Cenk Renda: “Şampiyonluktan Daha Çok Sevindim.”

Fenerbahçe Beko takım menajeri Cenk Renda‘nın geçtiğimiz ay coronavirüs testi pozitif çıkmış ve tedavisinin tamamlanmasının ardından hastalığı sevindirici bir şekilde atlatmıştı.

Ülkemizde spor camiasında hastalığa yakalanan ilk isim olan Renda, tedavi esnasında geçirdiği günler hakkında Hürriyet’e detaylı bir röportaj verdi.

Coronavirüs kaptığını öğrendikten sonra çok üzüldüğünü dile getiren Cenk Renda açıklamalarına şöyle başladı:

Tarih 20 Mart’tı ve henüz özel hastaneler pandemi hastanesi ilan edilmemişti. ABD, İtalya, İspanya’da yatan hastaların görüntüleri gözümün önüne geldi. Beni bir hastaneye nakledip makineye bağlayacaklar sandım. Panik halindeydim. Eve gitmek için ısrar ettim, her şeyi yaptım. Bu, tarifi zor bir his. Sosyal medyada gördüklerim nedeniyle bir daha iyileşemeyeceğimi; çocuklarımı, Fenerbahçe’yi, dostlarımı göremeyeceğim sandım. ‘Buraya kadarmış Cenk’ dedim. Doktorlar eve gitme konusunda beni hiç dinlemediler bile, hemen yatırdılar.

Hürriyet

Hastanede geçirdiği karantina sürecinin psikolojik olarak da çok zorlayıcı olduğunu dile getirdi Renda:

Ertesi sabah bütün özel hastaneler pandemi hastanesi ilan edildi. Hastanedeki tek koronavirüslü olarak izole edildim. Psikolojim harap haldeydi. Çocuklarım, eşim, takımım aklıma geliyor, sesim düğümleniyor, ağlıyordum. ‘artık buradan çıkamam, çocuklarımı, eşimi son bir kez bile göremem’ diyordum. O gece Miraç Kandili’ydi, sabahlara kadar ağladım.

Kendimi tutamıyordum. Çocuklarımı, eşimi ve Fenerbahçemi bir daha görebilmek için dua ettim. Bunu kimse anlayamaz. Zira bu başka hastalıklara benzemiyor. Yanına kimse gelemiyor, sevdiklerini görememek ölümden daha beter. Korkmamak imkansız.

Hürriyet

Hastalığı döneminde Fenerbahçe kulübündeki mesai arkadaşlarından ve rakip takımlardan gelen mesajların çok büyük moral kaynağı olduğunu ifade etti:

Yemeğim kapıdan bırakılıyordu. Sadece 12 saatte bir kez odama doktor ve hemşire ilaç için giriyordu. Bir anda yağmur gibi mesajlar başladı. Başkanımız Ali Koç, şube yöneticimiz Semih Özsoy, antrenörümüz Zeljko Obradoviç, genel menajerimiz Maurizio Gherardini ve oyuncuların mesajları bana büyük güç verdi, moral oldu.

Sadece Fenerbahçeliler değil, Beşiktaş ve G.Saraylı dostlarım da aradı. Bu çok müthiş bir duygu. Doktor Recep Dodurgalı, uzayda yürüyüş yapan astronotlar gibi kıyafetlerle odama giriyordu. Dört eldiven üst üste giydiğini her hasta odasına girdiğinde üstteki eldiveni çıkartıp yeni steril eldiveni kullandığını söylüyordu.

Hürriyet

Tedavi sürecinin sonunda hastalığı atlattığını öğrenince çok sevindiğini dile getiren Cenk Renda, negatif test sonucundan sonraki süreci şöyle ifade etti:

Tedavi sonrası negatif olduğum haberine çok sevindim ama asıl, ikinci testim negatif çıkınca dünyalar benim oldu. Euroleague şampiyonluğu kupasından bile çok sevindim.

Taburcu olunca 15 gün karantina sürem vardı. Ya eve gidecek ve bir odaya kapanacaktım ya da başka bir yere gidecektim. Bir süre Fenerbahçe Konukevi’nde kaldım. Orası sağlık görevlilerinin hizmetine sunulunca bir otele geçtim ve karantinamı tamamlayıp 21 gün sonra evlatlarıma ve aileme kavuştum. Şimdi her gece 21.00’de cama çıkıp minnet borçlu olduğum sağlıkçılarımızı elim şişene kadar alkışlıyorum. Hepsi büyük risk altında çalışıyorlar. Allah hepsinden razı olsun.

Hürriyet

Corona hastalığını EuroLeague’de oynadıkları Valencia deplasmanı için gittikleri İspanya’da kaptığını dile getirdi:

THY Euroleague’deki Valencia deplasmanı sonrası kendimi kötü hissettim.Takım olarak test yaptırma kararı alınca, kendimdeki bulguları düşünüp ‘Acaba’ dedim. Sonucu beklemeden hastaneye gittim. Doktor önce boğazıma baktı, kızarıklık görünce tomografi çekti, lekeleri gördü ve hemen yatırdılar.

Semptomlar görür görmez en yakın hastaneye gidin. Beklemek hayati bir hata olabilir. Lütfen herkes sigarayı bıraksın. Doktorlar hayatımda hiç sigara içmediğim için iyileşmemin kolay olduğunu, sigara içenlerde hastalığın çok ağır geçtiğini söylediler.

Hürriyet

Hastalığa yakalanmamak için alınması gereken önlemlere de vurgu yaptı:

Temiz hava çok önemli. Herkes odasını mutlaka her iki saatte bir 30 dakika havalandırsın. Bu çok çok önemli. Hastanede bu uygulama doktorların en önemli şartıydı. Her iki saatte bir odamı 30 dakika havalandırırken çok üşüyor, kat kat giyindiğim halde ısınmak için sürekli yürüyor, küçücük odada 3 bin adım atıyordum.

İyi beslenmek çok önemli. Sık ve kaliteli beslenin, bağışıklığınız hep güçlü olsun. Mümkün olduğunca evden çıkmayalım ve şu illeti ülke olarak atlatalım.

Hürriyet

Son olarak Coronavirüsüne yakalanan bir diğer isim olan Galatasaray Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim ile aynı hastanede yattıklarını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

İkinci günümde yan odamda Fatih Terim yatırıldı. Hocaya hemşire aracılığı ile ‘geçmiş olsun’ mesajı gönderdim.

Hürriyet

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.