2022 EuroBasket’de İzleyeceğimiz En İyi 10 Çaylak Oyuncu

2022 FIBA EuroBasket‘in başlamasına sayılı saatler kala gelin birlikte bu organizasyonda ilk kez boy gösterecek olan çaylak isimlere bir göz atalım, keyifli okumalar.

** Oyuncular, formalarını giydikleri ülkelere göre alfabetik şekilde listelenmiştir.

Listemize başlamadan önce ufak bir hatırlatma yapalım. Kariyeri boyunca EuroBasket’de daha önce forma giymemiş tecrübeli isimleri de burada görecekseniz, yani sadece genç isimleri göreceğinizi sanıyorsanız büyük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz 🙂

Sasha Vezenkov – Bulgaristan

Bulgaristan son dönemde kıtanın yükselişe geçen ülkelerinden biri ve bunu da kuşkusuz Vezenkov’a borçlular. 27 yaşındaki Kıbrıs doğumlu solak forvet Olympiakos ile Euroleague’de sezonun en iyi beşine seçildi ve kuşkusuz kariyerinin en verimli dönemini geçiriyor. İlk kez boy göstereceği EuroBasket’de de Bulgaristan’ın en büyük kozu olacak.

Jusuf Nurkic – Bosna Hersek

Portland forması giyen ve NBA’deki en istikrarlı Avrupalı uzunlardan biri olan 28 yaşındaki Nurkic, hazırlık döneminde ve Dünya Kupası elemelerine sergilediği peformansla Bosna’ya sınıf atlattığını net olarak göstermiş oldu. Evet EuroBasket sahnesinde ilk kez boy gösterecek ama NBA’deki tecrübesini buraya yansıtarak hiç yabancılık çekmeyeceğini düşünüyorum.

Guerschon Yabusele – Fransa

Euroleague’de Real Madrid forması ile Avrupa’nın artık elit forvetleri arasında gösterilen 26 yaşındaki Yabusele de NBA patentli isimlerden birisi. Evet milli takım tecrübesi henüz sınırlı, EuroBasket organizasyonunda da ilk kez boy gösterecek ama uluslararası tecrübesi hem NBA hem de Euroleague sayesinde oldukça yüksek. En güçlü madalya adaylarından biri olan Fransa’nın önemli kozlarından biri konumunda.

Sandro Mamukelashvili – Gürcistan

23 yaşındaki genç uzun da NBA tecrübeli çaylaklardan biri. Milli takımdaki tecrübesi zaten sınırlı ve bu nedenle de EuroBasket organizasyonunda ilk kez boy gösterecek olması da şaşırtıcı değil. Onu gerçekten zor bir turnuva bekliyor olacak çünkü Shengelia’nın yokluğunda 4 numarada hem koç Zouros hem de takım arkadaşları ondan ciddi anlamda sorumluluk almasını bekleyeceler, omuzlarındaki yük bir hayli ağır olacak.

Deni Avdija – İsrail

Avdija, altyapılarda tam anlamıyla fırtına gibi esmiş, ondan Doncic gibi bir etki yapması beklenmişti NBA’de bile. Ama Wizards’da beklentileri tam olarak karşılamayadı ki geçen sezon da sakatlığı nedeniyle forma giyememişti. Milli takımda kendisini göstermek için tekrar güzel bir fırsat var önünde. 21 yaşındaki genç forvet, hazırlık döneminde hasta olduğu için pek süre alamadı ama EuroBasket’de koç Goodes’ın önemli kozlarından biri olacaktır.

Simone Fontecchio – İtalya

İtalya basketbolunun yeni NBA oyuncusu Fontecchio, Alba’da geçirdiği başarılı sezonunun ardından Jazz ile anlaştı, gelecek sezon onu Dünya basketbolunun zirvesinde göreceğiz. 26 yaşındaki 3 numara, İtalya ile hazırlık döneminde de Dünya Kupası elemelerinde de gösterdiği performansla ne kadar önemli bir oyuncuya dönüştüğünü gösterdi. Koç Pozzecco’nun sisteminde, özellikle Gallinari’nin de yokluğunda, çift yönlü performansı ile turnuvanın yıldızlarından biri olabilecek kapasitede.

Ignas Brazdeikis – Litvanya

Litvanya’nın NBA patentli isimlerinden biri olan Brazdeikis, beklentileri tam olarak karşılayamadığı sezonların ardından bence doğru bir karar vererek Avrupa’ya döndü ve Zalgiris’de Euroleague sahnesinde boy gösterecek. Ama öncesinde ilk kez mücadele edeceği EuroBasket’de Litvanya’nın madalya hedefinde onlara yardımcı olmaya çalışacak ve kesinlikle koç Maksyvitis’in sisteminde en önemli parçalardan biri, bunu hazırlık döneminde Dünya Kupası elemelerinde gördük zaten.

Alperen Şengün – Türkiye

20 yaşındaki genç yıldızımız NBA’de Houston forması ile iyi bir çaylak sezonu geçirdi. Şimdi sıra milli takımla bu sefer EuroBasket sahnesindeki çaylak sınavında. Hazırlık döneminde ve Dünya Kupası elemelerinde koç Ataman ona ne kadar güvendiğini gösterdi, önemli süreler aldı ama özellikle savunmada zayıf kaldı. EuroBasket onun için kritik bir tecrübe olacak, umarız milli takımımızla beraber o da başarılı bir turnuva geçirir.

Shane Larkin – Türkiye

2020’den bu yana devşirme statüstünde milli takımımızda forma giyen Larkin, Efes’de üst üste 2 sezon gelen Euroleague şampiyonluğundaki performansını bir türlü ay-yıldızlı forma altında sergileyemedi. Elbette sistem, takım, arkadaşları herşey farklı ama en azından artık koçu aynı ve Dünya Kupası elemelerinde yarattığı hayal kırıklığının ardından artık burada, ilk kez sahne alacağı EuroBasket’de ondan bir patlama bekliyoruz.

Tyler Dorsey – Yunanistan

Olympiakos ile başarılı bir sezon geçiren ve gelecek sezon Dallas forması ile NBA’de boy gösterecek olan Dorsey, koç Itoudis’in sisteminde önemli bir role sahip. Evet asıl yükü Giannis çekiyor bu takımda ama Dorsey’nin de guard rotasyonundan getireceği skor katkısı onlar adına x-faktör etkisi yaratacak cinsten.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.