Güncel Haberler

Zanis Peiners: “Beklentilerin boşa olmadığını göstermeye çalışacağım. Hazırlık maçlarındaki rolümü sevdim.”

Darüşşafaka Tekfen, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi‘nde yaklaşan yeni sezon öncesi medya günü düzenledi. Darüşşafaka Tekfen’in 28 yaşındaki Letonyalı forveti Zanis Peiners basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Organizasyonla, koçla, takım arkadaşlarınla, şehirle olan ilk izlenimlerin nasıl?

İlk izlenimlerim harika. Takım arkadaşlarım ve teknik ekip, arkadaş canlısı. Eğer kötü bir dönem geçirirsek davranışları değişecek olan biri olacak mı göreceğiz. Ancak şu ana kadar herkes çok olumlu. Ayrıca İstanbul harika. Şu ana kadar basketbol oynadığım en güzel şehir diyebilirim.

Türk basketbolseverler, zeki basketbolcuları kolay benimser. Senin de özellikle sosyal medyada Türk hayran kitlen oluştu son dönemde. Dolayısıyla senden beklentileri var insanların. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

Türkiye A Milli Takımı’na karşı EuroBasket 2017’de ve 2019 Dünya Kupası Elemeleri’nde forma giydim. Geçen sezon EuroCup’ta Galatasaray’a karşı oynadım. Daha önce başka Türk takımlarına karşı da oynamıştım. Dolayısıyla Türk basketbolseverler, beni bu maçlarda görmüş olabilirler. Gerçekten bu ülkede iyi maçlarım oldu. Beklentilerin boşa olmadığını göstermeye çalışacağım. Hazırlık maçlarındaki rolümü sevdim. Koç, bana güveniyor. Her şey benim ve takımın elinde. Kazanırsak, iyi gözükürüz. Kaybedersek, iyi gözükmemiz zor.

Senin için EuroBasket 2017’nin önemli bir sıçrama tahtası olduğunu düşünüyorum. Letonya Milli Takımı’nda benchten geliyordun ve önemli katkılar yaptın. Bu turnuva senin daha çok tanınmanı sağladı. Bu turnuva için senin sıçrama tahtan diyebilir miyiz?

Buna katılıyorum, benim için sıçrama tahtası gibiydi. Porzingis ve EuroLeague oyuncularının etrafında çok iyi bir kadromuz vardı. Bu tarz oyuncuların etrafındayken basketbol oynamak daha kolay. Takımdaki çoğu kişi şutör olduğu için alan çok iyi paylaşılıyordu ve bana hem penetre etmek hem de takım arkadaşlarıma pozisyon hazırlamak için alan açılıyordu. Bu durum bana çok yardımcı oldu. Boyalı alana penetre ettiğim zaman yardım savunması gelmiyordu çünkü şutörlerimizi boş bırakmak istemiyorlardı. Bu turnuvadan önce beni tanıyan çok kişi yoktu. Turnuvadaki performansım birçok takım için sürprizdi. Bu sayede turnuvada iyi anlarım oldu.

Letonya Milli Takımı’ndan takım arkadaşın Kristaps Porzingis hakkında neler söylemek istersin?

O, muhteşem biri. O, bir röportajında her zaman idman yapmayı sevdiğini söylemişti. Aslında birçok kişi bunu söylüyor ancak bunu parkeye yansıtmıyorlar, sadece sosyal medyada daha iyi bir imaja sahip olmaya çalışıyorlar. Porzingis, her idmana bir saat önce geliyor ve yaklaşık 40 dakikalık özel çalışma yapıyor. Bu idman için Porzingis’i bireysel antrenörü zorlamıyor. Porzingis, teknik ekipten bir antrenörü alıyor ve 40 dakikalık kişisel antrenman yapıyor. Biz idmana geldiğimizde Porzingis çoktan ter içinde kalmış oluyor. Daha sonra biraz kaslarını rahatlatıyor ve bizimle birlikte takım antrenmanına katılıyor. Takım antrenmanı bittikten sonra rutin şut idmanına başlıyoruz. İdmanda geçirdiği vakit, takım arkadaşlarının iki katı kadar ve bunu her gün yapıyor. O fizikle 22 yaşında sürekli bu tempoda idman yapıyor. Ancak onun felsefesi bu. Hiçbir şeyden şikayet etmiyor. Çok iyi bir vücuda ve sağlam bir mental yapıya sahip. Gerçekten müthiş biri.

Letonya basketbolunda başarılı bir jenerasyon var şu anda; Porzingis, Davis/Dairis Bertans, Janis Strelnieks, Janis Timma. Alt taraftan Pasecnicks, Kurucs, Zagars gibi önemli potansiyeller geliyor. Özellikle 18 yaşındaki point guard Arturs Zagars için küçük Sergio Rodriguez yakıştırmaları yapılmaya başlandı. Letonya basketbolunun geleceği hakkında ne düşünüyorsun?

