İDDİA: Milano, Thomas Transferini Bitirdi (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘in iddialı ekiplerinden Olimpia Milano, forvet rotasyonuna önemli bir takviye yapmaya hazırlanıyor.

İtalya Lega Basket Serie A şampiyonu, görüşmeler sonrası FC Bayern Munich ile kontratı sona eren DeShaun Thomas ile görüşmeleri olumlu olarak sonlandırdı. Sportando’ya göre yakında resmi açıklama gelecek.

2.01 metre boyunda olan 31 yaşındaki tecrübeli solak forvet, geçen sezon BBL’de 40 maçta ortalama 24.7 dakika süre alırken 14.7 sayı, %40.7 3sayı, 3.5 ribaund, 1.1 asist ve Euroleague’de ise 36 maçta ortalama 23.4 dakika süre alırken 9.6 sayı, %40.0 3sayı, 3.2 ribaund ile katkı vermişti

OYUNCU ANALİZİ:

Thomas, Euroleague severlerin yakından tanıdığı bir oyuncu. Solak forvet dış şut tehditi ve istikrarlı performansı sayesinde uzun yıllar Avrupa’nın zirvesinde boy göstermişti ki geçtiğimiz sezon da Bayern’de koç Trinchieri’nin sisteminde en önemli parçalardan biriydi. Kritik yerlerde gönderdiği üçlükler, bir kısa forvet gibi topla oynayabilmesi, dribbling üstünden yüzü dönük üretebilmesi artı pota altında sergilediği fiziksel oyun ve temastan kaçmaması onu en güvenilir hücum opsiyonlarından biri yapmıştı. Atletik özellikleri sayesinde çok yönlü bir oyuncu olan Thomas, farklı beşlerde 3 numara da görev alabilen, dolayısıyla rotasyona çeşitlilik ve esneklik getiren bir isim. Hem perimetrede hem de pota altında savunmadaki agresif ve savaşçı oyunu da önemli artılarından biri kuşkusuz.

Onun hakkında en çok eleştirilen noktalardan biri çok fazla üçlük denemesi ve dış şutlarıyla yaşamasıydı. Koç Trinchieri’nin de bunu çözmesi gerekecek. Çünkü zaman zaman yaptığı bu zorlamalar takımın hücum ritmini düşürüyor. Ayrıca güçlü fiziği ve atletik özelliklerine rağmen iyi bir ribaundçu değil. Özellikle hücumda potadan uzak kalması takımın 5 numarasına ekstra yük bindiriyor. Savunmada ribaundlarında da hızlı hücum koşularını düşünüp adamını box-out etmeyi unutabiliyor. Ribaundlar konusunda bir 3 numara gibi değil 4 numara gibi düşünmesi gerekiyor artık.

İtalyan ekibinde Yunan uzun Mitoglou’nun doping cezası büyük olasılıkla 2022-23 sezonunu da kapsayacak dolayısıyla koç Messina’nın 4 numarada kullanabileceği isimler Melli, Ricci ve zaman zaman buraya kaydırdığı Datome olacak. Dolayısıyla atletizm ve hücumdaki çeşitlilik adına bir takviyeye ihtiyaçları var. Thomas, hem dış şut tehditi hem de sırtı dönük üretebilmesi ile önemli bir katkı verecektir ki Melli’nin ayakları artık 4 numara için ağır kalıyor, perimetre savunmada sorun yaşamamak adına Thomas gibi daha çabuk bir 4 numaraya da ihtiyaçları var. Ayrıca koç Messina onu zaman zaman 3 numaraya da çekebilir ve farklı beşlerde kullanabilir. Özetle Milano’da boşlukları doldurabilecek, doğru bir takviye olacağını ve koç Messina’nın sistemine uygun olduğunu düşünüyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.