Güncel Haberler

Koç Kandemir, Genç Oyuncu Kerem’in Transfer Krizi Hakkında Açıklamalar Yaptı

ING Basketbol Süper Ligi ekibi Beşiktaş Emlakjet‘de gün geçmiyor ki bir genç oyuncu ve menajerlik şirketi ile bir kriz yaşanmasın.

Bu kez Kerem Kuthan Konan ve menajerlik şirketi ile siyah beyazlı kulüp arasında ipler gerildi. Koç Ahmet Kandemir de 17 yaşındaki oyuncunun transferi hakkında menajerlik şirketini sert şekilde eleştirdi.

İşte kulübün resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamalar:

Birkaç gündür çıkan haberler üzerine bir açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Göreve geldiğimiz günden itibaren altyapımızdan oyuncular yetiştirerek onları A Takım seviyesinde mücadele edecek konuma getirmek ve Türk basketboluna kazandırmak için planlamalar yapıyoruz. Kerem Kuthan Konan da altyapımızda yer alan ve 2 senedir BGL ve A takımda süre vererek kariyer planlamasını yaptığımız yetenekli ve bizim için değerli bir oyuncudur.

Her genç oyuncumuzda olduğu gibi Kerem Kuthan Konan’a da 18 yaşına geldiğinde Kulübümüzün şartlarını zorlayarak çok ciddi bir teklifte bulunduk. Kerem Kuthan Konan’ın menajerliğini üstlenen şirketle toplamda 4 defa görüşmemiz oldu. Bu görüşmelerde; oyuncunun gelişimi, kariyer planlaması ve kadro yapısındaki yeri gibi asıl önemli konular konuşulması gerekirken menajerlik şirketi sadece oyuncunun maaşı üzerinden görüşmeleri sürdürdü. Sonuç olarak da 18 yaşına henüz girecek olan ve altyapımızdan çıkmış bir basketbolcu için 4 yıl karşılığında toplamda 20 milyon TL’ye varan bir kontrat talebinde bulunuldu. Bu teklifin şu anda Türk basketbol piyasasında kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Ayrıca TBF’nin kulüplere vermiş olduğu sözleşmenin dışında da bir sözleşme şartı koşuldu. Bu durumun olağan dışı ve kabul edilebilir bir durum olmadığını nedenleriyle hem menajerlik şirketine hem de Kerem Kuthan Konan’a defalarca anlattık. Fakat menajerlik şirketi yaptıkları teklifin kabul edilmemesi durumunda Kerem Kuthan Konan’ı yurt dışına götüreceklerini bildirdiler ve şu anda Kerem Kuthan Konan Beşiktaş Emlakjet ile sezon öncesi çalışmalarını yapmak yerine yurt dışında bilmediğimiz yerlerde kariyerini sürdürmeye gitti. Bu durum aynı menajerlik şirketi tarafından 3. kez Kulübümüze karşı uygulanan bir politika oldu. Diğer iki oyuncu Samet Yiğitoğlu ve Demir Doğan ile ilgili FIBA’da davalarımız devam etmektedir.

Menajerlik şirketinin sergilediği bu tavra hem TBF’nin hem de FIBA’nın duyarsız kalmayacağını düşünüyoruz. Altyapımızda şu anda yer alan ve kariyer planlamalarını yaptığımız oyuncularımıza bu menajerlik şirketi ile çalışmalarını istemediğimizi bildirdik. Bu menajerlik şirketi bu tavırlarını sürdürdüğü takdirde Beşiktaş bünyesinde yer alan hiçbir oyuncu ile çalışma imkanları olmayacak. Şu anda mücadele ettiğimiz durum her kulübün başına gelebilecek bir durumdur. Altyapıya yaptığımız yatırımın karşılığını A Takım seviyesinde almaya başlayacağımız zaman, menajerlik şirketlerinin sadece para odaklı duruma yaklaşmaları ve yapılan yatırımı boşa çıkarıyor olmaları gerçekten kabul edilebilir bir durum değildir. Kerem Kuthan Konan yetenekli, önü açık ve Türk basketboluna uzun yıllar hizmet edebilecek yapıya sahip bir oyuncudur. Fakat gelinen noktada yurt dışında belirsizliğe doğru götürülmesi hem kendisine hem kendisine yapılan yatırıma hem de Türk basketboluna büyük bir ihanettir. Gelişimi açık ama henüz bir şey ispat edememiş oyunculara bu yaşlarda bu paraların verilmesini ve istenmesini doğru bulmuyoruz. Geçmişte bu duruma maruz kalan ve kaybolup giden bir sürü oyuncuya şahit olduk.

Basketbol Şubesi olarak bir politikamız var ve bu politika doğrultusunda adımlarımızı atıyoruz. Bizim politikamıza uyan her oyuncuya kapımız sonuna kadar açıktır. Gelişime açık, oynamanın ve sahada kalmanın ne kadar değerli olduğunun farkına varan ve paradan önce bu yaşlarda basketbolun içinde kalmaları gerektiğinin mantığını kavrayan her oyuncu için Beşiktaş’ın kapıları her zaman açıktır.

Beşiktaş Spor Kulübü

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yaparak yola devam ettim ve çeşitli yerli artı ulusal tv/radyo kanallarında yorumculuk yapmaya devam ediyorum.

Mutlaka bakın

BSL’de 2024 Final Serisinin Programı Açıklandı

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi 2023-2024 sezonunda play-off finaline yükselen takımlar belli oldu. Oynanan yarı …