Zagars’a yaklaşık 8 yıl önce bir kampta koçluk yapmıştım. O kampta Zagars’ı çok beğenmiştim. Yaşıtlarıyla oynarken çok olgundu, adeta bir profesyonel gibiydi. Şu anda yaşıtlarından iki adım önde olduğunu söyleyebilirim. Belarus maçından önceki Letonya A Milli Takımı kampında bizimle birlikteydi. Belarus maçında muhteşemdi. Bizim gelecekti en önemli oyuncularımızdan biri. Genelde altyapı takımlarımız çok başarılı oluyor bu dönemde. Önümüzdeki on yılın Letonya basketbolu için çok parlak olduğunu düşünüyorum.

EuroBasket 2017’de koçluğunu yapan Aigars Bagatskis, daha önce kısa süreliğine Darüşşafaka’da David Blatt’in yardımcılığını yapmıştı. Darüşşafaka’ya imza atmadan önce onunla konuştun mu?

Hayır, Bagatskis ile konuşmadım. Geçen sezon burada fizyoterapistlik yapan kişiyle konuştum. Onun dışında Dairis Bertans ile konuştum. Dairis, daha önce burada oynamıştı. Ancak bu sezon burada her şey değişti. Yönetim, teknik ekip hepsi değişti. Dolayısıyla geçmişte ne olduğunun çok bir önemi yok. Tamamen değişik bir organizasyon var şu anda burada.

1 numaradan 4 numaraya kadar her pozisyonda oynayabiliyorsun. Hazırlık kampında bu pozisyonların hepsinden süre aldın neredeyse. Kendini en rahat hissettiğin pozisyon hangisi?

Kariyerime başladığımda 1 ve 2 numaralı pozisyonlarda oynuyordum. Ancak 2016/2017 sezonunda Yunanistan’da PAOK forması giyerken beni 3 numara olarak oynattılar. Başlarda bu durumu şaşırmıştım. Ancak aradan bir ay geçtikten sonra bu duruma alıştım ve üç numarada çok rahat hissetmeye başladım. Beni, 4 numaraya da koydular. Hatta geçen sezon dahil olmak üzere zaman zaman 5 numara oynadığım bile oldu. Bence benim asıl pozisyonum 3 numara. Özellikle işin savunma kısmında 3 numara oynarken daha rahatım. 1-2 numara oynarken zaman zaman topa baskı yaparken yoruluyorum. Ancak koç istediğinde 1 numaradan yaratıcılık sağlayabilirim. Aslında 4 numarada da rahat hissediyorum çünkü kolay sayılar atabiliyorum.

Darüşşafaka Tekfen, EuroLeague’in en düşük bütçeli takımlarından biri. Açıkçası EuroLeague özelinde Darüşşafaka Tekfen’den fazla beklentisi yok insanların. Bu konuda neler düşünüyorsun?

Doğru, birçoğumuz için yeni bir mücadele olacak. Ne yapabileceğimizi söylememiz zor çünkü birçoğumuz daha önce EuroLeague’de EuroLeague takımlarına karşı forma giymedi. Elimizden geleni yapacağız. Özellikle ilk iki ay sonunda daha net bir şekilde olaya bakabiliriz. Belki TOP 8, Final Four yaparız. Zalgiris Kaunas, geçen sezon EuroLeague’in en düşük bütçelerinden birine sahipti ve EuroLeague’i 3. Sırada bitirdiler. Neler olacağını göreceğiz, her şey mümkün. Net bir şey söylemek için henüz çok erken.

Letonya, FIBA 2019 Dünya Kupası Elemeleri kapsamında sezon ortasında çok önemli maçlara çıkacak. Bu maçların, Darüşşafaka Tekfen’in EuroLeague maçlarıyla çakışma ihtimali var. Öyle bir durumda Letonya Milli Takımı’na gidecek misin?

Şu an için gitmem zor gözüküyor. ‘’Maçlara geleceğim.’’ Diyerek beklenti yaratmak istemiyorum. Ancak eğer bir galibiyetle 2019 Dünya Kupası’na gidecek durumdaysak, koçla ve yönetimle durumu konuşacağım. Sadece bir günlüğüne bile olsa eğer kulübüm izin verirse, Letonya Milli Takımı’na yardımcı olmak isterim.

Kaynak: Sportando

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yaparak yola devam ettim ve çeşitli yerli artı ulusal tv/radyo kanallarında yorumculuk yapmaya devam ediyorum.

Mutlaka bakın

RESMİ: Baskonia’nın Yeni Koçu Laso Oldu!

Koç Pablo Laso, ülkesine geri döndü ve Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Baskonia ile 2026-27 sezonunun …