RESMİ: Konyaspor, Beşiktaş’dan Coleman’ı Transfer Etti (Analiz)

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Ayos Konyaspor, sakatlıkların ardından kadrosuna hızlı bir takviye yaptı.

Beşiktaş Emlakjet’de yeni transferlerin ardından yabancı sınırına takılan ve artık kadroya giremeyen Matt Coleman ile anlaştılar. İşlemleri yetişirse haftasonu oynanacak Bursaspor maçında forma giymesi bekleniyor.

Konyaspor’da sakatlıkları bulunan Perez ile Sulaimon’un en az 2 hafta formalarından uzak kalmaları bekleniyor.

1.88 metre boyunda olan 24 yaşındaki çaylak oyun kurucu, bu sezon siyah beyazlılarla BSL’de 6 maçta ortalama 29.0 dakika görev alırken 10.0 sayı, yüzde 45.0 3sayı, 2.3 ribaund, 2.7 asist ile katkı verebilmişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Öncelikle artılarına bir göz atalım… Öncelikle etkili bir şutör ve sadece ceza atışlarında değil, dribbling üstü pozisyonlarda da hem şutlarıyla hem de potaya giderek skora katkı verebilen çok yönlü bir skorer. El yakan topları yüksek isabetle skora çevirebilen, sorumluluk almayı seven bir guard. Skorer özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda iyi bir organizayör, hem saha görüşü hem de pas yeteneği iyi seviyede. Ortalamanın üstünde bir atlet ve savunmada halen ham olsa da çalışkan, enerjik ve agresif bir isim.

Gelelim geliştirmesi gereken noktalara… Evet şut tehditi yüksek ama istikrarlı değil, şutuna fazla güvendiği için zorlama atışlarla verimini düşürebiliyor. Hücumda savruk bir oyuncu, trafiğin arasına yanlış kararlar verip dalarak takımın düzenini bozabiliyor, basit top kayıpları yapabiliyor. Avrupa basketbolu için 1 numara pozisyonunda fiziği yeterli ancak yanal çabukluk konusunda sıkıntıları var, patlayıcı guardları savunmakta zorlanabiliyor.

Coleman, atletik, yetenekli, hücum portföyü geniş ve bir takıma liderlik edebilecek oyun kurucu özelliklerine sahip. Beşiktaş’da da G-League’de olduğu gibi skor performansı biraz beklentilerin altındaydı, ilk kez ülkesinden dışarı çıkmış bir oyuncu olarak adaptasyon süreci uzadı. Zaten sonrasıda da gelen Mooney ve Rich transferleri ile yabancı sınırına takılmaya başladı. Perez’in yokluğunda takımı koç Gençoğlu’nun yüksek tempoya dayanan sisteminde organize edecek, gerektiğinde 2 ya da 3. skor opsiyonu olarak takıma katkı verebilecek bir isim olacak. Beşiktaş’dan çok daha fazla süre ve sorumluluk alacağı bir gerçek. Özellikle Sulaimon ile Perez’in sakat olacağı minimum 2 haftalık süreçte kendisini gösterebilirse hem Konya için hem de sonraki kariyeri için Avrupa’da kendisine bir şans yaratabilir. Tabi Konya gibi düşme hattından uzak kalmaya çalışacak bir takım adına da riskli bir transfer olduğunu söylemek lazım.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.