İDDİA: Karşıyaka, Ponitka’yı Yuvaya Döndürmek Üzere (Analiz)

Ülkemizi FIBA Şampiyonlar Ligi‘nde temsil edecek olan ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Pınar Karşıyaka, kadrosunu eski bir oyuncusu ile güçlendirmeye hazırlanıyor.

DHA’da yer alan habere göre Zenit ile kontratı biten ve şuanda serbest oyuncu olan Mateusz Ponitka ile görüşmelerde sona gelindi. Yaz döneminde şuana kadar Polonyalı yıldız ile Monaco, Bayern ve Baskonia da ilgilenmiş ama bir gelişme yaşanmamıştı.

1.98 metre boyunda olan 28 yaşındaki Polonyalı kanat oyuncusu geçtiğimiz sezon Euroleague’de 20 maçta ortalama 26.3 dakika süre alırken 4.7 sayı, 5.2 ribaund, 2.7 asist ve VTB’de ise 12 maçta ortalama 22.0 dakika süre alırken 5.3 sayı, 3.4 ribaund, 4.5 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

2016-17 sezonunda ülkemizde Karşıyaka forması da giymiş olan Pontika, sonrasında Kuban ile gelişimini sürdürdü ve Zenit ile Euroleague sahnesine adım attı. Polonyalı kısa forvet güçlü fiziği ve aletik özellikleri ile öne çıkan bir isim. Ayrıca bir forvet pozisyonunda olmasına rağmen basketbol IQ’su yüksek bir isim, neredeyse bir guard kadar oyunu okuyabiliyor. Bu sayede de sahanın her iki tarafında da zekası ile oyuna yön verebilen bir kanat oyuncusu. Özellikle bu sezon hem ribaundlara yaptığı katkı hem de asistler konusunda kendisini geliştirmesiyle artık komple bir konut oyuncusuna dönüştü. Koç Pascual ona zaman zaman organizatör görevleri bile verdi pas yeteneğine ve saha görüşüne güvenerek. Gelelim skor anlamında nasıl katkı yapabildiğine. Öncelikle iyi bir penetreci ve orta mesafe şutları ile de önemli bir tehdite sahip. Bu sezon penetre pas özelliklerini de geliştirdi, bu da onu artık topla yaratan bir isme dönüştürmüş durumda. Bunun yanında topsuz katları savunmayı çok iyi okuyarak doğru zamanlama ile doğru yere yapan ve aldığı pasları bu sayede asiste dönüştürebilen bir forvet. Birebir savunmada oldukça iyi durumda, fiziksel artıları ve atletizmi sayesinde 2, 3 hatta 4 numaraları tutabiliyor.

Ponitka’nın hücumdaki önemli eksilerinden biri 3 sayı çizgisi gerisinden istikrarsız bir isim olması. Diğer taraftan evet bu sezon penetre pas özelliklerini geliştirdi, bu konuda sınıf atladı ama tercih hataları yapmasıyla basit top kayıplarına da neden olabiliyor. Karar anlarında halen tutarlı bir isim değil. Ayrıca fiziksel artılarına rağmen alçak post oyunu silahlarından biri değil, buradan skor üretimi ya da pas dağıtımı yapamıyor. Son olarak birebir savunmada ne kadar iyi olsa da adam değişme savunmalarında ve rotasyonlarda sorun yaşayabiliyor, buradaki çabukluk ve pozisyon bilgisi henüz beklenen seviyelerde değil.

Kaf-Kaf şuana kadar forvet rotasyonuna, ne 3 numaraya ne de 4 numaraya transfer yapmadı. Bununla beraber 1 ve 2 numaraya iki tane skor yönü kuvvetli, savunma tarafı fiziksel dezavantajlarının da etkisiyle de vasat guard aldı. Dolayısıyla 3 numaraya onların bu açıklarını, özellikle savunma tarafında kapatacak bir isim almaları ve hatta organizasyona da destek vermesi gerekecek bir isim almaları gerekiyor. İşte Ponitka bu tanıma tam olarak uyan bir isim. Zenit’de organizasyon becerilerini de çok geliştirdi ki zaten etkili bir savunmacı olduğunu biliyoruz. Şehri ve ülkemizi yakından tanıyor olması da adaptasyonu sorunu çıkarmayacaktır. Kaf-Kaf adına çok doğru bir hamle olacağını net olarak söyleyebiliriz.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.