Doğuş Balbay: “Koraç Kupası Ruhunu Geri Getirdiğimize İnanıyorum”

Anadolu Efes‘in tecrübeli kaptanı Doğuş Balbay, gündemdeki konular ve takımının performansı hakkında açıklamalarda bulundu.

Sabah Gazetesi’ne bir röportaj veren Anadolu Efes‘in başarılı kaptanının açıklamaları şöyleydi:

Doğuş, Ergin Ataman’ın 2017 yılının sonunda takımı devralması sonrası gelişen süreçle ilgili:

Ergin ağabey (Ataman) ile ekibinin gelmesiyle takımımızda revizyona gidildi ve EuroLeague sonunculuğundan sonraki sezon aramıza 9-10 yeni arkadaşımız katıldı. Yeni bir takım olduk fakat koçlarımızın bize verdigi özgüven, yönetimimizin her koşulda verdiği destek sayesinde kısa zamanda adaptasyon sürecini atlatıp çok iyi bir takım olmayı başardık. Saha içinde ve saha dışında yarattığımız aile ortamı gelecek başarıları da tetikledi. İki sene içerisinde Cumhurbaşkanlığı Kupası, Türkiye Kupası, lig şampiyonluğu ve EuroLeague finali oynama başarısını gösterdik. Bu değişimde tabii ki her takım arkadaşımın da büyük payı var.

Sabah

Efes‘in efsanevi Koraç Kupası şampiyonluğuyla ilgili gelen soruya şu yanıtı verdi:

Kupa kazanıldığında ben henüz 7 yaşında olduğum için o duyguları izleyici olarak bile yaşama fırsatı bulamadım fakat Anadolu Efes‘in kapısından girdiğim andan itibaren Efes Pilsen ruhu adeta kanıma işledi. Takımın tarihi, Avrupa’da ve Türkiye’de elde ettiği sayısız başarılar beni motive etti. Yaklaşık 9 yıllık Anadolu Efes kariyerimde en büyük hedeflerimden birisi de Koraç Kupası yıllarında oyuncular ve taraftarlar tarafından hissedilen o Efes ruhunu geri getirmekti. Çok şükür son 1-2 yıldır bu ruhu geri getirdiğimize ve taraftarlarımızla bir olup gücümüze güç kattığımıza inanıyorum.

Sabah

Savunmadaki becerileriyle ilgili konuşan Balbay:

Sahaya girdiğimde ilk hedefim rakibime oyun kuralları içerisinde rahatsızlık vermek ve onun potaya kolay bir şekilde gidip sayı bulmasını engellemek. Bu mentaliteyi 3 saniye oynasam da 40 dakika oynasam da hep kendime ilke edindim. Hırslı ve inatçı bir yapım var saha içinde, kazanma isteği de eklenince sahada “kirli işleri” yapabilecek konuma geliyorum. Her zaman dile getiriyorum; hücumda belki gününüzde olamayabilirsiniz fakat defans yapmamak için hiçbir mazeretiniz olamaz.

Sabah

Atletizmiyle ilgili olaraksa:

Tabii ki Allah vergisi yeteneklerim de var ama bunun üstüne koyarak her geçen gün daha fazlasını istedim,” diyen deneyimli basketbolcu “Özellikle Amerika’da yaşadığım ciddi diz sakatlıklarından sonra çok sıkı geçirdiğim rehabilitasyon dönemi daha da güçlenmemi ve patlayıcı olmamı sağladı. Genelde bu tür sakatlıklardan sonra bir çok oyuncunun atletik özelliklerinde azalma olur ama bende tam tersi etki yaptı. Tüm egzersizleri eksiksiz ve aynı ciddiyetle yapmamın bana uzun vadede inanılmaz iyi geri dönüşü oldu. Zaten o gün bu gündür hala o egzersizleri yapmaya devam ediyorum.

Sabah

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.