Jordi Bertomeu, Euroleague’de Sezonun Devamına İlişkin Önemli Açıklamalarda Bulundu

Avrupa basketbolunun zirvesinde yer alan ve tüm basketbolseverlerin 2019-20 sezonu hakkında kararını beklediği Turkish Airlines Euroleague’in CEO’su Jordi Bertomeu, gerek salgının lige etkisi gerekse Türk Hava Yolları’nın sponsorluğu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Telekonferans yoluyla gerçekleştirilen basin toplantısında Bertomeu’nun açıklamalarındaki önemli noktalar şöyleydi:

Organizasyonlarımızı -belki taraftarlar olmadan- devam ettirmek istiyoruz. Ancak bunu sağlık koşulları izin verdiğinde yapacağız. Kimsenin sağlığını tehlikeye atmayacağız. Bunu yapmak için bir protokolümüz var.

Şu aşamada Mayıs ayındaki Final Four’u gerçekleştiremeyeceğimiz açık. Diğer yandan ise farklı senaryolar üzerinde çalıştığımız da bir gerçek. Aynı şey EuroCup için de geçerli. Sezona belki de tek salonda oynayarak devam etmek zorunda kalabiliriz.

Bu krizden daha iyi, daha güçlü ve daha hazırlıklı bir şekilde çıkmamız gerektiğini biliyoruz. Bu kriz, yıllardır süre gelen yapısal sorunları çözmemize de yardımcı olacak.

En önemli şey; gerekli tesislere sahip olan ve sağlık açısından da en güvenli ülkeyi bulmak. Şu aşamada çok fazla seçenek var. Konuşmak için çok erken.

Ligin dağılımı, Avrupa’nın en büyük pazarlarında daha homojen olmalı.

Temmuz ayının sonundan sonra turnuvayı devam ettiremeyiz. Eylül ve Ekim aylarında maçları oynayamayız.

Kulüplerimize, organizasyonun devamı için oyuncularını ayrılmamaları gerektiğini önerdik. Oyuncular Birliği ile konuştuktan sonra kulüplerin oyuncularının ülkelerine gitmesine izin verebileceğine karar verdik. Oyuncuların geri dönmesi, şu an kulüplerin sorumluluğunda.

Gelecek sezona ve wild card ihtimallerini şu an düşünmüyoruz. Tek odak noktamız bu sezonu bitirmek.

Eğer sezonu iptal etmemiz gerekirse bunu yapacağız. Eğer oyuncularımız için minimum bir risk varsa bu riski almayacağız.

Gelecek sezonun bir şekilde etkileneceğini inkar edemeyiz. Ancak bunu duygularımıza ve spekülasyonlara dayanarak konuşamayız. Gelecek için cevap ararken içinde bulunduğumuz durumun nasıl sonuçlanacağına dair daha doğru bir anlayışa ihtiyacımız var.

Mayıs ayının sonlarına doğru sezonla ilgili karar almamız gerek ancak bu, tüm şartları düşündüğümüzde değişebilir çünkü tüm ülkelerde yaşananları takip ediyoruz. Tahmin yapmak riskli.

En gerçekçi yaklaşım, salonlarda taraftar olmayacağı yönünde. Fakat gelecek sezon için iyimserim.

Turkish Airlines ile 10 yıllık birlikteliğimizin sonrasında birbirimize güveniyoruz. Devam edeceğimize %100 inanıyorum.

Hatırlayacağınız üzere Euroleague 2019-20 sezonu 12 Mart 2020’de askıya alınmış ve o günden bu yana farklı senaryolar gündeme gelmeye devam etmişti. Ancak ilk günden beri savunduğum üzere bu şartlar altında lige geri dönmeye çalışmak hiç ama hiç mantıklı değil. Hali hazırda oyuncuların çalışıp ritm bulmaları ve farklı ülkelerden gelenlerin de 14 günlük karantinada kalmaları gerekecek. Bu süre kısıtlamasında ısrarla ligleri oynatmak oyuncu sağlığına bu kez sakatlık açısından zarar verebilir. Maalesef bu sezonu Beyaz Sayfa olarak Kabul edip, bu şekilde tescil etmek ve şampiyonsuz tamamlamak en akılcı yöntem olarak görünüyor.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.