İDDİA: Baskonia, Fontecchio’nun Yerini Bacon ile Doldurmak İstiyor (Analiz)

Cazoo Baskonia, şuana kadar transferde pasif kalan Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden birisi.

BasketInside’da yer alan habere göre Fontecchio’yu NBA’e kaptıran İspanya Liga Endesa ekibi, onun yerini geçen sezon AS Monaco‘da izlediğimiz Dwayne Bacon ile doldurmak istiyor. Bildiğiniz üzere Amerikalı forvet ile bir çok Euroleague takımı ilgileniyor ama önceliği halen NBA’den bir kontrat kapabilmek.

1.98 metre boyunda olan 26 yaşındaki kanat oyuncusu bu sezon ilk kez boy gösterdiği Euroleague sahnesinde 29 maçta ortalama 25 dakika süre alırken 14.0 sayı, %41.9 3sayı, 3.1 ribaund, 1.1 asist, 10.6 verimlilik puanı istatistikleri ile mücadele etmişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Bacon atletik özellikleri ve çok yönlü oyunuyla bilinen bir isim. Ama tabiki asıl öne çıkan artısı skorer kimliği. NBA sahnesinde sezonu çift haneli skor ortalamaları ile bitirmek her oyuncunun harcı değil. Zaten Monaco forması ile Euroleague’deki çaylak sezonunda da gösterdiği performansla bu kimliğinin bir kez daha altını çizdi. Gerek topsuz katlarda hareketli pozisyonlardaki bitiriciliği, gerek dribbling üstünden kendi şutunu yaratabilmesi, gerekse 3 sayı tehditi ile her şekilde skor üretebilen bir isim. Potaya atak etmeyi seven ve bolca çizgiye giderek burada da yüzdeli oynayıp skor katkısını arttıran bir isim. Ayrıca 2-3 numara için fizksel artıları ve atletizmi sayesinde iyi de bir ribaundçu, takımına bu alanda da önemli katkılar verebilen bir isim. Hücum tarafındaki bu önemli artılarının yanı sıra takımını savunmada da yanlız bırakmayan, çalışkan ve agresif bir kanat oyuncusu.

Gelelim geliştirmesi gereken noktalara. Öncelikle şutları istikrarsız. Bunun temel nedenlerinde biri kötü şut mekaniği diğer ise şut seçimlerinde, tercihlerde yaptığı hatalar. Bunların dışında hücumda zaman zaman savruk oynayan, dikkatsiz ve basit op kayıplarına meyilli bir isim. Her ne kadar pasör özellikleri ortalamanın altında olmasa da daha çok kendi şutunu düşünen, bu nedenle de bencil seviyesine çıkabilen bir skorer. Hücumdaki konsantrasyon problemi savunmada da mevcut, bu takımın düzenini bozabiliyor. İki alandaki bu konsantrasyon sorunları maçlar içerisinde sürdürülebilir bir performans sergilemesini engelliyor, çok fazla iniş çıkışı olabiliyor aynı maç içinde bile.

Bacon, NBA seviyesi için bile çok iyi bir atletti ki Euroleague seviyesinde de bunun artılarını gördü çaylak sezonunda. Diğer taraftan şutlarında da istikrarlı bir sezon geçirdi ve bir çok maçta el yakan topları soğuk kanlı bir şekilde, yüksek yüzde ile kullandığına da şahit olduk. Potaya yaptığı güçlü penetreler ve ribaundlara verdiği katkı da önemliydi. Özetle Avrupa basketboluna adaptasyon sürecini çaylak sezonunda hızlı ve verimli bir şekilde tamamladı. 3 numarada Fontecchio’yu kaybettikten sonra elinde Giedraitis ve Sedekerskis kalan Baskonia’da önemli süreler alacağını düşünüyorum ki hem fiziksel anlamda hem de dış şut tehditi olarak Fontecchio’nun verdiklerini verebilir hatta daha fazlasını da ortaya koyabilir özellikle hücum tarafında.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.