Anadolu Efes 9 Yıl Aradan Sonra Yine Koç Ataman ile Şampiyon!

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin yedinci ve son maçında konuk ettiği Fenerbahçe Beko‘yu 89-74’lük skorla mağlup eden Anadolu Efes, seride durumu 4-3 yaparak, 2018-2019 sezonu şampiyonu oldu.

Mücadeleye iki takım da pota altında iyi başlarken Anadolu Efes, 4. dakikada 8-4’lük üstünlük kurdu. Çeyreğin ortalarında topu iyi paylaşarak skor üreten Fenerbahçe Beko, Kalinic’in basketiyle 5. dakikada eşitliği sağladı: 8-8. Ardından rakibine Larkin’in üç sayılık isabetleriyle karşılık veren ev sahibi ekip, 6. dakikada 5 sayılık avantaj yakaladı: 14-9. Sarı-lacivertli takım, Larkin’le üst üste sayılar kaydeden Anadolu Efes’e Melli, Ali Muhammed ve Guduric ile karşılık verirken 8. dakika 19-19’luk skorla geçildi. Periyodun son bölümünde kısa oyuncularının devreye girmesiyle hücumda tempolu oyununu devam ettiren Fenerbahçe Beko, ilk çeyreği 23-21 üstün tamamladı. İkinci çeyrek karşılıklı basketlerle başladı. Fenerbahçe Beko, Guduric’in üç sayılık isabetiyle 11. dakika biterken farkı 5 sayıya çıkardı: 21-26. Boyalı alanda istediği ritmi bulamayan konuk ekip karşısında doğrudan potaya giden Larkin ve Micic ile peş peşe sayılar bularak 10-2’lik seri yakalayan Anadolu Efes, 14. dakikada skoru 31-28 yaptı. Boş atışlardan yararlanamayan rakibi önünde skor üstünlüğünü devam ettiren lacivert-beyazlı ekip, serbest atış çizgisinden bulduğu basketlerle devrenin bitimine 27 saniye kala farkı 7 sayıya yükseltti: 44-37. Anadolu Efes, soyunma odasına da bu skorla (44-37) önde girdi.

Anadolu Efes, ikinci yarıya etkili bir başlangıç yaptı. Ev sahibi ekip, Sertaç Şanlı ve Larkin’in sayılarıyla 22. dakikada farkı çift hanelere çıkardı: 51-41. Fenerbahçe Beko, pota altından bulduğu basketlerin yanı sıra Sloukas ve Kalinic’in gayretiyle farkı kapatmaya çalıştı. Ancak karşılaşmada oldukça etkili bir performans ortaya koyan Larkin’in isabetli atışlarıyla farkı koruyan Anadolu Efes, savunma sertliğini yakalayamayan rakibi karşısında 28. dakikayı 64-53 önde geçti. Çeyreğin son anları karşılıklı top kayıplarına sahne olurken lacivert-beyazlılar, farkı bir ara 14 sayıya (67-53) kadar yükseltti. Anadolu Efes, oyundan düşen rakibi karşısında final periyoduna 69-58 üstün gitti. Son çeyreğe 5-0’lık seriyle giren Anadolu Efes, hücumda maç boyunca ritmini bulmakta sorun yaşayan Fenerbahçe Beko önünde 33. dakikada farkı 16 sayıya (74-58) yükseltti. Larkin’le skor üretmeye devam eden lacivert-beyazlılar, 36. dakikada farkı 21 sayıya kadar (83-62) çıkardı. Kalinic, Sloukas ve Datome ile peş peşe basketler bulan konuk ekip, 38. dakikada farkı 14 sayıya düşürdü: 83-69. Kalan sürede kolay sayılar kaydeden Anadolu Efes, karşılaşmayı 89-74 kazanarak şampiyon oldu.

EDİTÖR YORUMU:

İki takım da kaçan şutlarla ve birbirlerinin savunma hatalarına pota altında ceza keserek başladı. Özellikle sarı lacivertliler kısalara gelen baskı karşısında kısaları devreye sokmakta zorlandı. Larkin potaya rahat giderek üretime devam etti. Efes adına. Sonrasında da Larkin kıvılcımı aleve çevirdi, kenardan gelen Guduric de çözüm olmadı Larkin karşısında. Bu arada Anadolu Efes yine erken faul problemine girdi, ilk çeyrekten hem Micic hem de Dunston ikilediler. Savunmada Larkin’i durduramasa da Guduric son maçtan sonra adeta hiç sönmeden gelmiş çok iyi geldi kenardan 8 sayı ile, fark yarattı ikinci çeyreğin başında. Bir kez daha gördük ki Micic ile Larkin akıllı bir şekilde potaya gittikçe Fenerbahçe’nin çözüm bulması mümkün değil. Çünkü ne Ahmet ne de Melli çemberi koruyabilen uzunlar değiller. Dunston’ın 2.çeyrekte üçlemesinin ardından oyuna giren Sertaç’ın savunmada yaptıkları ve bulduğu çok ekstra 4 sayı sayesinde Dunston’ı iyi dinlendirdi Efes, bu da maçın önemli notlarından biri oldu. Sertaç ikinci yarıya da çok iyi başladı, maçın tartışmasız x-faktörü oldu milli oyuncu. Özellikle 3.çeyrekle beraber Fenerbahçe’nin pota altı yol geçen hanına döndü, Sertaç ve Larkin ile rahat sayı üretti Anadolu Efes. Diğer taraftan Sloukas sorumluluk alarak tek başına takımını ayakta tuttu. Bobby’nin 16 dakika kala dörtlemesinin yanı sıra Melih de çember dövdü bu maçta. Larkin ise Euroleague yarı final maçından sonra bu kez BSL finalinde Fenerbahçe’yi neredeyse tek başına yenmeye kafaya koyduğunu gösterdi. Son çeyreğe girilirken Fenerbahçe’de hem Dixon hem de Sloukas 4 faullü. Ama sahada olan Sloukas son çetreğe takımını umutla taşımak için adeta tek başına çabaladı. Fenerbahçe çok erken panik butonuna bastı son çeryrekte ve gereksiz zorlama üçlükler denediler. Anadolu Efes ise soğuk kanlı bir şekilde cezaları kesip farkı 14 sayıya kadar çıkardı. Nicolo Melli’nin bitime 7 dakika kalması ile de maçın kaderi belirlendi demek yanlış olmaz. Bu maçın sessiz ismi Simon da devreye girip üçlüğü gönderince bitime 5 dakika kala fark 19 sayıya çıktı, fişi çekmiş oldu Anadolu Efes.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Anadolu Efes cephesinde maçın MVP’si seçilen Shane Larkin 38 sayı, 3 ribaund, 4 asist ile kariyerinin en iyi maçını çıkardı. Vasilije Micic de 20 sayı, 3 ribaund, 4 asist ile onun en büyük destekçisi oldu.

Fenerbahçe’de ise Kostas Sloukas 21 sayı, 4 ribaund, 6 asist ve Nikola Kalinic 19 sayı, 3 ribaund, 3 asist ile takımlarını ayakta tutmaya çalışan isimler oldular.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.