RESMİ: Heurtel’in Milli Takım Kariyeri Sona Erdi!

2022 FIBA EuroBasket’i gümüş madalya ile tamamlayan Fransa Milli Takımı‘nın yılduzlarından biri olan Thomas Heurtel, 21 Eylül Çarşamba günü resmen VTB Ligi ekiplerinden Zenit‘e transfer olmuştu.

33 yaşındaki tecrübeli oyun kurucu EuroBasket’de 9 maçta görev almış ve ortalama 25.2 dakika sahada kalırken 10.4 sayı, 2.4 ribaund, 7.1 asist istatistikleriyle katkı vermişti.

Hatırlayacağınız üzere Fransa Baskebol Federasyonu, EuroBasket öncesinde milli takım kadrosunda bulunan oyunculara Rusya ve Belarus ekiplerine transfer olmayacaklarına dair geleceği de kapsayan bir belge imzalatmıştı. Heurtel de bu belgeye imza atarak mill takım kadrosunda kalmış ve Eurobasket’de boy göstermişti.

Belgede, imzayı atan oyuncuların sonrasında Rus ya da Belarus ekipleriyle anlaşmaları durumunda 2023 FIBA Dünya Kupası ve 2024 Olimpiyat Oyunları da dahil olmak üzere milli takıma tekrar çağrılmayacakları belirtilmişti.

Zenit’in Heurtel transferini açıklamasının ardından Fransa Basketbol Federasyonu da resmi bir açıklama yayınladı ve Heurtel’in tıpkı imzaladığı belgede yazdığı üzere anlaşmayı bozduğu için 2023 FIBA Dünya Kupası ve 2024 Olimpiyat Oyunları’nda milli formayı giyemeyeceği belirtildi.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.