Güncel Haberler

Hidayet Türkoğlu: “Her Şey Normalleşirse Ligleri Yazın Oynatmak İstiyoruz.”

TBF başkanı Hidayet Türkoğlu gündeme dair önemli ve detaylı açıklamalarda Bulundu.

Türkoğlu, coronavirüs salgını önlemleri nedeniyle ertelenen liglerle ilgili, “Her şey normalleştiği zaman ligleri haziran, temmuz, ağustos aylarında oynatıp bitirmek istiyoruz” dedi. Türkoğlu ayrıca, “Temennimiz 2021 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın 2022’ye ertelenmesi” ifadelerini de kullandı:

İster istemez bizim de federasyon olarak, insani olarak cevap bulamadığımız sorular var. Bu soruların cevaplarını bulamadığımız için bir rota belirleyemiyoruz. Sadece Süper Lig değil, alt liglerimiz de ertelendi. Binlerce sporcu kardeşimiz var. Onlar da bizden haber bekliyor. Bizim temennimiz ve isteğimiz, liglerin tekrar oynanmasıdır. Bunu, insani olarak da söylüyorum. Tabii ki insan sağlığı her şeyden önce gelir. Göreve geldiğimizden beri şeffaf, adaletli bir şekilde federasyonu yönetmeye çalışıyoruz. O yüzden ilk temennimiz, bu işler biraz daha normalleşmeye başladıktan sonra tekrar ligleri oynatabilir hale getirmek.

AA

Basketbolun durumunun futboldan daha farklı olduğunu dile getiren Türkoğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

Biz de haziran, temmuz gibi belli bir duruma geliriz. Daha erken de olabilir daha geç de olabilir. Biz, bu süreçte futboldan farklıyız. Futbolda birçok yabancı oyuncu burada kaldı. Yabancı basketbolcular, özellikle ABD’li oyuncular ülkelerine döndü. Her şey normalleştiği zaman ligleri haziran, temmuz, ağustos aylarında oynatıp bitirmek istiyoruz. Ondan sonra önümüzdeki sezonun planlamasını yapacağız.

AA

Adaletli bir sonuç elde edebilmek için liglerin oynanmaya devam etmesini umduklarını beliren Türkoğlu şu ifadeleri kullandı:

Çünkü o zaman hakkaniyet anlamında, kimlerin şampiyon olacağı belli olacak. Kimlerin düşüp çıkacağı netleşecek. O yüzden kötü senaryoları düşünmek istemiyoruz. Şu zamana kadar ülkemizdeki yetkililer çok başarılı bir iş yaptı. Onları da kutluyorum.

AA

“YABANCI OYUNCULAR EVLERİNE DÖNDÜ.”

Türkoğlu, ülkelerine dönen yabancı oyuncuların da Türkiye’ye dönmesi için gerekli şartların oluşması gerektiğini ekledi ve devam etti:

Şu an çoğu takımımızın yabancı oyuncuları evlerine dönmüş durumda. Seyahatler ne zaman başlayacak, bu insanları ülkemize ne zaman getirebileceğiz, dönenler tekrar karantina süreçlerine girecek mi? Bu sorular netlik kazandığı zaman daha net bir planlama yapacağız. İnşallah, bütün takımların oyuncuları gelip hazırlanma süreci geçirdikten sonra, herkesin mutlu olacağı, kazananın kaybedenin sahada belli olacağı adaletli bir sezonu noktalarız. Daha sonra da 2020-2021 sezonu için daha sağlıklı planlar yaparız. Biz ekip olarak, tabii ki en kötü senaryoyu da düşünüyoruz ve bunun hazırlığını da yapıyoruz ama şu an bunu konuşmak bile istemiyoruz.

AA

“EUROBASKET 2021’İN ERTELENMESİ GEREKİR”

Türkoğlu, 2020’deki organizasyonlar ertelenirken 2021 EuroBasket‘in de ertelenmesi gerektiğini dile getirdi.

