyebiliriz.
  • Alçak postta çok etkili bir uzun Alperen ve Boston’un efsane uzunlarından Kevin McHale seviysinde çok iyi ayak oyunları var alçak postta.
  • Kendisine gelen ikili sıkıştırmaları ve savunmaları doğru okuyup dışarıya zamanında pas çıkarabiliyor. Hem top tekniği yüksek hem de pas yeteneği bir uzuna göre gayet iyi seviyede.
  • Savunması çok iyi değil ve pozisyonu için kısa kalıyor diyebiliriz ama blok zamanlaması ve içgüdüleri ile bu alanda etkili bir isim.
  • İkili oyunlarda topla potaya giden rakiplerin karşısında kalmakta zorlanabiliyor, ağır kalıyor. Zaten en önemli eksisi de bu ama kesinlikle geliştirebileceği bir nokta ve bu nedenle ilk turdan seçilmez demem sadece ilk 3 sıradan seçilmez derim!
  • Alperen toplamda hücumda çok üretken, savunmada eksikleri olan ama geliştirebilecek bir isim. Bana Kevin Love’u hatırlatıyor. Onun için de Alperen benzeri endişeler vardı NBA’deki çaylak döneminde ama Wolves formasıyla müthiş işlere imza attı ilk yıllarında.
  • Genç uzunun hücumda vereceği üretim ve katkının drafttaki bir çok tercihe göre daha az riskli olduğunu düşünüyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.