Euroleague Final Four’da Taraftar Olacak mı?

EuroLeague Basketball’un İşletme Sorumlusu Roser Queralto, Eurohoops’a yaptığı açıklamalarda Turkish Airlines Euroleague Final Four maçlarının %25’lik bir kapasiteyle oynanmasının ihtimal dahilinde olduğunu belirtti. Queralto, EuroLeague yönetiminin Avrupa’nın dört bir yanındaki seyircilerin uzaktan da olsa Final Four heyecanını yaşayabilmesi için çeşitli seçenekler üzerinde çalıştığını da ekledi.

NCAA’de March Madness’ın Final Four’u seyircisiz şekilde oynandı. Bunun benzeri bir durumu bu sezon Turkish Airlines EuroLeague’de de görebiliriz. 28 Mayıs tarihinde Almanya’nın Köln şehrinde başlaması planlanan Final Four’un tam kapasiteyle seyircili şekilde oynanması gibi bir ihtimal bulunmuyor.

Buna rağmen EuroLeague Basketball’un İşletme Sorumlusu Roser Queralto, Eurohoops’a yaptığı açıklamalarda Final Four maçlarının %25’lik bir kapasiteyle oynanmasının ihtimal dahilinde olduğunu belirtti. Queralto, EuroLeague yönetiminin Avrupa’nın dört bir yanındaki seyircilerin uzaktan da olsa Final Four heyecanını yaşayabilmesi için çeşitli seçenekler üzerinde çalıştığını da ekledi.

İlk olarak geride bıraktığımız normal sezondan organizasyon anlamında memnun musunuz?

Taraftarlarımız salonlarda olmadığı için tam anlamıyla mutlu olmamız gibi bir seçenek yok. Seyircilerimizi çok özlüyoruz. Onların mümkün olan en kısa sürede tribünlere dönmesini bekliyoruz.

Bunun dışında organizasyondan mutlu olduğumuzu söyleyebilirim. Birçokları sezonun tamamlanabileceğine inanmıyordu bile. Ancak aradan geçen 6 ayda sezonu bitirmeye çok yaklaştık. Henüz sezon bitmedi fakat şu ana kadar takımlarımızın, oyuncularımızın, koçlarımızın ve diğer görevlilerimizin gösterrdiği tutumdan çok memnunuz. Sezon boyunca işlerin yolunda gidebilmesi için birçok fedakarlık yaptılar.

Saha içerisinde baktığımızda rekabet harika bir seviyedeydi. Takımlarımız EuroLeague tarihinin en rekabetçi sezonlarından birisini oynadı. Her hafta, bütün takımların birbirini yenebildiği muhteşem maçlar izlediğimiz için çok mutluyuz. Bu maçlar esnasında taraftarlarımızın yokluğu bizi üzse de önceliğimiz paydaşlarımızın sağlığı ve güvenliğiydi.

Final Four için planlarınız neler?

Her sene Final Four’da milyonlarca taraftarımızın mümün olan en güzel tecrübeyi yaşamasını istiyoruz. Bu sezon bu isteğimizde en ufak değişiklik olmadı. Bir önceki sezonun iptalinden beri taraftarlarımıza mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çalışıyoruz. Bunun için de birçok farklı senaryo üzerinde çalışıyoruz. Ancak Köln’de oynanacak Final Four’un alıştığımız Final Four atmosferinde geçmeyeceği de ortada.

İçinde bulunduğumuz şartlar içerisinde taraftarımıza normalde sunduğumuz Fan Zone aktivitelerini ve diğer projeleri sunamayacağız. Final Four’larda düzenlediğimiz bir diğer aktivite de Adidas Next Generation Juniour Turnuvasıydı. Almanya’da şu anda profesyonel olmayan spor organizasyonlarına izin verilmediği için bunu da gerçekleştiremiyoruz. Ancak taraftarlarımıza mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için birçok farklı alternatifli planlar üzerine çalışıyoruz.

Sağlık protokollerinin verdiği izinler doğrultusunda taraftarlarımıza uzaktan da olsa bu deneyimi sağlayabilmek için elimizden geleni yapacağız.

Peki taraftarlar Final Four’a katılabilecek mi? Biletler nasıl satılacak?

EuroLeague Basketball olarak şu anda en büyük uğraşımız bu. Bir önceki Final Four için bilet alan taraftarlarımıza bu sezon öncelik sağlanacağını bildirmiştik. Seyircilerin Final Four’a katılabilmesi için en rahat ve güvenli ortamı yaratmaya çalışıyoruz.

Maçlar esnasında Lanxess Arena’da bulunacak herkesin güvenliniği sağlayabilmek adına yerel otoritelerle işbirliğine devam ediyoruz. Maçlara seyircilerin katılıp katılamayacağını, ya da katılabilecek taraftarların sayısı belli olana kadar bilet satmayı planlamıyoruz. Eğer taraftarların maçlara gelebilmesi mümkün olursa Covid-19 önlemleri çerçevesinde biletler satışa çıkacaktır.

Şu anki şartlar altında gerçekçi olmak gerekirse %100 ya da %50 kapasitede taraftarın salona alınması pek mümkün değil. Bu yüzden %25 kapasitede taraftarın salona alınması ya da taraftarların salona hiç alınmaması senaryolarına göre hazırlıklarımızı yapıyoruz. Şu anki kısıtlamalara baktığımızda gerçekçi olmak gerekirse eğer Final Four önümüzdeki hafta oynanacak olsaydı müsabakalar taraftarsız şekilde düzenlenirdi.

Önümüzdeki dönemde yerel otoritelerle ortak bir karar alındıktan sonra taraftarların maçlara alınıp alınmayacağını açıklamayı planlıyoruz.

Maçlara hiç seyirci alınmazsa ya da %25 kapasitede taraftar alınırsa bir hayal kırıklığı yaşanacağını düşünmüyor musunuz?

Tabii ki hayal kırıklığı olacaktır. Ancak gerçekçi olmamız ve herkesin sağlığıyla güvenliğini birinci öncelik olarak almamız gerekiyor.

Daha önce de söylediğim gibi farklı bir Final Four olacak ve beklentilerimizi buna göre ayarlamamız gerekiyor. Dijital anlamda taraftarlarımızı Final Four’un bir parçası haline getirebilmek adına farklı projeler üzerine çalışıyoruz. Taraftarları daha önce hiç görmedikleri perde arkasında yaşananlarla buluşturmayı planlıyoruz.

Kaynak: Eurohoops

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.