Temennimiz 2021 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın 2022’ye ertelenmesi. Çünkü, önümüzdeki yıl olimpiyatlar var. Olimpiyatların bitişi 8 Ağustos, Avrupa Şampiyonası’nın başlaması eylül ayının başı. Olimpiyat sonrası Avrupa Şampiyonası için hazırlanma süreci olmaz. Bunun lige yansıması olur. Haziran 2021’de olimpiyata kalma maçlarını da düşünürsek oyuncuların neredeyse 12 ay hiç dinlenmeden oynaması lazım. Bu da sağlık anlamında çok mantıklı değil.

AA

“KULÜPLER VE SPORCULAR İYİ TEMAS HALİNDE OLMALI”

Hidayet Türkoğlu, tüm dünyada spor ekonomisinin bu süreçte mutlaka yara alacağını kaydederek, şöyle konuştu:

Sporcu arkadaşlarıma ve kulüplerimize vermek istediğim mesaj şu, hepimiz bu süreçte anlayışlı olmalıyız. Spor ekonomisi bu süreçten etkilenecek. Bizim buradaki temennimiz ve isteğimiz, kulüpler ve sporcuların iyi temas halinde olması. Her iki tarafın da bu süreçte birbirine destek olması lazım. Bu süreçte uyguladığımız tedbirlerle ancak alacağımız yaraların derecelerini düşürebiliriz. Kulüpler ve oyuncuların özellikle kontrat süreçlerinde birbirlerine destek olması gerekir.

AA

Kulüplerin mali denetim ve lisans talimatında belirlenen yükümlülüklerinin bir ay ertelendiğini, basketbolcu ve antrenör sözleşmelerinin ise sezon sonuna kadar uzatılması ile ilgili mevzuat değişikliği hazırlıklarının tamamlandığını hatırlatan Türkoğlu:

Bizim büyük paydaşlarımız kulüplerimiz. Doğal olarak yaptığımız her şeyde onlarla istişare halinde olmaya çalışıyoruz. Federasyon olarak bu süreçte onların yanında olmalıyız. Bütün dünya spor ekonomisinde zorlanacak. Biz de Türkiye Basketbol Federasyonu olarak bu süreçte doğru adımlar atıp sadece bu 2 ayı değil, sonraki 2-3 yılın tedbirlerini almaya çalışıyoruz. Böylece daha sağlıklı bir organizasyon yapma imkanımız olur.

AA

EDİTÖR YORUMU:

Başkan Türkoğlu’nun açıklamalarının büyük bir kısmına katılıyorum. Eurobasket’in ertelenmesi lazım çünkü ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları da 2021 yazında organize edilecek yani bu çakışmanın önlenmesi gerekiyor. Diğer taraftan mali denetim, kulüpler ile sporcu ilişkileri gibi konularda güzel açıklamalar var ama özellikle mali denetim konusunda çok daha sıkı ve acil önlemler gerekecek basketbolumuz için, özellikle corona krizinin ekonomiyi ne kadar sarsttığını ve etkilerini en az 2 sezon daha hissedeceğimizi düşünürsek. Ayrıca başkanın ligleri oynatma konusundaki ısrara pek katılamıyorum maalesef. Lige tekrar dönüş yapıldığında takımlar aynı kadroları ile mücadele edemeyecekler ve bu nedenle de bunun adaletli bir yaklaşım olacağını düşünmüyorum. Ayrıca bizim ligimiz zaten öyle belirtildiği gibi organizasyon, kalite ve finansal anlamda Avrupa’nın en iyi 3 liginden biri değil. Zaten oldukça düşük kalitede bir sezon izliyorduk ve ısrarla bu sezonu devam ettirmenin bir anlamı yok. Şampiyonluğun bir şey ifade etmediği ve düşen 2 takımın da haftalar öncesinde belli olduğu bir ligi bu şartlar altında ısrarla devam ettirmeye çalışmanın bir mantığı yok.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yaparak yola devam ettim ve çeşitli yerli artı ulusal tv/radyo kanallarında yorumculuk yapmaya devam ediyorum.

Mutlaka bakın

Manisa’nın Yeni Transferi Hughes, Aile Özlemi Nedeniyle Ülkesine Döndü!

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Manisa BBSK‘da daha sezon başlamadan bir ayrılık yaşandı. Yaz …