Ufuk Sarıca: “Kısa Vadede Bir Dönüş Gözükmüyor Gibi.”

A Milli Erkek Baskebol Takımımız ve Pınar Karşıyaka‘nın başarılı koçu Ufuk Sarıca, liglerin ne zaman başlayacağını şu dönemde tahmin etmenin zor olacağını belirtti.

ING Basketbol Süper Ligi‘nin biraz geç kalınmış olsa da coronavirüs salgını nedeniyle ertelenmesinin ardından koç Sarıca Tivibuspor’a açıklamalarda bulundu.

Liglerin ertelenmesiyle beraber biz de çalışmalara ara verdik. Kısa vadede şu an bir dönüş gözükmüyor gibi. Bilim adamlarının söylediği gibi ‘Evde Kal’ uyarısına uyarak hepimiz evlerde kendimizi bir nevi karantinaya aldık, dikkat etmeye çalışıyoruz. Oyuncuların belki evlerde ufak çaplı bir çalışmaları oluyor ama bu bizim günümüzde hep yaptığımız antrenmanlarla mukayese edince gerçekçiliğini kaybediyor. Ama tabi öncelikli olarak sağlık önemli. Umarım ilerleyen günlerde olumlu anlamda pozitif gelişmeler olur. Bunun da yansımasını biz de tekrardan normal hayata dönecek şekilde görürüz.

Federasyonla iletişimimiz oluyor tabii ki ama liglerin yeniden ne zaman başlayacağına ilişkin bir öngörülerimiz konuşmaktan, tahminden öteye gitmiyor. Kimsenin de bir bilgisi yok. Yaşanan süreç ilk defa başımıza gelen bir hadise. Dünya çapında felaket bir salgın. Dolayısıyla günbegün takip etmek gerek gelişmeleri. Oyuncuların, bizlerin de normal hayatta devamlı seyahat eden insanlar olarak belki diğer insanlardan mental olarak biraz daha sıkıntımız olacak diye düşünüyorum. Burada belki fiziksel antrenmanlar öne çıkıyor ama spor adamlarında mental olarak da sıkıntılar çıkabilir diye düşünüyorum. Bu konuyla ilgili de herkesin kendini biraz törpülemesi veya bu konuda antrenman yapması gerekiyor. Bir öngörüm benim de yok. Burada şu ana kadar yaşadığımı süreçte takımda böyle bir hastalığın olmaması, bu süreç zarfında herhangi bir ateşli oyuncumuzun olmaması bizim için sevindirici. Liglerin dönüşü ne zaman olacak sorusuyla ilgili açıkçası ben de bir öngörüde bulunamıyorum.

Tivibuspor

Maalesef tüm Dünya olarak zorlu bir dönemden geçiyoruz ve bu süreçte elbette basketbol da ciddi şekilde negatif etkileniyor. Ligimizde de bir çok takım yabancı oyuncuları ile sözleşmelerini feshetti veya özel protokoller imzlalayarak ülkelerine dönmelerine izin verdi. Ancak her geçen gün salgının etkisini arttırdıığını düşünürsek ligimizin tekrar başlayabileceğini söylemek hayli güç. Ben de koçla aynı fikirdeyim, şuanda bir öngörüde bulunmak çok zor ki yabancı oyuncuların nasıl döneceği ve kalan oyuncuların nasıl çalışıp hazırlanacağı da ciddi soru işaretleri içeriyor…

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.