Datome Kararını Veriyor!

Koç Obradovic’in ayrılmasının ardından Fenerbahçe Beko‘da yolların ayrılmasına kesin gözüyle bakılan isimlerden biri de İtalyan forvet Gigi Datome.

İtalyan basınına göre tecrübeli oyuncu Olimpia Milano ile 3 yıllık kontrat üzerinde prensip anlaşmasına vardı, sadece Fenerbahçe Beko ile devam eden kontratının çıkışı hakkında pürüzleri tamamlamak istiyor ve yakın zamanda final kararını verip, durumu netleştirmesi bekleniyor.

NBA kariyerine 2015 yılında son vererek katıldığı sarı lacivertlilerde forma giydiği 5 sezonda 3 kez Basketbol Süper Ligi ve bir kez Turkish Airlines Euroleague şampiyonluğu yaşayan Datome, bu sezon takımın istikrarsız performansına ayak uyduran, beklentilerin altında kalan isimlerden biriydi. Tecrübeli forvetin performansı son 2 sezondur düşüşte zaten. İlerleyen yaşı ve artık iyice ağırlaşan ayakları ile öncelikle savunmada zayıf halka olmaya başladı atletik ve çabuk forvetler karşısında. Diğer taraftan hücum etkinliği de sadece dış şutlara kaldı. Evet takımın gizli liderlerinden biri ve karakteri, profesyonelliği ile çok önemli bir parçaydı ama artık onun da kariyerinin son yıllarında bir değişikliğe ihtiyacı vardı. Messina’nın sisteminde dış şutları, alçak posttan bulduğu sayılar ve yaptığı servislerle faydalı olacağını, kendini tekrar bulabileceğini düşünüyorum.

2.03 metre boyunda olan 32 yaşındaki tecrübeli forvet, bu sezon askıya alınana kadar Euroleague’de 28 maçta ortalama 21.9 dakika süre alırken 8.3 sayı, %43.1 3sayı, 3.4 ribaund, 1.3 asist ve BSL’de ise 6 maçta ortalama 20.3 dakika süre alırken 8.2 sayı, %52.6 3sayı, 3.0 ribaund, 1.0 asist istatistikleri ile katkı vermişti.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.