Güncel Haberler

İDDİA: Williams ve Koç Demir, Bu Kez Manisa’da Buluşuyor (Analiz)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi‘nde düşme potasında yer alan ekiplerden Manisa BBSK, kadrosunda revizyon yapmaya devam ediyor.

Daha önce Selden ile yolları ayırarak Tarrant’i kadroya katmışlardı. Son gelen haberlere göre şimdi de Michalak ile yolları ayırmaya hazırlanıyorlar. Basketfaul’de yer alan habere göre ise kadrolarına kattıkları ve yakında zamanda resmi açıklamanın yapılacağı isim koç Demir’in Dinamo Bükreş’de birlikte çalıştığı eski öğrencisi Cecil Williams.

Sezona ligimizde Tofaş forması ile başlayan 1.98 metre boyunda olan 27 yaşındaki Amerikalı forvet sadece 3 maçta ortalama 17:30 dakika süre almış ve 5.6 sayı, 2.0 ribaund istatistikleri ile beklentileri karşılayamamıştı.

OYUNCU ANALİZİ:

Central Michigan çıkışlı olan ve Fransa alt ligi NM1 ile Portekiz Ligi’ndeki başarılı performansının ardından üst seviye liglerde beklentileri karşılayamayan yetenekli forveti biraz daha yakından tanıyalım.

Önce artılarına bir göz atalım… Williams hücumda herşeyi yapabilen bir forvet. Dribbling üstünde etkin bir isim. Kendi şutunu hem orta mesafeden hem de yay gerisinden yaratabildiği gibi potaya da gidibiliyor. Ayrıca pas opsiyonu da olduğu için ikili oyunlarda üçlü tehdite sahip, tepeden ya da kanattan ikili oyunlarda organizatör rolünü de üstlenebiliyor, hem devrilen uzunlara hem de penetre pas ile ceza şutörlerine servis yapabiliyor. Ayrıca topsuz katlarla da savunmaların açıklarını bulabiliyor. Birçok Amerikalı oyuncu gibi o da açık alanda, yüksek tempoda etkili bir isim. Hem kanat koşularıyla bitirici olarak devreye giriyor hem de etkili olduğu savunma ribaundları sonrası dribbling ile ortaya girerek takımın organizasyonuna katkı sağlıyor. Savunma tarafında da sezgileri kuvvetli olan, oyunu hisseden bir isim ve özellikle pas aralarına girerek takımına kolay sayı şansları getirebiliyor.

Geliştirmesi gereken yönlere bir bakalım… Hücumda her şeyi yapan bir isim ama hiç bir konuda elit değil. Bu da onun hücumda zaman zaman pasif kalmasına neden oluyor. Çabuk ve patlayıcı bir ilk adımı yok, üst düzey bir atlet de değil. Bu nedenle de potaya gittiği pozisyonlarda rakibini ekarte edemeden, teması alarak ve dengede kalmaya çalışarak skor üretiyor. Bu temasları alıp çizgiye gittiği anlarda ise ortalama altında bir isabet oranına sahip, geliştirmesi gereken noktalardan biri kuşkusuz. Ayrıca 4 numara için fiziksel özellikleri yeterli değil. Hem güçlü ve kalın değil hem de üst seviye bir atlet değil. Sadece çabukluk avantajı ile ters eşleşme yaratabiliyor.

Açıkçası Tofaş’da bu artılarını gösteremediği gibi eksilerinin de fazlasını ortaya koyarak takıma faydadan çok zarar getirmişti çoğu maçta. Koç Priftis zaten bu hatayı yapmışken koç Demir’in onu neden inatla takıma katmak istediğini anlamak güç… Manisa gibi düşmemek için çabalayan bir takımın bu tarz sıradan bir yabancıya hiç ama hiç ihtyacı yok. Williams’dan gelecek katkının fazlasını Erdi’den alabilirsiniz zaten… 5 yabancı hakkından birini böyle sıradan bir isimle, Romanya, Portekiz, Polonya gibi alt liglerde bile vasatın üstüne çıkamamış bir oyuncu ile kullanmak düşme tehlikesi yaşayan bir takım için telafisi olmayacak bir hata olur…

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yaparak yola devam ettim ve çeşitli yerli artı ulusal tv/radyo kanallarında yorumculuk yapmaya devam ediyorum.

Mutlaka bakın

Koç Demir, Tofaş Galibiyeti Sonrası Konuştu

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 19. hafta mücadelesinde Manisa BBSK konuk ettiği Tofaş’ı son nefeste …