Ertuğrul Erdoğan: “Oyuncuların İyi Geri Dönebilmesi İçin En Az 3-4 Hafta Lazım.”

Galatasaray Doğa Sigorta ile başarılı bir sezon geçiren tecrübeli koç Ertuğrul Erdoğan, coronavirüs tedbirleri çerçevesinde ara verilen ING Basketbol Süper Ligi‘nin geleceği hakkındaki düşüncelerini ve bu günlerde takım olarak neler yaptıklarını, yapabildiklerini anlattı.

NTV yayınına videokonferans ile bağlanan Erdoğan öncelikli olarak kendilerini olabildiğince sağlıklı tutmaya çalıştıklarını belirtti:

Biraz kitaba ve herkesin yaptığı gibi filmlere odaklandık. Geçmişe yönelik maçları izliyoruz. Mümkün olduğunca kendimizi zihnen sağlıklı tutmaya çalışıyoruz.

NTV

Tecrübeli koç oyuncularla ile her gün iletişimde olduğunu ekledi ve şu ifadeleri kullandı:

İki ayrı bir grup var bizde. Amerikalı oyuncularımız var. Ben hemen hemen her gün kendileriyle görüşüyorum. Maalesef oradaki sıkıntı büyüyor. Evde yapılan çalışmalar dışında yapabilecek çok fazla şey yok. Oyunculara çalışma programı verdik biz ama bu ne kadar uygulanabiliyor, sezon devam ederse oyuncuların fiziksel olarak geri dönüşünü hızlandıracak aslında büyük bir tartışma konusu. Bence çok gerçekçi değil. Çünkü geçen her dakika aktif oyuncular için, özellikle de 3 haftadan sonra büyük bir sorun yaratıyor. Dolayısıyla buradaki temel konu, oyuncuların zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı kalmasını sağlamak.

NTV

Erdoğan bu sezonun tamamlanma ihtimalini ise şöyle değerlendirdi:

Herkes kendince belirli senaryoları kafasında geçiriyor. Fakat geleceği görmek çok zor çünkü bir bilinmeyeni yaşıyoruz. Dolayısıyla senaryolar birbirinden farklı. Federasyonların aldığı kararlarda bilinmeyenlerin üzerine kurulu kararlar. Futbol Federasyonu Haziran’da başlayalım demiş. Basketbol da bunu diyebilir ama konuşmamız gereken birçok şey var. Bir kere oyuncuların fiziksel kondisyonu ne durumda olacak? Burada bir açma kapatma düğmesi gibi bir şey söz konusu değil. Oyuncuların iyi geri dönebilmesi için en az 3-4 hafta lazım. Bu antrenmanlar yapılmadan lige başlanabilecek mi? Diğer konu yabancı oyuncular. Ülkeye girebilecekler mi? Girerlerse belki 2 haftalık bir karantina süreci olacak. O durumu bilemiyoruz. Bir diğer konu ise sözleşmeler. Haziran’da genellikle takımlar yeni kadrolarını kuruyor. Sözleşmeler ne olacak? Gelecek sezon kadroları nasıl kurulacak? Gelecek sezon ne zaman başlayacak? Bunlar birbirinden bağımsız gibi gözüken ama birbirine bağlı konular. Ben çok basketbol liginin oynanabileceğini çok gerçekçi görmüyorum. Yazın bir lig oynanır mı? Federasyonun alacağı karara bakacağız. Biz buna uyum göstermeye gayret edeceğiz elbette ama dediğim gibi ben ligin oynanabileceğine çok ihtimal vermiyorum.

NTV

Bu sezon mütevazi bütçesiyle çok doğru ve iyi bir basketbol oynayan Galatasaray’da kuşkusuz koç Erdoğan’ın katkısı ve çabası büyüktü. Üst üste gelen sakatlıklar olmasa EuroCup’da da çeyrek finale çıkabilirlerdi. Koç Erdoğan’ın dediği gibi öncelikli olarak oyuncuların kendilerini mental ve fiziksel olarak olabildiğince hazır tutmaya çalışmaları gerekiyor fakat evde kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde işleri hiç kolay olmayack. Gelinen durumda maalesef basketbolu düşünemiyoruz artık. Biran evvel başta ülkemiz ve tüm dünya öncelikle bu virüsü en az zararla atlatalım, sonra elbette yine eskisi gibi basketbol dolu günlere döneriz.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.