Ergin Ataman: “Lig Gerekirse Yaz Aylarında Devam Ettirilip Tescil Edilmeli.”

Anadolu Efes‘in tecrübeli koçu Ergin Ataman, dün Türkiye Basketbol Federasyonu’nun (TBF) ile 16 kulübün yetkililerinin yaptığı telekonferansın ardından ortak fikir olarak belirtilen “Sürecin beklenmeden liglerin sonlandırılması” düşüncesinin kendisine göre doğru olmadığını belirtti.

DHA’na yaptığı açıklamalarda koç Ataman, ligin akibeti ile ilgili bir karar verilmeden diğer major liglerin vereceği kararların da dikkate alınması gerektiğini, bu nedenle de acele etmenin doğru olmayacağını dile getirdi.

Ergin Ataman’ın yaptığı açıklama şu şekilde:

Koronavirüs salgınının etkisiyle, bilim kurulumuz ve ilgili bakanlıklarımızın yönlendirmeleri sonucu, Türk halkı olarak “Evde Kal” uyarılarına uyup, virüs illetinin bir an önce geçmesi ve tüm dünyada her şeyin yeniden normale dönmesini yoğun duygularla bekliyoruz.

Dün Türkiye Basketbol Federasyonu’nun 16 kulüp ile yaptığı telekonferans sonucu ortak fikir olarak ortaya atılan “Sürecin beklenmeden liglerin sonlandırılması” düşüncesinin de hepimizi etkileyen bir ruh halinde, yoğun duyguların etkisinde alınmış bir karar olarak görüyorum. Her zaman övündüğmüz Avrupa’nın en değerli basketbol liglerinden biri olmamız nedeniyle, duygulardan uzak ve rasyonel bir karar alınması gerektiğini düşünüyorum.

DHA

“İNSAN SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİDİR”

Benim için insan sağlığı her şeyden önemlidir. Avrupa’nın büyük ligleri arasında en geç tatil edilen Basketbol Süper Ligi’nin, yine diğer büyük ligler arasında sonlandırılan ilk lig olmaması gerektiğini düşünüyorum. Şahsi düşüncem; NBA, Euroleague, İspanya, İtalya ve Rusya Ligleri gibi büyük basketbol organizasyonlarındakine benzer şekilde sürecin takip edilmesi, salgın riski bittiğinde, tüm tedbirler alınarak, ligin gerekirse yaz aylarında devam ettirilip sportif olarak tescil edilmesidir.

DHA

“UYGUN KOŞULLAR OLUŞTUĞUNDA, LİG OYNATILIP TESCİL EDİLMELİDİR”

Bunu da, liglerin bugün tescil edilmesi durumunda şampiyon ilan edilecek, hem lig hem Euroleague’de lider konumda bulunan bir kulübün antrenörü sıfatıyla söylediğimin altını çizmek isterim.

Basketbol endüstrisinin tüm paydaşlarının ve sektörde çalışanların haklarının korunması için acilen tedbir alınmalı, süreç dikkatle gözlenmeli ve uygun koşullar oluştuğunda lig oynatılıp tescil edilmelidir.

DHA

Elbette diğer major liglerin kararlarını beklemek doğru olacaktır ancak şunu unutmamak lazım oyuncuların 1 ay bile takım çalışmalarına ara vermeleri, basketboldan tamamen uzaklaşmaları onların tekrar ritm bulup ısınmalarını yaklaşık 2 ay geciktirecektir ki bu durumda sakatlık vs gibi riskleri de arttıracaktır. Bu nedenle liglere tekrar başlanacaksa bu kriterin de düşünülüp lige başlamadan en az 3-4 hafta önce takımlara hazırlık şansı da verilmelidir yenide. Bu şartlarda bir takvim oluşturulabilecekse ve bu süreçte sağlık güvenliği sağlanabilecekse liglerin oynanması bence mümkün olabilir.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.