İDDİA: Karşıyaka, Kuzminskas Transferinde Aşama Kaydetti! (Analiz)

Gelecek sezon ülkemizi FIBA Şampiyonlar Ligi‘nde temsil edecek olan Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Pınar Karşıyaka, kadrosunu tecrübeli bir forvet ile güçlendirmek istiyor.

Eurohoops’da yer alan habere göre geçen sezonu Zenit’de tamamlayan ve EuroBasket’de Litvanya milli takımı ile başarılı bir performans sergileyen Mindaugas Kuzminskas transferinde mutlu sona yakınlar.

2.05 metre boyunda olan 32 yaşındaki Litvanyalı oyuncu geçen sezon Euroleague sahnesinde Zenit formasıyla 22 maçta ortalama 13.0 dakika süre alırken 5.0 sayı, 2.0 ribaund ve VTB Ligi’nde ise 10 maçta ortalama 17.0 dakika süre alırken 7.0 sayı, %33.3 3sayı, 1.9 ribaund ile katkı verebilmişti. EuroBasket’de 6 maçta ortalama 17.8 dakika süre alırken 10.0 sayı, 2.5 ribaund, %50.0 3sayı isabetiyle oynamış, şampiyon İspanya karşısındaki son 16 maçında 31 dakika sahada kalırken 18 sayı, 4-9 3sayı, 3 ribaund, 2 asistlik performanslarıyla dikkatleri çekmişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Litvanyalı uzunu değerli yapan temel özelliği kuşkusuz fiziğine rağmen yüzü dönük hücum silahlarının olması ve bunları bir kanat oyuncusu gibi ortaya koyabilmesi tabi dış şut tehditini de unutmamak gerekli. Patlayıcı bir atlet olmamasına rağmen bu kadar hareketli olması ve potaya gidebilmesi de ne kadar yetenekli olduğunu gösteriyor. Kısa forvet pozisyonu için çok güçlü ama ağır kalabiliyor, uzun forvet için ise atletik özellikleri yetersiz kalıyror, yani biraz arada kalmış bir oyuncu.

Gelin birlikte onu değerlendirmeye hücum performansıyla başlayalım. Öncelikle belirttiğim gibi 3 sayı tehditi var ama bunu yüksek yüzdeyle kullanamıyor, kariyeri boyunca da istikrarı yakalayamadı bu alanda. Diğer taraftan orta mesafeden üretim mentalitesi de bulunmayan bir isim, dribbling sonrası direkt çembere gitmeyi tercih ediyor, orta mesafeleri denediğinde de alıştığı tarzdan çıktığı için zorlanıyor zaten. Top tekniği neredeyse bir oyun kurucu kadar iyi ama orta mesafe ve üç sayı tehditinin istikrarsız olması, artı patlayıcı bir ilk adımının bulunmaması onu savunmalar tarafından tahmin edilebilir bir isim yapıyor. Ancak bu yüksek top tekniği ve fiziksel artıları birleşince basketbol IQ’su iyi seviyede bir oyuncu olarak potaya gitmenin yolunu her zaman buluyor, savunmaları iyi okuyor, koridorları buluyor. Parmak hassasiyeti de iyi durumda, bu nedenle pota altı bitirişleri gayet yüzdeli. Zaten hücumda bahsetmemiz gereken en önemli artılarından biri de alçak posttan ürettiği sayılar. Rakiplerini her fırsatta agresfi şekilde alçak postta sırtına almaya çalışıyor ve buradaki geniş ayak hareketleri yelpazesi artı zekası ile rakiplerini ekarte edebilyor. Buradan pas dağıtımı özelliği de var, kafası her zaman yukarıda olan Kuzminskas, uzun boyunun avantajıyla saha görüşü de iyi bir isim. Modern basketbolda point-forvet diyebileceğimiz isimlerden biri. Ayrıca mobilitesi yüksek bir isim, açık alanda takımına destek veren, bitirici olarak da ribaundu aldığında dribbling yapabilen isim olarak da faydalı. Son olarak her iki pota altında da etkili bir ribaundçu, fiziğini ve uzun kollarını iyi kullanan, nasıl pozisyon alması gerektiğini sezgileriyle birleştiren bir isim.

Gelelim savunma tarafına yani oyundaki eksilerine göz atmaya… Hücumda onunla ilgili ne kadar olumlu şey söylediysek savunmada tam tersi diyebiliriz. Fiziksel ve mental bir çok avantajı bulunmasına, bunları hücumda iyi kullanmasına rağmen savunmadaki yolunu kariyeri boyunca bulamamış bir isim. Pozisyonuna göre önemli bir fizik avantajı olsa da yanal hareketliliği ağır ve bu da bir çok kanat oyuncusunn birebirde onu rahatlıkla geçmesine neden oluyor. Yine de uzun kolları ve fiziğinin avantajıyla yardım savunmasında faydalı olabiliyor, güçlü sezgilerinin de yardımıyla pas aralarına girebiliyor. Diğer taraftan iyi bir fiziğe sahip olsa da 4 numaradaki sert ve kalıplı uzunları savunabilecek kuvvete sahip değil.

Karşıyaka hazırlık dönemine 5 yabancı ile başlarken 3 numarada Flatten’ı deneyeceğini, beklentileri veremezse bir takviye daha yapılacağını açıklamıştı zaten. Hazırlık maçlarında gördük ki Flatten bu seviyelerde bir oyuncu değil. Dolayısıyla forvet rotasyonuna bir takviye gelmesi şart. Kuzminskas her ne kadar kariyeri düşüşte olan ve son yıllarda Euroleague seviyesinde beklentileri verememiş bir isim olsa da Eurobasket’de gösterdi ki halen çok efektif bir isim. BCL seviyesinde savunmadaki defolarının daha az ortaya çıkacağını, hücumda da hem 3 hem 4 numarada mevcut özelliklerini iyi kullanarak rakiplere sürekli ters eşleşme yaratacağını düşünüyorum. Ayrıca yarı sahadaki oyun bilgisi ve tempoya yatkın bir forvet olmasıyla beraber McCollum-Brown ikilisi ile de iyi uyum sağlayacağını düşünüyorum. Mevcut Kaf-Kaf kadrosuna bakılınca kesinlikle gerekli bir transfer ve Eurobasket’de kendini kanıtladığı için soru işaretlerinin bir çoğunu silmiş durumda.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.