Afyon, Tanıdık Bir Uzun ile Anlaşmak Üzere

Yeni sezon için transfer çalışmalarına hız veren Meksa Yatırım Afyon Belediyespor, tanıdık bir uzunla pota altı rotasyonunu güçlendirmek istiyor.

Sportando’nun haberine göre son 2 sezondur Lietuvos Rytas forması ile izlediğimiz, daha önce ülkemizde Uşak ve Büyükçekmece forması giymiş olan Evaldas Kairys ile anlaşmak üzere.

2.07 metre boyunda olan 29 yaşındaki tecrübeli uzun bu sezon EuroCup’da 16 maçta ortalama 16.3 dakika süre alırken 6.9 sayı, 4.0 ribaund ve LKL’de ise 22 maçta ortalama 14.9 dakika süre alırken 7.9 sayı, 3.9 ribaund, 1.4 blok istatistikleri ile mücadele etmişti.

Kairys, boyalı alanda oynamayı seven bir uzun. Ribaundlardaki katkısı, sertliği ve basit oyunu ile iyi bir takım oyuncusu. İkili oyunlarda yüksek yüzdeli bir bitirici olduğu gibi alçak postta da silahları var. Ancak küçükken yaşadığı kene ıssırması nedeniyle kondüsyon problemleri bulunuyor ve bu nedenle sahada kaldığı dakikalar sınırlı oluyor, tam randıman veremiyor. Zaten bu sorunu olmasa onu EuroCup seviyesinde bir takımda ana uzun olarak bile görebilirdik.

Afyon’da 5 numara pozisyonunu Egemen ile birlikte paylaşacaklar. Ancak belirttiğim gibi Kairys’in sürelerini sınırlı tutmaları gerekecek, bu da koç Sevim’in genç uzuna ne kadar güvendiğini, sürelerinin 20 dakikanın altında kalmayacağının bir göstergesi. Kairys’in dakikalarını sınırlı tutmaları ondan maksimum verim almak için önemli olacak. Diğer taraftan 4 numaradaki Leissner’den hücumda çok iyi katkı almaları lazım ki Kairys’in bu alandaki eksikliğini hissetmesinler. Özetle Afyon, tecrübeli, ligimizi ve ülkemizi iyi tanıyan, değerli bir takım oyuncusu aldı. Ama bahsettiğim eksileri ile beraber 5 numarada ona güvenmek riskli bir hamle olacak.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.