Güncel Haberler

Bursaspor Başkanı Sezgin, Basketbol Şubesindeki Yapılanma Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Bursaspor’da basketbol şubesinin İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti. Bursaspor Basketbol şubesinin başkanı Sezer Sezgin, düzenlenen toplantıda gündeme ve kulübün geleceğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Uludağ grubunun isim sponsorluğundan çekilmesine değinen Sezer Sezgin, şunları söyledi:

Türkiye Basketbol Süper Ligi’ni 5. bitirip çeyrek finalde Pınar Karşıyaka’ya elendik. Pınar Karşıyaka da Anadolu Efes ile final oynadı. EuroCup’ta Playoff turuna yükseldik ve turnuvanın şampiyonu olan Gran Canaria’ya elendik. Bütçemiz oranında ligi ve Avrupa’yı iyi bir yerde bitirdiğimizi söyleyebilirim.

Çok fazla konuşan, sürekli sosyal medyada paylaşım yapan bir yapımız olmadığı için gündeme dair düşüncelerimi bugüne bıraktım. İsim sponsorumuz Frutti Extra ile anlaşmamız, malumunuz üzere yenilenmedi. Bu konuyla alakalı süreci sizlere biraz anlatmak istiyorum.

Sezon bittikten sonra Genel Menajerimiz Nedim Yücel ve Uludağ İçecek ile önümüzdeki sezon planlamalarını yapmadan önce Genel Menajerimizin ailevi durumlarından dolayı, ailesinin yanında bulunma düşüncesinin olduğunu biliyorduk. İlk önce o durumun netleşmesini bekledik. Kendisi ailesinin yanında durması gerektiğini ve İstanbul’a geri dönmek zorunda olduğunu söyledi. Biz de güzel bir şekilde vedalaşıp helalleştik. Kendisine geldiği günden bugüne kadar yapmış olduğu hizmetler ve özverisi için teşekkürlerimi sunuyorum.

Akabinde isim sponsorumuz Uludağ İçecek Ailesi ile önümüzdeki sezon bütçe görüşmeleri yaparken aile şirketi olduğu için kendi aralarındaki istişarelerden sonra önümüzdeki sene ile alakalı devam edip etmeme konusunda düşünmek için zaman istediler.

2-3 gün gibi kısa bir süre sonra yapmış olduğumuz görüşmede önümüzdeki sene ile alakalı Basketbol Süper Ligi’nde yer alamayacaklarını ve bu sene ile alakalı tüm oyuncu maliyetlerini ve bu sene ile alakalı ödemeleri eksiksiz yerine getireceklerini söyleyip anlaşmayı yenilemek istemediklerini ilettiler.

Kendilerine ve özelinde başta bu birlikteliğin oluşmasında büyük pay sahibi olan sayın Mete Öz, Sayın Ömer Kızıl, Sayın Mehmet Erbak ve eski başkanlarımızdan Sayın Levent Kızıl’a güzel geçen ve hatıralarımızda hep güzel hatırlayacağımız 4 sezonda bizimle beraber oldukları için ve sonsuz destekleri için camiamız adına teşekkür etmek istiyorum. Kendileri isim sponsoru olarak yer almasalar bile gelecek sezon büyük destekte bulunacaklarını şahsıma iletmişlerdir.

Koç Dusan Alimpijevic’in devam eden sözleşmesine rağmen takımdan ayrılmasına değinen Sezgin, Sırp çalıştırıcıya yaptığı hizmetler için teşekkür etti:

Biraz da perde arkasında yaşanan ve bilmenizi istediğim şeylerden bahsetmek istiyorum. Uludağ İçecek ailesi her ne kadar tüm sezonun ödemelerini üstlense de gelecek yıllarda Bursaspor Basketbol Kulübü’nün hayatına devam etmesi ve artan marka değerinin üstüne koyarak büyümesi için hali hazırda bulunan ve devam eden dolar bazlı yüksek ücretli sözleşmelerden kurtulması gerekliydi. Döviz kurunun öngörülemez yükselişi ve nereye gideceğini kestiremediğimiz için kulübü korumak anlamında yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz istişareler sonucunda, sözleşmesi devam eden baştan antrenörümüz Dusan Alimpijevic ve takım kaptanı Derek Needham’ın şu anki kurla önümüzdeki sezon toplam maliyeti 25 milyon Türk Lirasıydı ve Dusan Alimpijevic’in önümüzdeki yıl sözleşmesi devam ettiği için bu rakam 2 yılda sigorta ve vergilerle birlikte yaklaşık 50 milyon Türk Lirası olacaktı.

