NBA’de 2020-21 Sezonu Sıkıştırılmış Takvimle Oynanabilir

NBA‘de 2019-20 sezonunun nasıl devam edeceği netleştiği için artık gözler 2020-21 sezonunun nasıl oynanacağına çevrilmiş durumda.

Atlanta Hawks’ın genel menajeri Travis Schlenk geçtiğimiz günlerde basın mensupları ile gerçekleştirdiği telekonferansda NBA yönetiinin yeni sezon takvimini olabildiğince geleneksel takvime uygun tutmak istediğini dile getirmişti.

Bildiğiniz üzere pandemi önlemleri nedeniyle 2019-20 sezonu 31 Temmuz’da başlayacak ve yaz boyunca devam ederek Ekim ayına kadar uzayacak. Bu nedenle de 2020-21 sezonunun Aralık ayında başlaması yüksek ihtimal. Ancak NBA yönetimi bunun bir kereye mahsus olmasını ve 2021-22 sezonu ile beraber eskisi gibi normal sezon takvimine dönülmesini istiyor.

Bu düzeni yeniden sağlayabilmeleri için de 2020-21 sezonunu sıkıştırılmış bir takvimle, daha kısa sürede daha çok maç oynayarak tamamlamaları gerekiyor. 82 maçın tamamlanabilmesi için takımların 5 günde 4 maç yapması bekleniyor.

Ayrıca NBA yönetimi takvimi sıkıştırarak draft ve serbest oyuncu dönemlerinde takımlara artı oyunculara verilen süreleri kısıtlamak istemiyor. Çünkü bu durumda NBA takımlarının kadrolarına Avrupalı oyuncularla takviye yapma şansları da epey azalmış olacak.

NBA’de yeni sezonunun Aralık ayında başlayıp yaz aylarına devam etmesi durumunda ligdeki oyuncuların FIBA organizasyonlarında, özellikle Olimpiyatlar’da forma giymesini zor hatta imkansız hale getirecek.

Diğer taraftan yeni sezon Aralık ayında başlayıp yazın biterse, bu takvimde diğer büyük organizasyonlardan sadece MLB ile çakışılacak, en büyük profesyonel lig olan NFL ile çakışma yaşanmayacak. Ancak NBA yönetimin önceliği yeni format ile 2019-20 sezonunu tamamlayıp, şampiyonu belirlemek.

2020-21 sezonunun nasıl ve hangi takvimde oynanacağı önümüzdeki ayların en çok konuşulan konularından biri olacaktır.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.