Koç Sarıca, Karşıyaka’nın Hazırlık Dönemini Değerlendirdi

FIBA Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcilerimizden Pınar Karşıyaka’nın başantrenörü Ufuk Sarıca, yeni sezonun başlamasına artık çok az bir süre kala hazırlık dönemini Anadolu Ajansı’na değerlendirdi.

3 sezonluk bir periyodu geride bıraktıklarını söyleyen Sarıca, kadrodaki değişim sürecini değerlendirdi:

Bu 3 yıllık periyotta Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde bir final, bir yarı final oynadık ama geçen sezon Avrupa macerası beklentimizin altında kaldı. Genele baktığımızda Avrupa’da final ve yarı final oynayarak bu takım için olumlu işlere imza attık. Bu 3 yıllık periyottan sonra artık bir yenileme yapmamız gerekiyordu. Açıkçası biraz şartların da getirdiği zorunlu bir değişim de yaşadık. Hemen hemen bütün takımda değişme gittik. 11 tane yeni oyuncumuzla sezona başlıyoruz.

Ali Efe Barış ve Berkan Durmaz dışındaki bütün oyuncularımız yerli ve yabancı olarak yenilendi. Yeni kadronun avantajları ve dezavantajları var. Yeni kadromuzda çok tecrübeli oyuncularımız olduğu kadar başarıya aç, önü açık, ilerleyebilecek, potansiyelini arttıracak oyuncularımız da bulunuyor. Yeni oluşturduğumuz kadronun süreye ihtiyacı olduğu aşikar. Baktığımızda henüz Angel Delgado ile bir antrenman yapabildik ve sezonun başlamasına 10 gün gibi kısa bir süre kaldı. Dolayısıyla bir parça zamana ihtiyacımız olacak

AA

Fikstürün zorluğuna değinen deneyimli çalıştırıcı, zamana ihtiyaç duyacaklarını belirtti:

Oyuncuların birbirini tanıması, ne istediklerini bilmesi, koçun ne istediğini öğrenmeleri, oyun karakteri ve yapısını, takımın sistemini bilmeleri ve bunları sahada en iyi şekilde uygulamaları için çok sayıda antrenmana ve maça ihtiyaç var. Bu da zamana yayılacak bir şey.

Bu dönemi mümkün olduğunca pozitif geçebilmek bizim için önemli olacak. Zor da bir fikstürümüz var. Özellikle ilk yarıda oynayacağımız deplasmanlar çok çetin geçecek. Ama yarışmacı bir takımımız ve de bireysel anlamda başarılı, yetenekleri olan bir oyuncu grubuna sahibiz, bunu da takım ruhuyla harmanlamamız gerekiyor ve bu ekip yolda büyüyecek ve güçlenecektir.

AA

Kadrodaki oyuncuların aralarındaki uyuma değinen Sarıca, verimli bir hazırlık dönemi geçirdiklerini ifade etti:

Hazırlık maçlarını sonuçtan bağımsız olarak değerlendirmek gerekse de kazanma alışkanlığını oturtmak anlamında iyi geçtiğini söyleyebilirim. Ama bundan öte çalıştığımız şeyleri maçlara ne kadar yansıttığımızı görmek için önemliydi. Bu kadar yeni bir oyuncu grubunun birbiriyle uyumu gerçekten benim için iyiydi ve hatta bu dönemde bu kadarını beklemiyordum. Kötü oynadığımız zamanlar, çok iyi oynadığımız zamanlar oldu ama çalıştığımız şeylerin çoğunu yapabildik.

Tabi bazı alışkanlıklar var bu alışkanlıkları kendi istediğimiz sistemin içinde görmek istiyoruz. Bu bağlamda yarın başlayacak Pınar Cup’taki 2 önemli rakip karşısında eksiklerimizi en aza indirmeye çalışacağız. Son olarak takıma yeni katılan Angel Delgado’yu bir an önce takım içine katmamız gerekiyor. Milli takımdan yeni geldi, bizim sistemimize uyum sağlaması, savunma ve hücumdaki oyunları öğrenebilmesi için zaman lazım.

AA

Zaman içerisinde çok daha iyi olacaklarını söyleyen Ufuk Sarıca, elindeki oyuncu grubunu da övdü:

Arka arkaya maçlar oynayacağız. O maçların içinde de kendimizi geliştireceğimiz kısımlar olacak. Sezon ortasına geldiğimizde çok daha olgunlaşmış ve daha iyi oynayan bir Pınar Karşıyaka olacak. Bu sezonda da savaşçı, mücadele gücü yüksek bir takım olacağımız belli ancak diğer kısımları iyi yapabilmek için zamana ihtiyacımız olacak. Ekibimizde çok özel oyuncular var. Bence gerçekten şampiyon olduğumuz yıllardaki gibi arkasından koşulacak oyuncularımız var.

AA

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.