Güncel Haberler

BSL’de 23.Haftanın Hakem Değerlendirmesi (Suat Yahyabeyoğlu)

ING Türkiye Basketbol Süper Ligi‘nde corona etkisiyle taraftarsız ve tatsız geçen 23.haftayı geride bıraktık. Her zaman olduğu gibi oyuncularımızın performanslarının yanı sıra hakemlerimizin haftayı nasıl geçirdiğini bizlere özetlemesi adına kalemi hakem hocası Suat Yahyabeyoğlu‘na bırakıyoruz.

  • S.Tetik,sakatlığı nedeniyle bu hafta da düdük çalamadı.
  • Ziya Özorhon ilk yarıda yönettiği Anadolu Efes-Türk Telekom maçına yine atandı.
  • Hakem direktörünün imzasıyla TBF resmi sayfasında F.E.Bursa Spor-Beşiktaş Sompo Sigorta maçının 1.yrd.hakemi Altuğ Köselerli nin olduğu açıklanmıştı ama Semih Vural 1.yrd. hakem olarak görev yaptı.Değişiklikle ilgili hiçbir bilgi yok.
  • Tüm maçlar seyircisiz oynandı.
  • Çok kısa süre önce Avrupa da maç yönetip ülkemize dönen üç hakemimize 14 günlük evden çıkmama tavsiyesine uymadıkları için not vermedim.

Gaziantep Basket-Teksüt(orta)
Mehmet Kesratar(65)Serdar Ünal(60)Ali Köseoğlu(70)

Galatasaray D.S.-Pınar KSK(orta)
Erşan Kartal(60)Halil Baldemir(70)Duhan Köyiçi(70)

Sigortam Net İTÜ-Arel Ün.B.Çekmece(çok kolay)
Aytuğ Ekti(75) Kerem Baki(60)Çağrı Hekimoğlu(45)

Frutti Extra Bursaspor—Beşiktaş S.S(orta)
Yener Yılmaz(???)Semih Vural(60)Hüseyin Çelik(55)

Fenerbahçe Beko-Tofaş(orta)
Mehmet Karabilecen(60)Mehmet Şahin(60)Alper Özgök(60)

Türk Telekom-Anadolu Efes(çok kolay)
Fatih Aslanoğlu(75)Ziya Özorhon(40)Özge Şentürk(20)

Bahçeşehir Koleji-Ogm Orman Spor(kolay)
Emin Moğulkoç(???)Ali Şakacı(55)Polat Parlak(40)

MEKSA YATIRIM AFYON BELEDİYE-DARÜŞŞAFAKA TEKFEN MAÇI HAKEM DEĞERLENDİRMESİ

İSTATİSTİKLER/HAKEMLER Serkan Emlek Özlem Yalman Kazım Çetin
Fizik ve kondüsyon 60(%50) ??? 100(%50)
Kararlarda standart uygulama 70 ??? 70
İşaretler ve seremoni 70(%50) ??? 70(%50)
Hakem mekaniği 80 ??? 80
Arkadaşlarıyla eşgüdüm 70 ??? 80
İhlal değerendirmeleri 50 ??? 70
Faul değerlendirmelei 50 ??? 50
Maçın kontrolu 70 ??? 50
ORTALAMA 56,875 ??? 60,125

MERAKLISINA

  • Üçüncü çeyreğin bitişini bildiren sesli işaretle eş zamanlı Beyaz 11 Kırmızı 44 e sportmenlk dışı faul yapar.Dördüncü çeyrekte pozisyon sırası Kırmızı takımdadır.Karar ve uygulama ,Kırmızı 44 kimse dizilmeden iki atış kullanır.İki dakikalık çeyrek arasından sonra Kırmızı takım ön sahasındaki topu oyuna sokma yerinden başalar ve 14 saniyesi vardır.Kırmızı takım pozisyon sırasını kaybetmez.
  • Maçın 4. Çeyreği oyun saati 0.44 gösterir.Sayı yiyen Kırmızı koç mola kullanır ve bitiminde ön sahadan başlayacağını bildirir.Oyun başlamadan son molasını da kullanır ve bu kez geri sahadan oyuna başlayacağını bildirir.Karar ve uygulama,ilk kararrı geçerlidir.
  • Hava atışına sıçrayan Kırmızı 55 topa temas etmeden önce ihlal yapar.Top Beyaz takım tarafından oyuna sokulmadan Kırmızı takım koçu mola ister.Karar ve uygulama,saat çalışmadığı için mola verilmez.
  • Dördüncü ve uzatma devreleri son iki dakikası(2:00)dahil.Sadece sayı yiyen takım oyuncu değiştirir.Hakemler herhangi bir nedenle düdük çalarlarsa her iki takım da oyuncu değiştirebilir.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yaparak yola devam ettim ve çeşitli yerli artı ulusal tv/radyo kanallarında yorumculuk yapmaya devam ediyorum.

Mutlaka bakın

Koç Aktaş, Manisa Galibiyeti Sonrası Açıklamalarda Bulundu

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 20. hafta mücadelesinde Yukatel Merkezefendi Belediyesi konuk ettiği Manisa BBSK‘yi 82-68’lik skorla rahat bir …