Biliyorsunuz oyuncu ve hoca ile kapalı kontratlar varken ayrılmak isteyen tarafın belli bir ödeme yapması gerekir. Buna karşın isim sponsorunun ani ayrılışı ve yeni isim sponsoru konusunda belirsizlik olduğu için bu paraları ödemeden bu kontratlardan çıkmak ve yeni sezona daha ayakları yere basan ve mali yapıyı bozmayacak kontratlarla başlamak elzem hale gelmişti.

Dusan Alimpijevic ile yapmış olduğum görüşmede kendisi ana sponsorun çekilmesi sebebiyle kaygılarının olduğunu ve Virtus Bologna’nın kendisine yönelik ilgisi nedeniyle kariyerini daha yüksek bütçeli takımlarda devam ettirmek istediğini söyledi. Fakat Bologna, koçuyla devam etme kararı verdi ve Dusan da daha önce beraber çalıştığı Genel Menajeri ile yoluna devam etmeyi tercih etti. Burası bizi ilgilendiren bir durum değil, her iki taraf için de hayırlı olsun. Kendisine geldiği süre zarfından kontratını feshettiğimiz 22 Haziran 2023’e kadar vermiş olduğu hizmetler ve yaşattığı başarılar için teşekkür ediyorum.

Bizden ne oyuncular, ne hocalar geldi geçti. Sonuçta sözleşmeli ve profesyonel insanlar hepsi. Kiminle yollarımız ayrılırsa ayrılsın bize yakışan güzel bir şekilde uğurlamak ve teşekkür etmektir. Yolları açık olsun, hayatlarında başarılar.

Yeni bir Genel Menajerle anlaştıklarını ifade eden Sezer Sezgin, Basketbol Şampiyonlar Ligi’ne geçişin sebeplerini de anlattı:

Önümüzdeki sene ile alakalı ilk olarak genel menajer ile anlaştım, ismini 5 Temmuz’da Cenevre’ye yapılacak Basketbol Şampiyonlar Ligi kura çekimi sonrasında açıklayacağım.

Kendisi ile 3 yıllık bir anlaşmamız oldu. Detayları kura çekimi sonrası sizlerle paylaşacağım. Hoca ile alakalı ise 2 yabancı, 1 yerli hoca ile görüşüyorum. Kura çekimi sonrası muhtemelen isim netleşecek. EuroCup’a katılmayıp neden Şampiyonlar Ligi’ni tercih ettiğimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

EuroCup tamamıyla özel bir organizasyon ve yüksek bütçeler gerektiren bir yapı. Döviz kurunun yükselişi sonrası ve kulübümüzde yaşanan belirsizlikten dolayı ilk olarak kulübün mali yapısının bozulmaması için EuroCup’a katılmama kararı verdik. Fakat ligi bitirdiğimiz sıralama itibariyle ön eleme oynamadan BCL’ye katılacağımızı bildiğimiz için ve orada daha yoğun olmayan bir maç trafiği olduğu için Şampiyonlar Ligi’ne katılma kararı aldık. Bursaspor Basketbol takımı şimdiki izleyenlerin ve sevenlerin çocukları hatta torunlarının uzun yıllar sürecek olan bu mücadeleye tanıklık edebilmesi için mali yapısını bozmadan anlık ve senelik düşünmeden daha önceden vermiş olduğumuz sözü unutmadan mücadelesine devam edecektir. somut adımlar atıldıkça bundan sonraki gelişmeleri sizlere daha sık aktaracağım.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yaparak yola devam ettim ve çeşitli yerli artı ulusal tv/radyo kanallarında yorumculuk yapmaya devam ediyorum.

Mutlaka bakın

BSL’nin 16. Takımı Mersin BBSK Oldu!

Türkiye Sigorta Basketbol Ligi final serisi 4. maçında Mersin BBSK konuk ettiği Sigortam.net‘i 83-72’lik skorla …