Selçuk Ernak: “Şu Anda Liglere Başlanması İmkanı Göremiyorum.”

Darüşşafaka Tekfen‘in başarılı koçu Selçuk Ernak, AA muhaberini gündem ile alakalı detaylı bir röpotaj verdi.

7DAYS EuroCup’ta İtalya ekibi Virtus Bologna ile çeyrek finale yükselebilmek için İstanbul’da yapmaları gereken önemli bir müsabakayı virüs tedbirler nedeniyle 5 Mart’ta Sırbistan’da oynamak zorunda kaldıklarını hatırlatan Ernak ifadelerine şöyle başladı:

Yutamadığımız bir demir bilye. Ev sahibi avantajımızı kaybetmemiz büyük bir darbe oldu. Sahamızda yenemeyeceğimiz takım yoktu. Zor bir rakibe karşı tarafsız sahada mücadele ettik. Çok üzgünüz. Bu sürecin en çok etkilenen ve zarar gören takımıyız.

AA

Liglere ara verilmesinden bu yana oyuncular ve antrenörlerle iletişim halinde olduklarını belirten Selçuk Ernak:

Ülkemizde durum rayına giriyor olabilir ancak şu an bizleri, sporcuları ve bu organizasyonda çalışacak insanları koruyacak rakamlar yok. Şu anda liglere başlanması imkanı göremiyorum. Bu işin çok ciddi ekonomik boyutu var. Biz, futboldan farklı olarak kapalı ortamlarda müsabaka oynuyoruz. Sağlık protokolleri çok farklı olacak. Bunları yerine getirmek çok ciddi bir ekonomik güç gerektirecek. Sağlıktan önemli hiçbir şey yok. Maçları oynamaya başladıktan sonra da virüsün bulaşma durumu olabilir. Basketbol yakın temas gerektiren bir oyun. Saha kenarında ve soyunma odasında aralıklarla oturmamız bu işi çözmez. Liglere devam edebileceğimiz konusunda karamsarım.

AA

Basketbol oynamaya elverişli şartlar sağlanmadan ve sağlık riskleri minimize edilmeden sezona devam edilmesini doğru bulmadığını vurgulayan Yeşil-Siyahlı ekibin 49 yaşındaki başantrenörü, şunları kaydetti:

Liglerin oynanmama ihtimalini daha çok görüyorum. Ancak bu da beraberinde bambaşka problemler getiriyor. Bu ligin bir şampiyonu olmayacak. Ya da hiç kimsenin ‘Sen son sıradaydın, küme düştün.’ deme hakkı yok. Devam etmemenin de büyük problemleri var. İnşallah Türk basketbolu için en iyi kararlar verilebilir. Eğer şampiyon ve düşen takımlar açıklanmayacaksa, bu lig tescil edilmemiş demektir. Haziran ayının sonunda bazı oyuncuların kontratları bitiyor. Türkiye Basketbol Federasyonu, haziran sonu bitecek kontratları maçların tamamlanacağı tarihe kadar uzatabilir. Ancak burada da açmaz durumlar var. Transfer yapan takımlar var. Bazı oyuncular farklı takımlara 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere imza attı. Bu da beni düşündüren bir konu,

AA

Salgının sebep olduğu ekonomik sorunlar nedeniyle Doron Lamb, Bonzie Colson ve Jarrod Jones ile anlaşarak yollarını ayırdıklarını belirten Selçuk Ernak, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu durum tabii ekonomik olarak basketbolu da etkileyecek. Basketbol, sponsorluklar ve yatırımlar üzerinden yaşayan bir spor. Yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle ve liglerin tekrar başlayacağını düşünmediğimiz için 3 oyuncumuzla yollarımızı ayırdık. Başka oyuncularla da yollarımızı ayırabiliriz. Liglerin oynanması halinde sahaya çıkacak ve mücadele edecek bir takımımız var. İyi bir Türk kadromuz var. Altyapıdan genç oyuncularımız var. Bu oyuncular çıkıp mücadele edecek durumda. Çok etkileneceğimizi düşünmüyorum.

AA

Oyuncularla maaş indirimi konusunda bir görüşme yapılmadığının altını çizen Ernak:

Kulübümüzün yanında olmak ve elimizden gelen yardımı yapmak isteriz. Geçen ay dahil olmak üzere maaşlarımızı aldık. Gelecek süreçte bir ihtiyaç olursa tabii ki görüşürüz.

AA

Siz, ‘Takımları İspanya’nın Kanarya Adaları’nda toplayacağım ve maçları şu tarihte oynatacağım.’ diyebilirsiniz. Bu tarihi açıklamanız bizim takımlarımız için bir kıymet teşkil etmiyor. Belki o tarihte uçuşlar hala kapalı olacak. Her ülkenin karantina kuralları farklı. EuroLeague’in açıkladığı takvim sadece iyi niyet temennisi. İnşallah o tarihte herkes sahaya çıkacak duruma gelir. Ancak somut bir şey değil. Ne EuroLeague ne de başka bir lokal lig, ‘Şu tarihte antrenmana başlayın, şu tarihte maç oynatacağım’ diyemez.

AA

Oyuncuların fit kalabilmek için evde belli çalışmalar yaptığını anlatan Ernak:

Bize ‘2-3 hafta süreniz var. Çalışın ve oynayın.’ diye gelinirse, bu büyük sakatlıklardan başka bir şeye yol açmaz. Bir ay da yeterli değil. Bu insanlar 1,5 aydır sahada topla koşamıyor. Fiziksel olarak çok hazır olmanız gerekir. Kısa sürede hazırlanarak oynamanın tamamen karşısındayım. Bu, çok büyük ve altına girilmemesi gereken bir vebal. Oyuncularımızı, antrenörlerimizi ve çalışanlarımızı sağlıklı bir şekilde koruyamayacaksak, bu sezonun oynanması taraftarı değilim.

AA

Nihayet uzun bir aradan sonra açıklama yapan koçlarımızdan birisi, gerçekçi ve doğru noktalara değinmiş. Liglerin yeniden başlatılmasını salgın önlemlerinin yanı sıra oyuncuların fiziksel ve mental olarak da hazır olmaları gibi konular ışığında da değerlendirmek gerekiyor. Ayrıca unutmayalım henüz bu hastalığın bir ilacı ya da aşısı yok, yani rakamların azalması virüsün tehlikesini ortadan kaldırmıyor. Sayın sağlık bakanımızın da dediği gibi aldığımız önlemler virüsü yavaşlattı ve durduracak, ama bu önlemlerin içerisinde seyircisiz de olsa maçları oynatmak yok!

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.